Goji

Creat de tassevasi, Februarie 11, 2013, 07:34:22 PM

« precedentul - următorul »

delorin I

Arata ca un goji la culoare...dar gustul pt mine...este identi cla ambele...am din ambele...si tot amar este! Si nu stiu cum sa le deshidratez!

bismark

   Gustul este diferit si de asemenea,culoarea si marimea de la inceput cind fac fructe.De uscat se pot deshidrata cu un uscator de fructe cu mai multe sertare se gasesc pe internet.Cu resapect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Tamu

Inca nu am recoltat goji, dar semintele provin din fructe uscate cu un gust dulce 70% + acrisor 30% (apreciez eu). Sa inteleg ca acestea consumate proaspete au gustul amarui?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bismark

    Cele care sint in magazine uscate au ceva indulcitori.Goji dulce, sint putin dulcege fata de celelalte.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pistol28

Citat din: bismark din Noiembrie 02, 2013, 07:55:39 PM
    Cele care sint in magazine uscate au ceva indulcitori.Goji dulce, sint putin dulcege fata de celelalte.Cu respect

Fructele uscate sunt mai dulci, au mai putina apa si zaharul este mai concentrat.
Ex: stafidele sunt mai dulci in comparatie cu strugurii.
Aceasta ar putea fi o explicatie.

Fructele crescute intr-un climat mai bland asimileaza mai mult zahar sunt mai mari si mai viu clorate (goji  din sudul Chinei),
iar aici:     http://en.wikipedia.org/wiki/Goji        se pot vedea diferentele intre prima si penultima poza.


Aceasta ar putea fi a doua explicatie.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

gore

Nu stiu ce fel de Goji am cumparat eu de la Bricostore in primavara, dar a crescut repede, dupa mine era anul 2. L-am tuns in august pentru a forma o tufa, acum a crescut foarte repede, are fructe coapte. Am gustat din ele si au un gust ciudat, dulce-amarui parca, nu acru, apoi m-am uitat la catina de pe gardul vecinului. Surpriza, aceleasi fructe, dar nu am gustat din ele. Eu zic ca datorita vremii, fructele nu se coc ca vara, apoi planta e tanara, fructele sunt ca cele prezentate de alexandra. O sa pun poze. Sincer mi-a fost teama sa mananc acele fructe, le-am aruncat.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

delorin I

Lasa Gore ca au mancat altii si nu au murit! Ce am citit eu - ca nu ar trebui exagerat cu ele...dar... :bzz:

fiug1970

DSC_1295[1]
astea-s goji?goji sau catina e totuna?

fiug1970

DSC_1293[1]

fiug1970

au un gust acrisor astringent.mai sant unele rosii de culoare dar au frunza mai lata.aici se folosesc de gard viu si acum sant de un rosu intens toate gardurile

pistol28

Citat din: fiug1970 din Noiembrie 06, 2013, 09:12:35 PM
DSC_1295[1]
astea-s goji?goji sau catina e totuna?
nici goji, nici catina.
in foto sunt fructele unui arbust  (mar ornamental) care a invadat Romania dupa anii '90.

goji, catina doua fructe diferite.
catina de gard = goji cu spini.
catina (numita si alba) are fructe portocalii si creste foarte bine la noi in zona de deal.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

delorin I

Si eu stiu numele de merisor! Dar chiar zilele astea am citit cate ceva si se pare ca i se spune GUTUI JAPONEZ! Daca o sa cautati pe google o sa il gasiti! Eu inca nu fac distinctia intre aceasta planta si ceea ce se numeste MERISOR! Ca sa fie totul si mai si, anul asta am plantat si Arbori de stafide si aronia meloncarpa care seamana ca frunct cu cele de mai sus, doar ca la maturitate sunt negre!

fiug1970

goji, catina doua fructe diferite.
catina de gard = goji cu spini.
daca sant doua fructe diferite,de ce poarta acelasi nume?cat despre mar ornamental e departe: fructul,arbustul,frunza.etc de mar,oricat de ornamental ar fi!!
am gasit si arbust de culoare rosie cu frunza diferita de cel galben,asa ceva am vazut pe intorsura buzaului,vindeau tiganii pe marginea soselei
DSC_1297[1]

pistol28


Din foto par a fi merisoare, daca gustati frunzele si au gust de seminte de gutiue este "Vaccinum vitis idaea" (merisor).

http://www.formula-as.ro/2010/919/medicina-naturii-44/merisorul-12458
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

Salutare!
Goji asta da rod din primul an, sau ai de asteptat ca la pomi? Am pus si eu un butas, luat de la Cora. L-am luat mai mult din curiozitate... E mic de inaltime.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani