Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

si peste 2/3 ani apar alte reglementari
asa au facut si sesiunea trecuta   :qp:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Citat din: Adrian.B. din Februarie 12, 2016, 05:52:16 PM
Daca tu ai incredere in astfel de consultanti ,eu iti garantez ca o se te prinda 2020 fara vreun proiect declarat eligibil. Doi ani s-a muncit la ghidurile astea . In 2015 s-au intors de la comisia u.e  pe agricultura  doua variante care nu au corespuns. A treia varianta a fost admisa si s-a demarat programul im iunie 2016. Si tu sustii ca se schimba ghidurile dupa ce s-a derulat deja prima sesiune ?!!!. Iti garantez eu ca NU SE SCHIMBA ,O VIRGULA. Consultantul tau stie ce vorbeste?!!! E posibil(cum au facut cu fostul PNDR ) ca partea romana sa mai ceara in plus niste harti ,ca sa fie ei acoperiti in caz de control european.
Au muncit foarte bine 2 ani. De aia nu le-a accesat nimeni. Le doresc baftă, dar nu cred ca vor avea succes cu ceea ce cer pt a fi un proiect eligibil. Romanul nu e atât de proast, să se înhame la ceva ce nu poate plăti.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Adrian B tu ai mai accesat ceva? Sau doare gura de tine?

Adrian.B.

Cand? Eu am luat ultima transa in noiembrie? Eu ti-am dat o informatie corecta. Poate e mai bine sa nu mai raspund la intrebari ,la care autorul are deja raspunsul lui. Daca stiai cum sta treaba cu ghidurile ,de ce ai mai intrebat? Pe viitor ....tacerea e de aur. Casa nu mai fie numai gura de mine.

romikele

Citat din: Adrian.B. din Februarie 13, 2016, 11:48:58 PM
Cand? Eu am luat ultima transa in noiembrie? Eu ti-am dat o informatie corecta. Poate e mai bine sa nu mai raspund la intrebari ,la care autorul are deja raspunsul lui. Daca stiai cum sta treaba cu ghidurile ,de ce ai mai intrebat? Pe viitor ....tacerea e de aur. Casa nu mai fie numai gura de mine.

N-ai inteles!
Chestiunea sta asa:
- ai accesat
sau
- doar e gura de tine

Tu accepti ambele variante, fara sa tii cont de acel SAU... inseamna ca esti si laudaros!  :rotfl:

Adrian.B.

Cred ca am fost explicit. Am incheiat 141 in noiembrie. Sesiunea pentru 6.3 cu tot cu prelungire s-a incheiat la inceputul lui decembrie. Nu a fost timp pentru depunere dosar. Unde este laudarosenia?

Adrian.B.

Citat din: dan sebastian din Februarie 13, 2016, 06:49:13 PM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 12, 2016, 05:52:16 PM
Daca tu ai incredere in astfel de consultanti ,eu iti garantez ca o se te prinda 2020 fara vreun proiect declarat eligibil. Doi ani s-a muncit la ghidurile astea . In 2015 s-au intors de la comisia u.e  pe agricultura  doua variante care nu au corespuns. A treia varianta a fost admisa si s-a demarat programul im iunie 2016. Si tu sustii ca se schimba ghidurile dupa ce s-a derulat deja prima sesiune ?!!!. Iti garantez eu ca NU SE SCHIMBA ,O VIRGULA. Consultantul tau stie ce vorbeste?!!! E posibil(cum au facut cu fostul PNDR ) ca partea romana sa mai ceara in plus niste harti ,ca sa fie ei acoperiti in caz de control european.
Au muncit foarte bine 2 ani. De aia nu le-a accesat nimeni. Le doresc baftă, dar nu cred ca vor avea succes cu ceea ce cer pt a fi un proiect eligibil. Romanul nu e atât de proast, să se înhame la ceva ce nu poate plăti.
Domnu Dan, la masura 6.1(instalarea tanarului fermier) au fost depuse peste 2500 de dosare si au fost bani pentru 1700 (cu aproximatie). Aveti dreptate conditile sunt dure si jumatate din bani se intorc la statul roman, dar 4-50000 de euro sunt extrem de tentanti.

romikele

Citat din: Adrian.B. din Februarie 14, 2016, 09:17:22 AM
Cred ca am fost explicit. Am incheiat 141 in noiembrie. Sesiunea pentru 6.3 cu tot cu prelungire s-a incheiat la inceputul lui decembrie. Nu a fost timp pentru depunere dosar. Unde este laudarosenia?
Ai fost foarte explicit... n-ai inteles nimic!

