Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Jenant... Sunt favorizati cei care fac parte din cooperative. Daca ma inscriu acum intr-o cooperativa, peste doi ani modifica iarasi acest PNA si scot prevederea!  =)) :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Citat din: romikele din Martie 19, 2016, 08:30:00 AM
De ce nu dam stiri direct de la sursa si folosim tot soiul de fituici?

pentru ca acolo sunt abonat.
Sanatate tuturor apicultorilor

beexy

As vrea sa intreb si eu de cati stupi ai nevoie si cati bani se primeste pentru a face un proiect anul acesta? si pe ce site sunt puse toate cererile si conditiile pentru a acesa fonduri pentru apicultura? va multumesc.
Bee Happy

agalofteanu

Incearca aici: http://online.afir.info/

Daca nu ai rabdare sa citesti ce scrie pe acolo cauta un cosultant.

dorindafi

duminica la viata satului ministrul agriculturii a spus destul de clar despre apicultura = momentan nu sunt bani pt asa ceva anul asta
cautati pe tvr si veti vedea
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

beexy

Pe pagina afir.ro nu am gasit nimic care sa spunacati stupi si ati bani.
Bee Happy

PACO

Este clar, ai nevoie de un consultant !

istodorescu vasile

Citat din: beexy din Martie 23, 2016, 12:07:28 AM
Pe pagina afir.ro nu am gasit nimic care sa spunacati stupi si ati bani.
submasura 6.3 poate fi accesat si de catre apicultori. valoarea proiectului este de 15000 euro , in doua transe, prima transa 75 % din suma, iar cea de-a doua transa la maxim 3 ani de la incasarea primei transe. CONDITII; trebuie sa ai 155 de stupi, ferma sa fie inregistrata cu cel putin 2 ani inainte de accesare,si printre multe obligatii la care te obligi, trebuie sa dovedesti cu acte ca banii incasati, i-ai cheltuit conform planului de afaceri, adica in scopuri apicole, in caz contrar vei da inapoi ce ai primit. nu mai merge ca la 141 sa pleci in vacanta cu banii incasati. o alta obligatie importanta, esti obligat sa pastrezi cel putin cei 155 de stupi cu care ai intrat in joc, 8 ani de la accesarea proiectului.

Eugen B


istodorescu vasile

Citat din: Eugen B din Martie 23, 2016, 01:49:18 PM
si 6.1 ? e cu 240?
la masura 6.1 pentru 40.000 euro undeva la 250 de stupi, iar pentru 50.000 euro,in jur de 450 de stupi. nu stiu exact dupa noul ghid, insa conditiile de eligibilitate, sunt greu de atins.pentru ca un tinar sa acceseze masura 6.1, trebuie sa preia ferma de la cineva, care nu a accesat proiecte prin fonduri europene anterior pentru ferma respectiva, si cred ca sunt extrem de putini aceia care au avut o ferma de acest volum,sa nu fi accesat macar masura 141.e complicat de accesat 6.1 la ce conditii se cer.

Eugen B


daniel.arad

Punctjul la familia de albine este 52,26 iar la un proiect 5.3 trebuie minim 12.000 deci undeva la 230 fam...

istodorescu vasile

Citat din: daniel.arad din Martie 23, 2016, 08:54:07 PM
Punctjul la familia de albine este 52,26 iar la un proiect 5.3 trebuie minim 12.000 deci undeva la 230 fam...
este vorba despre submasura 6.3, ci nu 5.3, iar la aceasta submasura sunt necesare 155 de stupi, stiu sigur, fiindca am proiectul complet, astept sa il depun, nu am facut eu proiectul fiindca nu ma pricep, ci un consultant. eu aveam peste acesti 230 de stupi despre care vorbim, insa consultantul a solicitat sa nu fie mai multi de 155.

Kov iulian

Citat din: istodorescu vasile din Martie 23, 2016, 10:02:16 PM
Citat din: daniel.arad din Martie 23, 2016, 08:54:07 PM
Punctjul la familia de albine este 52,26 iar la un proiect 5.3 trebuie minim 12.000 deci undeva la 230 fam...
este vorba despre submasura 6.3, ci nu 5.3, iar la aceasta submasura sunt necesare 155 de stupi, stiu sigur, fiindca am proiectul complet, astept sa il depun, nu am facut eu proiectul fiindca nu ma pricep, ci un consultant. eu aveam peste acesti 230 de stupi despre care vorbim, insa consultantul a solicitat sa nu fie mai multi de 155.

Puteti spune suma sau procentul cerut de consultant, sau ce tarife se practica ?

Gigiatat

6.3 pentru ferme existente(minim 2 ani vechime inregistrare)?
6.1 pentru ferme nou infintate(varsta maxima 40 ani)?
La 6.1 minim 12000SO nu se pot cumula si din domeniul zootehnic(vaci,scroafe,gaini outoare etc)si vegetal(pomi,vita de vie,gradina legumeetc)?Cum pot lua legatura cu un consultant in zona Caracal-Olt?Multumesc celor care ma vor ajuta sa aprofundez aceste informatii.