Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

AFIR a publicat spre consultare ghidurile solicitantului pentru infiintarea grupurilor de producatori in sectoarele agricol si pomicol!

http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?t=Stiri&eID=18111
Sanatate tuturor apicultorilor

Jam.Al

      Buna seara! Ma adresesz celor care au accesat o masura de instalare prin AFIR si pot sa-mi raspunda la urmatoarele :
     -Imi puteti spune, va rog, la accesarea submasurii 6.1, instalarea tanarului fermier, cat ar fi costul cu scrierea proiectului la consultant si daca aceasta suma ar fi eligibila din prima transa?
     -suma accesata trebuie cheltuita in totalitate intr-un timp anume sau doar un procent din aceasta?
     -din suma accesata pot fi facute cheltuieli cu salariile?
      -avand in vedere noile prevederi din Codul fiscal, ce forma juridica ar fi mai avantajoasa, SRL sau PFA, platitor sau neplatitor de TVA?
     Va multumesc!

agalofteanu

Buna ziua,

La masura 6.3 este o zona ambigua care vizeaza obligatia stabilirii domiciliului/sediului social al PFA in uat-ul in care este inregistrata exploatatia in termen de 9 luni de la acceptarea proiectului.

Ex. Am stupina, pe un teren proprietate personala, intr-o comuna vecina la~4km fata de casa mea si este inscrisa la ROL in aceasta comuna. Am PFA ul cu sediul acasa.

Pentru eligibilitate in mas 6.3 credeti ca e suficient sa mut sediul social al PFA in comuna vecina sau trebuie sa-mi schimb si domiciliul acolo?

Multumesc


Eugen B

Eu stiu de domiciliu. Am vrut sa accesez 6.1 si scrie la fel. La mine nu mai sunt bani de fonduri pana la anu

Kov iulian

Citat din: agalofteanu din August 04, 2016, 01:32:16 PM
Buna ziua,

La masura 6.3 este o zona ambigua care vizeaza obligatia stabilirii domiciliului/sediului social al PFA in uat-ul in care este inregistrata exploatatia in termen de 9 luni de la acceptarea proiectului.

Ex. Am stupina, pe un teren proprietate personala, intr-o comuna vecina la~4km fata de casa mea si este inscrisa la ROL in aceasta comuna. Am PFA ul cu sediul acasa.

Pentru eligibilitate in mas 6.3 credeti ca e suficient sa mut sediul social al PFA in comuna vecina sau trebuie sa-mi schimb si domiciliul acolo?

Multumesc

Citat din: Eugen B din August 04, 2016, 03:27:59 PM
Eu stiu de domiciliu. Am vrut sa accesez 6.1 si scrie la fel. La mine nu mai sunt bani de fonduri pana la anu

Ce aberatii cer si birocratii astia.

Orice PFA si orice SRL, orice persoana juridica poate avea un sediu si mai multe puncte de lucru/sedii secundare .


http://www.onrc.ro/index.php/ro/mentiuni/persoane-juridice/infiintarea-sau-desfiintarea-de-sedii-secundare

Adrian.B.

S-a introdus obligativitatea domiciliului in acelasi UAT unde ai ferma ca sa nu mai existe ca in trecut ,unii care au accesat fonduri si erau studenti sau lucrau in Bucuresti si aveau ferma in Botosani. Mi se pare corect  si normal ca tanarul fermier sa aiba el grija de ferma si nu el sa ia banii si  tata sa fie fermierul .

Eugen B

Asa e si normal, eu am deja locuiunta unde vreau sa imi fac proiectul. O sa astept pana la anul in primavara si ma mai gandesc daca sa fac sau nu. Am auzit ca uni colegi au avut probleme cu lucrurile care le-au bagat la planul de afaceri cum ar fi rame, ceara si alte chestii f importante. Cred ca si cine vine sa verifice conteaza sa aiba habar de apicultura.

Adrian.B.

Acelasi lucru mi-a spus si mie consultantul. Pai daca nu putem achizitiona rame,faguri,albine ,matci,stupi, ce mama .......putem achizitiona?!!!Ca la 6.3 cu 12.000 de euro nu poti lua nici o remorca mai mare.(ca trebuie luata noua)

agalofteanu

Citat din: Eugen B din August 05, 2016, 10:42:13 AM
Asa e si normal, eu am deja locuiunta unde vreau sa imi fac proiectul. O sa astept pana la anul in primavara si ma mai gandesc daca sa fac sau nu. Am auzit ca uni colegi au avut probleme cu lucrurile care le-au bagat la planul de afaceri cum ar fi rame, ceara si alte chestii f importante. Cred ca si cine vine sa verifice conteaza sa aiba habar de apicultura.

