varachet

Creat de dragos2006, August 14, 2009, 12:08:51 AM

« precedentul - următorul »

D006

M ai are eficienta daca este expirat ?Merge facut in septembrie spre sfirsit ?

bucovineanu

Nu te poti baza pe el daca este expirat. O sticluta de varachet costa mult mai putin decat o singura familie de albine, care daca nu e tratata corect nu ajunge in primavara.

D006

suntem in luna lui august,daca este cineva amabil sa imi spuna cand se face primul tratament cu varachet?sau altfel de tratament pt. paduchi. va multumesc.

crombra

Eu fac primul tratament cand a eclozionat ultima generatie de puiet, de regula cam prin Octombrie. Fac 3-4 tratamente cu Varachet forte la interval de 10 zile si de fiecare data monitorizez(numar) numarul de paduchi cazuti in tavita de sub sita fundului antivarroa. Cand am sub 10 paduchi cazuti in tavita , ma opresc cu tratamentul.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

centrifuga

dupa extractia la fl.soarelui,efectuez un tratament cu varachet;
restul tratamentelor,le efectuez asa cum zice in prospectul intocmit de producator:3 tratamente,efectuate din 7 in 7 zile,in asa fel incat ultimul tratament sa fie facut cand nu mai exista puiet de nicio forma.
data exacta de incepere a tratamentului nu pot sa o spun,aceasta depinzand de zona,de stadiul de dezvoltare al familiilor-varsta puietului,ponta matcii etc,fiecare apicultor apreciind potrivit experientei proprii momentul inceperii tratamentului.
ce pot sa spun si sa sustin:RESPECTATI DOZAJUL SI SCHEMA DE TRATAMENT INDICATA DE PRODUCATOR
NU MARITI DOZELE SI NICI NR DE TRATAMENTE!DACA LA VETI MARII,
REZULTATUL VA FI OBTINEREA UNEI VARIANTE LOCALE DE PADUCHE REZISTENT LA TRATAMENTE!

D006

Zilele trecute am facut un tratament cu Varachet si la familiile care au facut pastoral a fost jale , cel mai mult am numarat 10 acarieni pe buretele care obtura urdinisul . Tratamentul din aceasta perioada mi se pare foarte important deoarece reduce mult dezvoltarea geometrica a populatiei de acarieni si astfel albinele pentru iernat nu vor mai fi asa de debilitate . Urmeaza in periada sept. - oct sa mai fac 3 tratamente dar acesta mi se pare la fel de important.
  Nu uitati de Mavrilol care pus dupa 15 oct distruge si ultimii acarieni ramsi in stup.

bucovineanu

Infestarea este mare. Este bine sa mai faci un tratament la 7 zile.

D006

Bineinteles , dar acum stau si ma intreb de unde atati acarien in conditiile in care in primavara la tratament sa vad un paduche era o exceptie .
  Rememorand traseul pastoralului mi-am dat seama ca la Floare - soarelui am stat langa o stupina de la bio care nu trateaza cu varachet si la un moment dat albinele lor s-au orientat spre un lan care trecea pe langa stupina mea ( de fapt lanul in care eu aveam stupii ) si astfel cred ca albine de la ei au ramas la mine si acum am o groaza de acarieni . Acum inteleg si de ce aveau familiile mai slabute...

filip

Eu am expus de multe ori in postari urmatoarea ipoteza.
Alkbina ia o parte insemnata de varroa din floare.
acum prefer sa dau la vecini tratament gratis pentru cativa stupi si astfel stau mai linistit.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Trantorii sunt deasemenea un vector care transporta parazitii.

bucovineanu

Aflandu-ne in perioada cand se fac tratamente cu varachet consider ca e bine sa amintim cateva lucruri:
-pentru ca tratamentul cu varachet sa fie eficient e foarte important ca stupul sa nu aiba gauri sau crapaturi prin care sa iasa fumul.
- e bine ca deasupra podisorului sa fie asezata o paturica sau salteluta care sa astupe eventualele locuri pe unde ar putea iesi fumul.
-dupa introducerea benzii fumegande urdinisul sa fie inchis foarte bine cu benzi de burete sau bucati de hartie igienica.
- dozajul de substanta activa (nr picaturi) se face in functie de spatiul in care se va disipa fumul si nu in functie de nr de rame aflate in acel spatiu. Ex. daca intr-un stup orizontal in care incap 16 rame avem numai 6 rame fara diafragma etansa, nr de picaturi va fi calculat pentru 16 rame.
-trebuie sa avem grija sa nu inhalam fum ce rezulta din arderea benzilor cu varachet.
-nu vom deschide stupii 3 zile dupa ce am facut tratamentul deoarece in aceasta perioada tratamentul inca isi face efectul.
-trebuie sa respectam doza indicata in prospect si arderea benzilor sa fie completa.
Numai daca vom respecta aceste reguli putem spera ca am facut un tratament eficient.

cocobeny

Eu am facut 2 tratamente pana acuma da nici la unul nu au ars benzile complect, a trebuit sa le mai aprind si de 3 aori la unul, ce metoda stiti pentru a arede benzile complect din pima aprindere?  :roll:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

prisecarul

probabil sunt benzile umede!
incalzesti bine cuptorul de la aragaz si apoi pui benzile pe tava pentru uscare.
grija si la aplicare sa nu se umezeasca de la roua sau alte surse de apa.
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

filip

Citat din: cocobeny din August 31, 2010, 11:29:25 AM
Eu am facut 2 tratamente pana acuma da nici la unul nu au ars benzile complect, a trebuit sa le mai aprind si de 3 aori la unul, ce metoda stiti pentru a arede benzile complect din pima aprindere?  :roll:
Inainte de a pune Varachet pe benzi,benzile se indoaie in doua pe toata lungimea.astfel se formeaza un tunel.Puneti picaturile dispersate apoi dupa aprindere asezatile astfel incat sa se formeze tunelul de ardere.
eu asa procedez
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tassevasi

 Va salut ,  eu procedez in felul urmator :  benzile care au fost tinute la loc calduros din timp ,rup un sfert din ele ,le indoi pe lungimea lor la 90 grade.    Asez pe o tablita mai lata decit benzile si mai lunga,   pun 3 picaturi fara sa ating cu pipeta banda , la distanta mica una de cealalta ,  cam in prima jumatate ramasa din banda rupta , dau foc la ambele capete .  Introduc benzile aprinse de  pe tablita prin  urdinis , daca nu incape mai turtesc bendita  ca sa intre , acopar urdinisul  15 -20 de minute si gata   Tabla fiind mai lunga ramine putin afara ,indoita putin ,sa poti apuca . Poti sa dai o gaura de cui in ia ,sa legi o sirulita ca sa o poti trage, daca ai introdus-o mai mult.                                 Iti doresc succes  in continuare   si sanatate .
   
   tassevasi     :hi: :hi: