stupi din POLISTIREN de Inalta densitate

Creat de crutescu.marin, Ianuarie 07, 2012, 07:14:05 PM

« precedentul - următorul »

Constantin_MH

Lemnul de brad are densitatea in jur 500kg/metru cub, iar polistirenul expandat de inalta densitate are 90kg/mc.Diferenta de greutate este evidenta.
Coeficientul de transfer termic este de circa 10 ori mai bun in favoarea polistirenului. Asadar, fara comentarii !
Aveti detalii aici:
http://www.foretvaudoise.ch/sections.php?op=viewarticle&artid=11
si aici:
http://www.caselemnsl.ro/construct.htm

danut

Nu ma pricep la parametrii tehnici ai polistirenului,insa eu sunt practician:de 2ani de zile intretin cateva familii in stupi din polistiren extrudat de 3cm grosime cu plasa pe tot fundul.ierneaza execlent,albinele nu au ros polistirenul,iar vara nu vezi absolut nici o albina pe scandura de zbor ventiland..Iar de greutate ce sa zic:nici nu simti cand ridici o cutie goala de jos!I-am transportat si in pastoral fara probleme,rezista!
Mentionez ca sunt foarte multumit.Abia astept sa-i vad pe cei produsi la firma dlui.Crutescu si mai ales preturile.

danut


danut


danut

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 08, 2012, 09:52:47 AM
Citat din: danut din Ianuarie 07, 2012, 11:04:23 PM
Alooo!Nu va repeziti vedeti ca respectivul domn este cel ce construieste cofrajele din polistiren ptr. case tip AMVIC,si omul chiar stie sa faca afaceri ,lasati-o mai domol cu aprecierea si hai sa vedem ce ni se ofera! S-ar putea pe multi producatori din aia de zice  pharaonu sa-i puna in carje! :bravo:
Am inteles. Omul a facut investitii in utilaje pe vremea bumului imobiliar si acum : Vrea sa-si dilueze pierderile prin captare de capital de la stupari.  Propun sa demonstreze nepriceperea mea prin afisarea "PLANULUI  AFACERII "  :P Stupari nu va faceti probleme . Vor fii pagubitii numai cei care platesc  "parti sociale " ( in asta sint mai priceput ca in stuparit  :rusine:)
Batrane ,ai tot respectul si consideratia din partea mea nu am facut nici o aluzie la faptul ca dumneata nu te-ai pricepe la afaceri,eu nu discut aici de modul cum dl.Crutescu isi organizeaza afacerea ,pe mine ma intereseaza calitatea produselor ce le va lansa pe piata ,respectiv cutiile de stupi si
pretul lor.Cei ce vor sa investeasca asa cum i-a invitat dl.Crutescu e treaba lor,sa se intereseze si apoi sa decida dca e bine sau nu.Hai te rog sa nu mai atacam oamenii nejustificat si sa-i lasam sa ne arate ce vor sa ne ofere!Mai ales ca acest om nu este un neica nimeni este cel ce a adus in Romania tehnologia germana GEALAN,si nici nu am auzit sa fi tras teapa la cineva!Nu ne convine nu cumparam,mergem la dl.Lorant !In :hi: :hi: rest iti doresc sanatate si putere de munca!

Bătrânul

 Salut Danut  !  Nu contest calitatea stupilori . Nu am sfatuit stuparii sa nu cumpere. Am sfatuit sa nu bage banii in afacerea Domnului investitor. Singura problema este ca :  NU VA FII VANDABIL IN  NUMAR MARE DIN CAUZA PRETULUI Urez succes. Nu fac decit sa-mi apar neamul stuparilori. :thanks:

Constantin_MH

 Romikele, nu am facut postarea pentru a va contrazice pe dumneavoastra, ci pentru a face o informare corecta asupra acestui material !
Cu respect !

Obombo

Din pacate si polistirenul de inalta densitate este ros de albine, mai ales in zona urdinisului. O solutie ar fi folosirea lemnului la partile mai expuse: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3297.msg70734#msg70734

Obombo

Din pacate sunt destul de bine informat. Nu stiu cum au rezolvat problema in Suedia, stiu cum am rezolvato eu. In iarna asta am modificat niste nuclee din polistiren roase la urdinis. Eventual fac niste poze maine.

pedro

poate stii si ce fel de vopsea speciala folosesc ?
se gaseste si pe la noi?
am si eu stupi din polistiren home made si am probleme cu ei.
cand nu au treaba isi fac de cap!
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

Constantin_MH

Citat din: Obombo din Ianuarie 10, 2012, 01:19:03 AM
Din pacate sunt destul de bine informat. Nu stiu cum au rezolvat problema in Suedia, stiu cum am rezolvato eu. In iarna asta am modificat niste nuclee din polistiren roase la urdinis. Eventual fac niste poze maine.
Si totusi...... nu esti destul de bine informat !! Polistirenul folosit de tine NU este de inalta densitate(90kg/mc), este polistiren extrudat obisnuit cu densitatea de 30-32 kg/metru cub(acesta de gaseste pe piata noastra) si de aceea este ros de albine la urdinis.

Bătrânul

Pretul va fi sub 3000000 lei pe stup cu cat , rama hranitoare, capac ????? =)) =)) =))

Obombo

Citat din: Kostas din Ianuarie 10, 2012, 07:39:35 AM
Si totusi...... nu esti destul de bine informat !
Si totusi ... sunt destul de bine informat :D. Nu este vorba despre ce am facut eu din polisitren extrudat ci despre nuclee din polistiren cumparate.

Obombo

Cred totusi ca vorbim de acelasi material. Am pierdut niste timp si am facut un calcul aproximativ al densitatii. Ca sa nu spuna uni ca vorbesc din auzite. Imi iese cam 83 kg/mc  :wink:. Din pacate in poze nu se vede partea roasa, tocmai pentru ca am inlocuito cu o bucata de lemn. Pe de alta parte, nu vad de ce albinele nu ar roade polistirenul daca rod lemnul.

Constantin_MH

Se pare ca Obombo are dreptate  :D, dar ... numai in cazul roinitei lui ! De ce?
Exista doua tehnologi de fabricatie:
1. Una, la care, in urma procesului de fabricatie, rezulta un fel de coaja la suprafata polistirenului, fapt ce impiedica albina sa roada polistirenul. Este o tehnologie mai scumpa.
2. Alta, la care, in urma procesului de injectie nu mai rezulta acea coaja. Este o solutie mai ieftina. Pentru a putea folosi astfel de produse, obligatoriu trebuie vopsite cu o vopsea acrilica. Aceasta vopsire mai are si un alt rol, foarte important la stupii din polistiren si anume opacizarea stupului.
Detalii aici:
http://www.lesruchersdargonne.com/mini_plus.htm
Nu am folosit stupi din polistiren fabricati industrial, prin injectie sub presiune.  Folosesc stupi din polistiren construiti dupa alt proiect.