Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)


tassevasi


Adrian.B.

Din cate am inteles eu, pentru masura 6.3 nu putem combina familiile de albine cu sectorul vegetal. Adica daca am 120 de familii de albine si pentru a ajunge la so de 8000 de euro cultiv 20 de ari de varza sau ardei ,am inteles ca nu se poate. Cu alte animale sau pasari se poate ,dar cu ,cultura vegetala nu. E adevarat?

Adrian.B.


dorindafi

pai nu-ti raspunde nimeni pt ca nu stie lumea
datorita impozitelor care se pun de la 1/01/016 am radiat pfa-ul
cel mai sigur e sa intrebi la consultanta si nu pe la colturi   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

#621
Citat din: dorindafi din Decembrie 23, 2015, 06:51:45 PM
pai nu-ti raspunde nimeni pt ca nu stie lumea
datorita impozitelor care se pun de la 1/01/016 am radiat pfa-ul
cel mai sigur e sa intrebi la consultanta si nu pe la colturi   :hi:

Cat ati cheltuit si ce formalitati ati facut pentru a radia PFA-ul ?

Vreau sa imi fac niste calcule, pfa-ul e cam nasol ca esti limitat la nr de CAEN-uri (5), trebuie sa ai calificare pe activitatea pe care o faci.
SRL-D ul e bun dar cam stramba din nas astia la ONRC daca ai mai avut inainte PFA .
Pe SRL ai spatiu de manevra mai mare dar sunt taxe si hargogaraie, contabil si asa mai departe.

Adrian.B.

Ai dreptate Dorine, dar ma gandeam ca poate stie cineva. Eu am terminat 141 si am intrebat consultantul de treaba asta si mi-a zis ca nu stie sigur ca nu a facut nici un proiect pe 6.3. Te salut si eu si un Craciun fericit.

dorindafi

salut iulian
72 lei , certificatul de inregistrare si certificatul constatator de la camera comertului , copie bi , dosar cu sina.
in 4 zile am ridicat radierea cu ajutorul carea dupa 1/01 ma voi prezenta la fisc
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: Adrian.B. din Decembrie 23, 2015, 08:09:57 PM
Ai dreptate Dorine, dar ma gandeam ca poate stie cineva. Eu am terminat 141 si am intrebat consultantul de treaba asta si mi-a zis ca nu stie sigur ca nu a facut nici un proiect pe 6.3. Te salut si eu si un Craciun fericit.
si eu am derulat 5 ani cu 141 dar pt un alt proect mau pus in cur
sarbatori linistite.
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stancu marin

In luna august termin 141 bani au intrat in cont ,pot sa radiez pfa anul asta,va multumesc.








romikele

Citat din: stancu marin din Decembrie 23, 2015, 11:01:32 PM
In luna august termin 141 bani au intrat in cont ,pot sa radiez pfa anul asta,va multumesc.
Daca vrei sa dai la ANAF o mare parte din ce ai primit, atunci radiaza... : noproblem:
dar mai intai consulta un contabil, sa-ti spuna cum stai cu amortizarile...  :wink2:

Kov iulian

Citat din: dorindafi din Decembrie 23, 2015, 08:28:04 PM
salut iulian
72 lei , certificatul de inregistrare si certificatul constatator de la camera comertului , copie bi , dosar cu sina.
in 4 zile am ridicat radierea cu ajutorul carea dupa 1/01 ma voi prezenta la fisc.

Vreau sa mai iau niste banuti ori prin astia de la AFIR ( 6.2 ceva non agricol ) sau prin cei de la AIPPIMM .
Nu stiu cum e mai bine ori prin PFA ori prin SRL.

Avantajul PFA-ului e ca il am deja, dar mai trebuie inca in cod CAEN sau mai multe (150 - 200 lei buc) , Cursuri de calificare pe ce vreau sa fac minim 600 de lei, cred ca si un contabil cu revisal (pt ca trebuie sa angajez) si cate altele pe care inca nu le stiu acum si ma duce tot cam la costurile infiintarii unui SRL .



romikele


Kov iulian

Citat din: romikele din Decembrie 24, 2015, 10:00:50 AM
SRL-D
Nu prea merge SRL-D daca inainte ai avut PFA, e o situatie ambigua, legea nu e prea clara unii zic ca merge alti ca nu.
Iar la stat daca o lege e ambigua si nu ai relatii, legea e mereu ambigua in defavoarea ta, daca ai ceva de luat de la ei.
Dar daca ai de dat legea e foarte clara in favoarea lor.

Daca ai mai bagat niste banuti alaturi de mai multi intr-o chestie apicola deja pica SRL - D .

O alta nedumerire in acest moment cum fac ca toate bunurile PFA-ului sa fie absorbite de SRL  astfel ca cei de la fisc sa nu devina prea curiosi si daca noua activitate apicola pe SRL va fi impozitata alaturi de veniturile din constructii, tamplarie, it etc .