varachet

Creat de dragos2006, August 14, 2009, 12:08:51 AM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Haideti sa ne modernizam domnilor. Am patit si eu ca benzile sa nu arda sau chiar sa fie stinse de albine. Am vazut la domnul Combra cum face tratament cu un Varrojet. Mi-am cumparat si eu un Varrojet. E cam scump dar sa stiti ca merita. Vezi cum ard benzile si fumigatia este completa. Ardera unei benzi dureaza cca. 1 minut.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

stupar

Cu varachet am lucrat,multe fente am luat.Nu ardea complet,nu avea solutia originala,era lungita chiar expirata.De multe ori am ramas cu populatie  zecemata ,mult m-am necajit sa refac pierderile.Am abandonat definitiv varachetul de-si sant mult care sant multumiti cu varachetul.
Eu sant ghinionist.
In prezent tratez cu Furetto pana in prezet sant multumit,n-am avut surprize.
Trebuie sa inlocuiesc Tak-Tik-ul cu  alceva,dar tot cu aparatul Furetto vreau sa ramani,ca merge repede cu acest aparat.
Stie cineva inlocuitor de Tak-Tik? :hi:

bucovineanu

Daca sticluta nu e desfacuta nu are cum sa fie lungit continutul. Daca e expirat, vinovat e cel care il foloseste.

crombra

Citat din: stefanescu din Septembrie 01, 2010, 09:15:02 AM
Haideti sa ne modernizam domnilor. Am patit si eu ca benzile sa nu arda sau chiar sa fie stinse de albine. Am vazut la domnul Combra cum face tratament cu un Varrojet. Mi-am cumparat si eu un Varrojet. E cam scump dar sa stiti ca merita. Vezi cum ard benzile si fumigatia este completa. Ardera unei benzi dureaza cca. 1 minut.

ADEVARAT! Varrojetul este solutia optima pentru tratamentul prin fumigatie.
Rapid, Comod si Eficient.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

  Si expirat inca un an tot este bun , numai ca este mai inchis la culoare.
Adevarul este ca acum 11 ani ICDA a dat buleala la un lot si a fost jale.

orbanstefan64

daca nu are cristale pe fundul sticlutei se mai poate folosi

orbanstefan64

proba consta in introducerea foii de control la 1 sau 2 fam cu varachetul expirat si 1 sau 2 fam cu varavhet nexpirat, familiile sa fie aproximativ de acceasi putere

bucovineanu

  Cand fac tratamentele de toamna folosesc varachet din  doua loturi, ambele in termenul de garantie,  pentru a nu avea surprize. De cand au bagat si fluvalinat in varachet nu mai face cristale oricat de vechi ar fi. Nu toate familiile au acelasi grad de infestare. Daca tratom numai 2 familii testul nu e concludent. Mai corect e sa tratam cateva familii cu varachetul expirat si altele cu cel in termen de garantie, iar la tratamentul urmator inversam sticlutele:cele tratate cu var exp. le tratam cu cel in termen si invers.

orbanstefan64

Da adevarat. Experienta tot mereu i si pune cuvintul. :nod: :nod: :nod:
VA :hi:

D006

#24
  Chestie aste ca la noi varachetul forte este un amestec de amitraz si fluvalinat . Cica este cam periculoasa aceasta cobinatie.
  Sa o luam pe rand :

Amitrazul este un antiparazitar clasic iar fluvalinatul un piretroid.

bucovineanu

Doctere, tu ai facut traducerea? :rotfl: :rotfl: :rotfl: M-ai lamurit bustean. :razz:


cocobeny

Un prieten mai in virsta cu destula experienta i a picultura, a cumparat de 2 saptamani varachet (nu forte) fiind mai ieftin a zis ca este bun si asta, a a facut tratamentul de o saptamana si cheara stazi mea povestit ce a patit, are cam 24 de stupi si ea facut tratamentul aproape la jumate dintre ei si cind a luat buretele de la urdinis au iesit albinele ametite cadeau jos dintre ele si altele zburau cit vedeau cu ochi  :uimit: cele ce au cazut erau ca si arse toate negre si cind sa uitat in stup aproape jumate erau moarte pe fundul stupului, a pus 4 picuri la stup vertical cu 12 rame si a incercat la alt stup a pus 2 picuri si aproape tot asa a patit, acuma la trimis la analiza la bucuresti, asa ca sa aveti grija zic eu, cind incepeti o sticluta de varachet faceti o proba pe un stup si dupaceaia pe ceilalti, mai vb. dupa ce vad ce mai ziceti si voi.  :mad: :nod:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Popescu Gheorghe

Cu varropajetul vezi daca banda a ars complet, substanta patrunde in cele mai ascunse colturi ale stupului prin impingerea fumigatiei ,nu se inchid stupii si deci ventilatia este facuta fara a chinui si albinele  cu inchiderea lor,mai ales ca este toxic si pentru om.U.E recomanda scoaterea din folosinta a amitrazului si fluvalinatului;deci ce vom face pe viitor?;sunt si alte preparate cu aceste substante existente in Romania dar cu utilizri precise pentru alte boli si specii, care n u sunt aprobate de D.S.V din Ministerul agriculturii in folosirea lor in apicultura(ex.Tactic)

Bătrânul

#29
 AZI . Am facut un tratament cu Tactic 15 ml la 150 ml de ulei lampant (cu Fureto)   :hi: Mai fac una luna viitoare daca vremea permite ,daca nu atunci Dumnezeu cu mila....Nu ma duce sufletul sa rup podisoarele lipite pentru a baga benzile de mavrirol. Ce ziceti ? Sa le bag?
(gresisem cu virgula ! Multumesc lui balasbebe pentru atentionare)