Lucrul la ferma

Creat de andrei_calinescu, Octombrie 15, 2009, 01:22:26 AM

« precedentul - următorul »

valter

Mariuse...cat ne trebuie ca timp sa fabricam o baie identica sau usor imbunatatita cu a lui Michele ?
De nu se poate merg si o cumpar pe cea din video.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

crombra

Citat din: valter din Noiembrie 23, 2010, 11:50:33 AM
Mariuse...cat ne trebuie ca timp sa fabricam o baie identica sau usor imbunatatita cu a lui Michele ?
De nu se poate merg si o cumpar pe cea din video.
Valter, prietene,
Eu ma bag sa fac proiectul rapid si sa-l supun aprobarii. Executia se poate face local, in zona fiecaruia. Acum, exista mai multe variante de material pentru cuva: otel (tabla neagra e cel mai ieftin) sau inox(varianta DELUXE). Cu incalzire cuva cu baie de ulei si rezistenta cu termostat. Bani sa fie ca idei exista.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

andrei_calinescu

Eu zic otel, e totusi o cuva pentru "mizerii", materialul din care e facuta a lui Michelle e din traversele de vagoane de tren.
Eu cred ca aragazul, butelia e cea mai buna sursa, deoarece harabaia in Romania va fi folosita in general afara, noi o folosim in atelier deoarece nu avem alternativa, dar in timp, prin faptul ca substanta mai sare pe flacara, se produce un fum consistent.
Te misti mai usor cu arzatorul si butelia, e parerea mea.
Despre pretul sacazului, acesta fiind folosit din an in an, devine rentabil.
In baia respectiva am adaugat la pregatire 25 kg parafina si 20 sacaz. Restul erau depuneri de ani de zile.

andrei_calinescu

Si uite-asa Marius, dupa mesajul tau mi-a venit o idee.
La ce pret ar iesi un defigeur, gen Amiapi, ca si ala e tot o bucata de fier, cu termostat.
Un Amiapi costa destul de mult.

crombra

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2010, 12:28:42 PM
Si uite-asa Marius, dupa mesajul tau mi-a venit o idee.
La ce pret ar iesi un defigeur, gen Amiapi, ca si ala e tot o bucata de fier, cu termostat.
Un Amiapi costa destul de mult.
Pai un aparat din ala de inmuiat mierea e destul de greu de facut in conditii de mic atelier. Partea din inox care vine in contact cu mierea este o teva din inox care are in interior o rezistenta electrica termostatata. Ca s-o indoi fara sa se crape izolatia dintre firul de nichelina si peretele tevii trebuie sa ai scule performante.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

crombra

Citat din: andrei_calinescu din Noiembrie 23, 2010, 12:25:11 PM
Eu zic otel, e totusi o cuva pentru "mizerii", materialul din care e facuta a lui Michelle e din traversele de vagoane de tren.
Eu cred ca aragazul, butelia e cea mai buna sursa, deoarece harabaia in Romania va fi folosita in general afara, noi o folosim in atelier deoarece nu avem alternativa, dar in timp, prin faptul ca substanta mai sare pe flacara, se produce un fum consistent.
Te misti mai usor cu arzatorul si butelia, e parerea mea.
Despre pretul sacazului, acesta fiind folosit din an in an, devine rentabil.
In baia respectiva am adaugat la pregatire 25 kg parafina si 20 sacaz. Restul erau depuneri de ani de zile.
Pai tocmai de aia am optat pt varianta cu cuva in baie de ulei(cuva are pereti dubli si intre ei se introduce ulei de transformator . Se incalzeste parafina in mod omogen si rapid.  Nu se poate produce fum. A se vedea sistemul la tancurile de miere cu acelasi sistem.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Eu l-am facut din aluminiu luat de prin fabrica de la rebuturi si e sudata fine.
Incalzirea vine de la un aragaz electric cu 4 ochiuri aruncat.
De fapt numai partea de sus la care am pus eu 4 picioare de o palma si folosesc doar 3 ochiuri.
Electric nu e riscul de foc si pot aseza temperatura mai bine.
Tocmai am terminat inca o baie de ceara tot din aluminiu facuta in care sa intre rama de plastic complect pt reacoperirea cu ceara.