Ok e normal pentru tine dar pentru mine care am terenul la 4 km de casa si oricum acasa nu pot sa-mi pun stupii, ce ar fi anormal? Pana la urma e terenul meu cu acte in regula singurul impediment ca apartine de comuna vecina.

romikele

Citat* să aibă stabilit domiciliul/ sediul social în Unitatea Administrativ Teritorială în care este înregistrată exploataţia. În cazul în care solicitantul este încadrat într‐o activitate salarizată, locul de muncă trebuie să fie în aceeaşi UAT sau zona limitrofă a UAT‐ului în care este înregistrată exploataţia vizată pentru sprijin. Aceste condiţii trebuie îndeplinite în maxim 9 luni de la data semnării Deciziei de Finanțare.

CitatZona limitrofă – reprezintă zona delimitată de comunele sau oraşele cu care comuna în care este înregistrată exploataţia are graniţe comune, în acelaşi judeţ şi/ sau în judeţele vecine, inclusiv cel mai apropiat oraş (conform hartă rutieră) de UAT în care este înregistrată exploataţia.

Eugen B

Bine ca a fost elucidata problema. Eu ma refer la ce a zis colegu ca tata are grija de proiect si copilu e nush unde.
Oricum daca fac proiect o sa ii pun pe cei de la control sa imi arate stupi lor fara rame si lada sa ii vad cum arata

agalofteanu

Citat din: romikele din August 05, 2016, 05:58:23 PM
Citat* să aibă stabilit domiciliul/ sediul social în Unitatea Administrativ Teritorială în care este înregistrată exploataţia. În cazul în care solicitantul este încadrat într‐o activitate salarizată, locul de muncă trebuie să fie în aceeaşi UAT sau zona limitrofă a UAT‐ului în care este înregistrată exploataţia vizată pentru sprijin. Aceste condiţii trebuie îndeplinite în maxim 9 luni de la data semnării Deciziei de Finanțare.

CitatZona limitrofă – reprezintă zona delimitată de comunele sau oraşele cu care comuna în care este înregistrată exploataţia are graniţe comune, în acelaşi judeţ şi/ sau în judeţele vecine, inclusiv cel mai apropiat oraş (conform hartă rutieră) de UAT în care este înregistrată exploataţia.

Corect! dar cum interpretam "domiciliul/sediul social":

"domiciliul si sediul social" sau

"domiciliul sau sediul social".

Intreb asta deoarece PFA este persoana juridica, deci are sediul social si mie normal ca mi-ar conveni ca doar PFA-ul sa aiba sediul social in UAT-ul unde am expolatatia si eu sa raman cu domiciliul acolo unde il am acum(la 4 km distanta!).

O sa-mi spuneti ca de o asa prevedere s-ar bucura si altii care ar locui in Bucuresti si au stupina la Bacau.

Ok , eu cred ca sunt multi cu speta mea si care din motiv ca regula asta este foarte restrictiva renunta la a mai accesa fonduri.......si se pare ca si eu voi renunta.

 

Closcutz

Din ce m-am informat, nu sediul firmei il vizeaza masurile actuale, ci persoana sa aiba domiciliul in zona unde activeaza(exact cum ati mentionat...sa nu mai fie fermierul la Bucuresti sa arda gazul, iar de stupii de la Botosani sa se ocupe tatal sau bunicul sau matusa Tamara).

romikele

Este vorba de domiciliu, sediul fiind mentionat pentru cazul cand acesta coincide cu adresa de domiciliu.

daniel.arad

Eu zic sa nu va faceti probleme cu ce achizitionati ca sunt multe posibilitati de achizitii pentru afacerea cu stupi de neconsumabile cum ar fi rame, foite de ceara, borcane pentru miere etc....spun asta in cunostinta de cauza noi facem apicultura in familie de mult timp iar copii ne urmeaza in aceasta pasiune. In iunie baiatul a depus 6.1. si la control am fost sfatuiti sa schimbam tot ce este consumabil spre binele nostru pentru a nu ne prinde urechile cu evidentele borcanelor vandute stoc zilnic vanzare dovedita cu acte etc... am redus de la 32 de achizitii la 19 si sunt suficiente oferte pentru a cheltui cei 40.000 Eu.

La ce trebuie maxima atentie este sa nu incercati in acelasi an sa faceti totul, noi asa am vrut sa facem anul trecut si nu am reusit,in septembrie ori octombrie nu au mai fost bani....abia anul asta avand firma fiului infiintata si un istoric din 2012 in Registrul Agricol, DSVSA, Asociatie etc, in martie a preluat doua exploatatii si in iunie am avut punctaj sa poata depune. Pentru o exploatatie nu ia dat puncte ca este incurcat cu terenul si nu a putut prelua numai stupii...

Anul asta gata doar din 2017....pe tineri fermieri, insa sunt bani la proiecte pentru afaceri non agricole. Stima.