cum ansamblam ramele mai repede

Creat de dragos2006, Octombrie 15, 2007, 01:16:16 AM

« precedentul - următorul »

sorinma

Citat din: marius_vfp din Martie 29, 2013, 07:20:41 PM
ai dreptate dar atata timp cat stai pe langa compresor si nu e bagat in beci sa nu-l auzi, sigur  auzi ca nu se mai opreste si tragi un ochi la barometru ,  un presostat de calitate nu poate da gres niciodata

spor

Marius nu din placerea de  a te contrazice ...nu degeaba se numeste supapa de siguranta,pentru siguranta,ca orice automatizare poate sa fie la un moment dat si un rateu,orice lucru cat de performant se poate uza si defecta.."intodeauna exista o prima data"
sti bancu ala cand i-a murit mama lu bula? bula a zis:sa-mi bag ...... ca asta nu mi s-a mai intamplat

si o sa te mai contrazic intr-un subiect dar trebuie sa fac o poza si apoi... :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

sorinma

Citat din: marius_vfp din Martie 29, 2013, 07:20:41 PM
ai dreptate dar atata timp cat stai pe langa compresor si nu e bagat in beci sa nu-l auzi, sigur  auzi ca nu se mai opreste si tragi un ochi la barometru ,  un presostat de calitate nu poate da gres niciodata

spor
oricum daca e in beci si face butelia poc singura pierdere consta in damigenele din beci(asta daca nu esti atunci langa ele sa le "verifici") :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

marius_vfp

categoric ca supapa de siguranta e pentru siguranta obiectului si nu numai si nu altceva , da stau si ma intreb oare toate compresoarele din magazin(mai noi sau mai vchi) cu minimul de echipament au supapa de siguranta?

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

andrei_georgian

Citat din: sorinma din Martie 30, 2013, 03:28:56 PM
Citat din: marius_vfp din Martie 29, 2013, 07:20:41 PM
ai dreptate dar atata timp cat stai pe langa compresor si nu e bagat in beci sa nu-l auzi, sigur  auzi ca nu se mai opreste si tragi un ochi la barometru ,  un presostat de calitate nu poate da gres niciodata

spor
oricum daca e in beci si face butelia poc singura pierdere consta in damigenele din beci(asta daca nu esti atunci langa ele sa le "verifici") :P
nu e bine in beci :nono: sa ramai fara damigene...e mare pierdere... :rotfl: :rotfl:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

vranceanul

Poate mai sant muraturile si ceva varza pt. sarmale, ca damingenele sant goale   :rotfl::rotfl:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

sorinma

Citat din: marius_vfp din Martie 30, 2013, 05:15:36 PM
categoric ca supapa de siguranta e pentru siguranta obiectului si nu numai si nu altceva , da stau si ma intreb oare toate compresoarele din magazin(mai noi sau mai vchi) cu minimul de echipament au supapa de siguranta?

spor

nu cred ca au supapa de siguranta dar nici  compresorul nu cred ca e in stare sa sparga butelia   :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

Sa nu va inchipuiti ca supapa de siguranta este mare filozofie . Are un arc si o bila care etanseaza pe un umar .Cand presiunea creste peste o anumita limita ,arcul se comprima si iese aerul . Are dimensiuni foarte reduse si este foarte ieftina .Nu merita sa se renunte la ea .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

bio

Citat din: sorinma din Martie 30, 2013, 08:34:53 PM
........
nu cred ca au supapa de siguranta dar nici  compresorul nu cred ca e in stare sa sparga butelia   :P

Supapa de siguranta este OBLIGATORIE la compresoarele cu butelie.

Nu exista in magazinele de bricolaj compresor cu butelie, fara supapa de siguranta .

Un compresor bun poate sparge orice butelie care nu are presostat sau supapa de siguranta sau care nu sunt functionale.

sandupop

Pentru siguranta personala merita investit in plus ( fara manopera aprox 130 lei) eu personal am cumparat o supapa de siguranta de 8 bari este 25 lei. un presostat este 98 lei, si pentru eliminarea condensului un robinet de purjare care este 7 lei,... nu-i o avere
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

RazvanTi

cum sa nu fie supapa de siguranta?
ce prostii...
la ORICE compresor cat de china ar fi exista aceasta supapa. ESTE OBLIGATORIE utilarea lor cu asa ceva.
este acel inel de care tragi sa iasa aer montat in grupul cu robinetii de iesire.
daca presostatul da rateu si nu mai opreste compresorul, nu o sa maifie nevoie sa trageti de inel ca decupleaza singura.
am patit-o eu cu al meu. s-au lipit contactele la presostat de prea mult statin umezeala si compresorul meu sa se mai opreasca pace... la 9,5 bari a deschis supapa.
s-a mai inchis la loc la 7 bari.
eu am un "china" cu butelie de 120 litri cu debit de 240 litri pe minut cumparat din NIRO
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

12 BNR

buna, se merita sa dau vreo 1oo lei pe un compresor facut de la frigider, ce.l despre care povestiti

RazvanTi

 :qp:
mie poate imi si desenezi ca "sa mor io" daca inteleg ce vrei sa zici...
:qp:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sandupop

Citat din: RazvanTi din Aprilie 06, 2013, 09:25:10 PM
:qp:
mie poate imi si desenezi ca "sa mor io" daca inteleg ce vrei sa zici...
:qp:
Ma bag eu... cred ca sta vrea BNR, sa cumpere cu 100 lei un compresor de aer , facut cu un compresor de frigider, ... identic cu cel despre care s-a vorbit anterior.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

12 BNR

asa ceva am vrut sa zic, doar ca nu am stiut cum sa ma exprim sa intelegeti.

12 BNR

acuma ca stitit despre ce vorbesc, se merita sa iau unul, face fata la un capsator?