adi-m

Multumesc ptr.sfaturi d-le Marius :hi:

andrei_calinescu

O maniera rapida si eficienta de utilizare a fam ajutatoare

De mai bine de 2 ani, inainte (1-2 zile) , de a duce stupii de productie in pastoral, ii ajutam cu albina culegatoare in felul urmator:

1. Se asaza pe o fam ajutatoare o gratie Hanneman.
2. Peste gratie se asaza 1 magazin sau doua umplute cu ramele aferente(jumatati Dadant)
3. Se pune deasupra magazinelor un podisor, lasandu-se o fanta de 1 cm pe o latura a magazinelor
4. Cu afumatorul sub genunchi sprijinit pe scandura de zbor, se dau fumuri usoare pe urdinis
5. Cu doua buc de lemn sau ciocane din cauciuc se tapoteaza in paretii laterali ai corpului, in paralel se afuma(circa 2-3 min)
6. Se ridica magazinele cu albina ce a urcat si se asaza peste corpul familiei ce pleaca in productie.
Optional :
1. se pune un ziar intre corpul de productie  si magazinele cu albina ajutatoare
2. fara ziar, cu o esenta comuna(eucalipt, tuica), se stropesc intervalele de albine  - corpul de productie si deasupra magazinelor,
dupa care acestea se asaza peste corp.

D006

Nu este mai simplu sa ajuti cu puiet capacit 2-3 saptamani inainte de culesul cel mare?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

BOB0

#236
Citat din: andrei_calinescu din Decembrie 03, 2010, 05:30:19 PM
O maniera rapida si eficienta de utilizare a fam ajutatoare

De mai bine de 2 ani, inainte (1-2 zile) , de a duce stupii de productie in pastoral, ii ajutam cu albina culegatoare in felul urmator:

1. Se asaza pe o fam ajutatoare o gratie Hanneman.
2. Peste gratie se asaza 1 magazin sau doua umplute cu ramele aferente(jumatati Dadant)
3. Se pune deasupra magazinelor un podisor, lasandu-se o fanta de 1 cm pe o latura a magazinelor
4. Cu afumatorul sub genunchi sprijinit pe scandura de zbor, se dau fumuri usoare pe urdinis
5. Cu doua buc de lemn sau ciocane din cauciuc se tapoteaza in paretii laterali ai corpului, in paralel se afuma(circa 2-3 min)
6. Se ridica magazinele cu albina ce a urcat si se asaza peste corpul familiei ce pleaca in productie.
Optional :
1. se pune un ziar intre corpul de productie  si magazinele cu albina ajutatoare
2. fara ziar, cu o esenta comuna(eucalipt, tuica), se stropesc intervalele de albine  - corpul de productie si deasupra magazinelor,
dupa care acestea se asaza peste corp.
Familia donatoare, pasibila de VAROZA(orez) si alte boli inf. contagioase prin vaduvirea de alb. doici cu preponderenta folosind tehnica de mai sus. :nono: :nono: :nono:

andrei_calinescu

Da Andrei, e o alta modalitate cu puietul, necesita totusi o manopera in plus, deschiderea fam, etc.
Noi folosim metoda respectiva deoarece functioneaza ca la abataj, lucrezi din nou cu corpul , nu cu rama.
Si ce te faci daca introduci ramele cu puiet si "culesul mare" se lasa asteptat(ploaie, frig, etc).
Risti sa-ti intre galopant in roit.
Ajutorul cu albina e optional, il poti face seara inaintea plecarii, sau in preziua plecarii. Daca timpul nu-ti permite, mai astepti.
In sensul bolilor , raman albine si in corp FA, nu urca toate inafara de matca.
Depinde de ...tobosarul care si afuma.

andrei_calinescu

#238
Stimati colegi, cu drag va urez un Craciun in liniste.

http://www.youtube.com/watch?v=t3Iq4qdaoUU

pedro

In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!