Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Din ce am înțeles pe Gorj nu a luat nimeni măsură 6.3 pe stupi în noul format. Dacă o accesează cineva să dea detalii aici. Ms. !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

Din ce am inteles banii sunt dati in doua transe dar trebuie in fiecare an sa  vinzi cu acte marfa in valoare de 2000 euro ,nu trebuie sa cresti efectivul de familii deci 152 familii raman pana la sfarsit.
Sanatate tuturor apicultorilor

milu56

Citat din: Dan Pașca din Iulie 17, 2015, 12:34:17 AM
Din ce am inteles trebuie in jur de 200 stupi,si cresterea nu o sa mai fie pe jr.de familii,  o sa fie pe productia de miere anual(  care nu ii deloc mica ,undeva la 5 t anual,justificat cu Op. banii prin banca,nu mai.mere cu factura si chitanta de mana) si o sa fie monitorizarea 7 sau 8 ani, deci in 8 ani platesti la stat de iti sar capacele,,i sunt niste aberatii ,intradevar ii vorba si de bani multi,maxim ziceau ca e 60 000 Euro, merita incercat de e foarte greu,cum zicea si colegu incearca la AFIR ca iti dau informatii mult mai complexe
Nu pot sa cred asa ceva,trebuie sa vii cu ceva concret nu sa scoti din burta postari luate din tot felul de discutii ce vehicula printre oameni.

romikele

Citat din: apivasmob din August 31, 2015, 01:55:58 PM
Din ce am inteles banii sunt dati in doua transe dar trebuie in fiecare an sa  vinzi cu acte marfa in valoare de 2000 euro ,nu trebuie sa cresti efectivul de familii deci 152 familii raman pana la sfarsit.

Pentru corectitudine, "nu trebuie" se va citi " nu e obligatoriu"  :wink2: :hi:

dan sebastian

Cum o să crești cu 20 % producția fără să crești nr de stupi ? Să zicem ca reușești 2 ani. În al doilea an 120 % și anul3 144% față de anul 1 dacă faci pastoral și dacă e bun anul. Dar apoi ???
Ori ajungi să bagi zahăr non Stop să îți iei sistem de hrănire automat ori crești nr de stupi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Apicultura nu sta doar in miere.
Diversifici productia de la an la an si cresc veniturile.
De fapt nu trebuie sa demonstrezi ca ai crescut productia, ci valoarea comercializata.
Trecand la tehnologii avansate, creste si productia de miere.
Daca ne limitam doar la ce am invatat sa facem pana in prezent, nu vom reusi dacat sa dam inapoi.

dan sebastian

Să zicem ca faci polen și vinzi mătci și roiuri.
Venin e greu de distribuit.
Propolisul e puțin și prost plătit
Apilarnilul e doar pt cunoscători.
Ceara o folosești în principal pt schimb faguri.

Daca gasesc solutia voi aplica pt masura 6.3 Momentan doar ma documentez.
Dacă dețineți dvs soluția aștept mesaj pe privat, deși ar fi utilă multora.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Să fim serioși!
Este vorba de comercializat sub 14 euro de familie.
Dacă o familie nu produce minim 15 euro pe an, mai bine o desființezi.

De urmărit cu atenție filmulețul cu intervenția domnului de la OJFIR Mureș la simpozionul de la Sighișoara, pe seară sper să îl pot urca.

Eugen B

152 pt cati bani? O sa merg cand am timp sa ma interesez de 6.3 ca si eu sunt interesat.
De chestia cu 2000e miere pe an stiu si eu, dar stiu ca sunt si alte obligatii si in plus eu stiu de 235 familii Pt 40 mii e. Mai vedem ce va fi , eu cand stiu ceva concret o da scriu

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Dacă faci pastoral cu 80 Fam la f.s. e posibil să faci cele 900 kg miere. Ce nu poate previziona nimeni este dacă se va plăti măcar 12 lei per kg la en gross la anul. Dacă pica prețul e altă discuție. De unde ați luat cifra de 15 euro producție per familie ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Nu stiu de unde ati scos chestia cu 2000 euro pe an... ascultati cu atentie ce spune domnul de la OJFIR Mures...

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

milu56

Tanarul fermier trebuie sa preia trei exploatatii apicole in total 250 famili de albine pt.40 mii euro,ca sa obtina acesti bani fara probleme va trebui sa tina exploatatia inca 5 ani de la ultima finantare si sa fie pe profit peste 5% pe an,sunt ceva cheltuieli dar daca ai stupii tot ramai cu 30 mii euro.Cu 250 de stupi eu zic ca se poate face profit mult mai mare si prin PNA apoi se deconteaza mai multe cheltuieli numai ca trebuie apicultorul sa aiba o persoana care sa ii tina toate evidentele (nu obligatoriu) dar asa poate ca el sa se ocupe de stupina.

daniel.arad

Cine acceseaza Fonduri prin diverse masuri folosind si stupii in calculul valorii economice.....adio PNA...
Nu merge dubla finantare.