Daca ai incheiat o masura, nu inseamna ca le stii pe toate.
La noi se schimba regulile in timpul jocului.
Daca formal ghidurile raman aceleasi, se schimba normele de aplicare, asa ca de fapt faci ceva pe ele de ghiduri aparute inainte.

Mai ai putina rabdare sa te convingi... eu asist la discutiile din timpul "facerii" actelor legislative si constat ca una se discuta si alta se aproba!  :zzz:

Kov iulian

Citat din: Adrian.B. din Februarie 12, 2016, 05:52:16 PM
Iti garantez eu ca NU SE SCHIMBA ,O VIRGULA.

Un exemplu din trecut pe vechile masuri 141 si 112 . (perioada 2010 - 2011)
Daca nu ma insel pe 112 trebuia sa ai cel putin liceul altfel nu puteai accesa.
Astfel ca foarte multi din cei ce aveau doar scoala profesionala au ales 141 .

Dupa un timp au eliminat acea conditie sa ai cel putin  liceul .

Eugen B

Eu lucrez cu un consultant f bun. Si a zis sa revin in martie. Eu iti zic atat. Si vreau sa accesez 6.1. A zis ca degeaba am venit acuma ca nu avem ce discuta inca.
De alte masuri momentan nu imi pasa.
Sa nu comparam 141 cu 112 sau 6.1 ca sunt alte reguli si nr. de stupi.
Eu am pus intrebarea de mai devreme sa vad daca stie cine ce se imtampla sau ce se va schimba.
Din ce am au zit la radio vor sa reduca nr de ani si birocratie, dar ramane de vazut.
Asa ca dn. Adrian nu are rost sa va suparati. Cred ca am fost destul de clar

romikele

Vor fi schimbari importante, putina rabdare... asta bineinteles daca bunele intentii vor fi si aprobate!

Eugen B

eu am, dar exact cand am vrut sa fac se tot schimba astea :))
sper sa fie convenabile si sa accesez cel traziu in 2017

Adrian.B.

Citat din: Eugen B din Februarie 15, 2016, 07:52:39 AM
Eu lucrez cu un consultant f bun. Si a zis sa revin in martie. Eu iti zic atat. Si vreau sa accesez 6.1. A zis ca degeaba am venit acuma ca nu avem ce discuta inca.
De alte masuri momentan nu imi pasa.
Sa nu comparam 141 cu 112 sau 6.1 ca sunt alte reguli si nr. de stupi.
Eu am pus intrebarea de mai devreme sa vad daca stie cine ce se imtampla sau ce se va schimba.
Din ce am au zit la radio vor sa reduca nr de ani si birocratie, dar ramane de vazut.
Asa ca dn. Adrian nu are rost sa va suparati. Cred ca am fost destul de clar
Eu nu ma supar. Dar ce schimbari credeti ca s-ar putea face? Spune-ti una sau doua.

romikele

Doar doua... se va renunta la fisa familiei de albine, probabil se va adopta un tabel centralizator dupa cum formele asociative tot propun de vre-o 2 ani, si se va schimba semnificativ carnetul de stupina, in sensul simplificarii sale cat mai mult.

Astea sunt momentan in faza de propuneri, dar actualul ministru este pe langa un om deosebit si un profesionist de exceptie, nu degeaba a fost cooptat de primul ministru in echipa sa.
E vorba sa se reduca si impozitarea... asa ca sa asteptam normele de aplicare, apoi putem discuta la obiect!

Eugen B

O sa asteptam si dupa sa vedem. Eu sper sa fie ok, sper sa se reduca inapoi la 3 ani dupa cea de-a 2 transa sa fie gata proiectul