STANTAREA RAMELOR

Creat de dan sebastian, Iulie 04, 2013, 05:30:58 PM

« precedentul - următorul »

kamy

Da ma rog de ce nu e buna o adancitura in rama care nu se vede de la prima pana la ultima lada din stupina?pai de ce trebuie pirogravate aduc albinele mai multa miere sant iubitoare de arta?ajunge pansonul cu numere sau litere,ieftin rapid si eficient!

PARINTELE

Incerca sa stergi semnul ,,y,, al stupinei tale cu o alta stanta sau cu un cutit cu care sa tai sau sa razui semnul pirogravat

istodorescu vasile

la mine ideea a fost sa fie cit mai vizibil semnul pentru a descuraja sa se repete schimbul de rame care au fost schimbate tot de apicultori care erau  asezati in apropiere. oricum daca pui un semn pe care il sti doar tu nu rezolvi mare lucru fiindca daca nu o mai vezi nu o mai cunosti cu tot cu semn ma refer la rame.

istodorescu vasile

Citat din: PARINTELE din Decembrie 10, 2013, 08:36:35 PM
Incerca sa stergi semnul ,,y,, al stupinei tale cu o alta stanta sau cu un cutit cu care sa tai sau sa razui semnul pirogravat
nu prea pot sa fac acest lucru fiindca odata stantata rama , semnul este adinc impregnat in rama si timpul nu mi-ar permite acest lucru. rezolvarea eu o vad altfel;voi face pe viitor o parte din rame nestantate cu care voi forma un numar de stupi  destinati doar pentru vinzare.

PARINTELE

Fain cum spui tu.
Dar Vasile,nu-ti va fi greu sa lucrezi asa.

ciucur

Eu cred ca mai eficient si mai rapid decat markerul permanent nu exista altceva. Se impregneaza frumos in lemnul uscat si curat.
Scriu ramele pe latul superior si pe o laterala. in cazul meu nu pentru hoti, ci pentru a stii din ce an e rama.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

dorindafi

am rame scrise cu pixul de 3/4 ani shi nu sa shters pina acuma
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Edi D.

http://www.shopmania.ro/unelte/p-set-poansoane-litere-27-bucati-10-mm-49868726

Se pot cumpara de mai multe persoane fiecare alegand initialele dorite sau imprumutand unul de la celalalt.Incalzite si apoi aplicate pe rame sau orice alt material lemnos din stupina,functioneaza 100%...
    Succes.
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

dan sebastian

E buna ideea, dar preferam o firma care sa inscriptioneze numele intreg sau nr tel. si atasat la un arzator de gaz sau pe curent sa poti inscriptiona usor ramele si stupii.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Fane

Eu le pilo gravez, e puțin de munca dar fiind iarna asa de mare nu avem ce face.

dan sebastian

Foarte frumos. Si mi-a placut si leatul de jos al ramei, nu jucarie de 1 cm/1cm ci cu simt de raspundere, pe toata suprafata. Sunt facute de tine?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Fane


dan sebastian

Daca mai ai timp fa-le cate o poza si din partea laterala si vedere de jos. Si eventual pe topicul cu scule de tamplarie pui si niste poze cu circularul si abrichtul. Ms.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Fane

da contează foarte mult și lățimea spetezei de jos iar furculițele le-am făcute și mai late de 37, momentan nu am poze cu sculele dar o sa fac dacă lucrezi cu grija faci orice iar ști cum e pentru tine iți dai și interesul iar sa fac de vânzare nu se merita îmi cade undeva la 15, 16 lei vechi pe bucata e materialul foarte scump de mana de lucru nu vb.

dan sebastian

37 - 38 mm e ideal pt cele de cuib. Pt cat merg dupa parerea mea cele de 45 mm. Am vazut ca ai decupat si pt introducerea fagurelui artificial exact pe centru. Se vede intotdeauna cand faci ceva cu placere. Iar in ce priveste faza cu muncesc mai mult mie mi se pare ca daca muncesti cu placere nu conteaza daca petreci mai mult timp. Calitatea de obicei cu manopera mai multa se obtine. Felicitari !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.