Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: romikele din August 17, 2016, 08:59:46 AM
Proiectele nu sunt destinate celor ce nu au nimic, deoarece sansa ca ei sa devina eficienti si sa se dezvolte este foarte redusa.
Proiectele sunt destinate dezvoltarii exploatatiilor existente, nu sunt ajutoare sociale.
Sigur nu sunt ajutoare sociale, dar nu sunt nici ceea ce zic ca sunt!!
Din cate cunosc eu si din cat mi-am dat seama punand cap la cap unele lucruri, aceste proiecte pe agricultura finanteaza in mare parte tot pe straini. Cel putin pe 6.1, in zona pe care o cunosc eu si unde strainii detin 60-70% din terenurile arabile sunt o multime de proiecte 6.1. Un ciumpalac de care nu a auzit nimeni are din senin x ha de teren, face proiect, se aproda, vin utilaje noi. In realitate terenurile nu sunt lucrate de ciumpalac ci de catre aceeasi administratori (ingineri) a terenurilor aflati sub contract cu proprietarii straini ai terenurilor.
Nu generalizez, sunt si romani care se chinuiesc din rasputeri sa se dezvolte si care mai prind cate un proiect.
Personal sunt scarbit de situatie si constat ca lucrurile merg spre rau fara sansa de a se indepta vreodata. Am lucrat in zona adiacenta a acestor mari firme de consultanta pe agricultura si stiu ce mare loby (ca sa zic elegant) fac strainii prin acestea la ministrii agriculturii. Aproape toate masurile din PNDR sunt facute pe calapodul acestora.
Sigur strainii sunt capitalisti si isi urmaresc profitul, dar eu as scoate sapte piei de pe spinarea cozilor de topor care pentru cativa arginti se baga pentru ei!!
Inca nu suntem la ora adevarului peste 7-10 ani vom vedea care este cu adevarat proportia dezastrului din agricultura. Cred ca ne putem considera de pe acum ca fiind in strainatate pentru ca terenurile din jurul nostru nu mai sunt ale romanilor.
P.S. Imi cer scuze ca am dus cumva subiectul in off topic.

romikele

Intentia UE este una corecta, dar barzaunii nostri fac normele de aplicare in ajutorul unui grup restrans, de unde pot avea profit personal maxim.

Eugen B

Eu sunt de acord cu dn. Romikele ca stiu cum gadeste, si cu dn. Tinu sunt. Dar nici noi nu facem nimic.
6.1. Ar trebui sa ii zica dezvoltare si nu instalare.
In fine. Macar de te-ar lasa sa iti cumperi ce ai nevoie.
Asta e. Tara lu' peste

milu56

Sesiunea pe măsura 6.1 sa dus .....eventual la anu.
Cred că intenționat se procedează aşa ca să nu ajungă la bani decât cei sus puşi.

stefyazzurro

#739
A depus cineva în 2016 pentru măsura 6.1? Nu se pot pune în planul de afaceri lucrurile care apar în P.N.A.? Știe cineva un răspuns exact, din propria experiență? Momentan aștept și un răspuns de la A.F.I.R.

Closcutz

La 112 trebuia sa iei adeverinta de la sectia Zootehnie a Apia ca nu ai beneficiat de PNA pe timpul derularii finantarii, la 6.1 nu stiu exact, dar sa nu cumva sa pici in dubla finantare...

Eugen B

Inca nu au aparut ghidurile. Dar la PNA stiu ca nu poti lua orice daca ai proiect

stefyazzurro

Eu nu vreau să accesez P.N.A. Doar să depun proiect pentru 6.1. Pot include așadar în acest proiect cutii de stupi de exemplu (care se finanțează și la P.N.A.)?

romikele

Cu adeverință de la APIA că nu ai accesat PNA și declarație pe propria răspundere că pe perioada derulării proiectului nu vei accesa alte măsuri, n-ar trebui sa fie probleme.

Eugen B

Pentru 6.1. iti trebe 230 stupi, sau daca ai si alte animale sau teren sa faci proiect combinat

Gigiatat

Citat din: stefyazzurro din Februarie 12, 2017, 12:24:13 AM
Eu nu vreau să accesez P.N.A. Doar să depun proiect pentru 6.1. Pot include așadar în acest proiect cutii de stupi de exemplu (care se finanțează și la P.N.A.)?
Nu.Tot ce este eligibil in PNA(exista lista, inclusiv cutii de stupi)nu trebuie sa se regaseasca in cheltuieli eligibile ale proiectului pe 6.1.Nu conteaza ca accesezi sau nu PNA.

stefyazzurro

Mulțumesc pentru păreri. Dacă știe cineva din propria experiență, mai aștept răspunsuri. Mi s-ar părea stupid să nu pot lua de exemplu "maturator, centrifugă, topitor de ceara cu abur din inox" (apar în P.N.A.!).



bismark

    Eu, nu vreu sa beneficiez de nici un fel de masura ca nu fac apicultura decit pentru mine dar propun sindicatului SAR sa faca aici o pagina speciala cu documentatie pentru toate masurile de care pot beneficia apicultorii de la Europa, modul de completare a documentatiei de la inceput pina la obtinerea beneficiilor si de asemeni obligatiile si raspunderile ce revin atit apicultorilor cit si organelor statului pentru a se putea clarifica fiecare inainte de a incepe o asemenea actiune.De asemenea ce greutati se pot intimpina si cum pot fi rezolvate si unde.Eu stiu de la stuparii din Austria unde fiica mea a activat, ca sint unele raspunderi drastnice in caz ca nu indeplinesti contractul.Astept pareri de care sa beneficieze cit mai multi apicultori.Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

daniel.arad

La proiectul depus anul trecut pe masura Instalere tineri fermieri sa aprobat si centrifuga si topitor ceara etc. Ce nu se accepta este dubla finantare, adica sa se cumpere de exemplu centrifuga prin Tineri fermieri, apoi in urmatorii ani sa se cumpere iar centrifuga prin PNA.

stefyazzurro

Vă atașez răspunsul primit de la A.F.I.R.:

"Conform prevederilor PNDR 2014-2020, cu privire la evitarea dublei finantari din Capitolul 14 ,,Informatii privind complementaritatea", nu pot fi finantate prin PNDR actiunile eligibile prin Programul National de Sprijin al sectorului Vitivinicol 2014-2018 (PNS – aprobat prin HG nr. 578/2014 cu modificarile si completarile ulterioare) si/ sau Programul National Apicol (PNA–aprobat prin H.G nr. 1050/2013, cu modificarile si completarile ulterioare).
Actiunile sprijinite prin PNA si PNS se regasesc pe pagina oficiala de internet a MADR.
Prin Planul de Afaceri pot fi prevazute actiuni specifice domeniului apicol /vitivinicol, cu conditia ca aceste actiuni sa nu fie eligibile prin PNS sau PNA. Viabilitatea Planului de Afaceri va fi demonstrata prin descrierea coerenta a modului de gestionare a exploatatiei, inclusiv din punct de vedere economic. Daca este cazul, vor fi prezentate cheltuielile efectuate in prin unul dintre cele doua Programe sau ambele, dupa caz, avand in vedere ca NU exista interdictii cu privire la accesarea simultana a PNDR cu PNS si/ sau PNA. In acest mod, se asigura evitarea dublei finantari, conform directivelor europene si completarea actiunilor necesare din cele doua fonduri (FEADR si FEGA), respectiv asigurarea complementaritatii dintre programe."

Ce părere aveți?