Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

Citat din: newcristian din Martie 10, 2015, 07:32:02 PM
Eu cu 50 de stupi de productie mai mult pierd timpul intr-o zi . cum il afectez eu pe acel apicultor local ? Ca merg in zona lui ? Eu nu stiu ca un loc din tara asta sa fie al cuiva dar stiu ca daca ai albina in stupi faci miere , eu unul stiind ca am albina nu am de ce sa imi fac griji daca mai vine cineva langa mine .
Eu nu am comparat ce este acolo cu ce este aici dar asemanari esentiale sunt . 49,5 kg sa ai media e un stup de productie pe 5 ani de zile se face in romania daca faci pastoral , eu anul trecut am facut 37 kg cu stupi asa si asa si cu un an cum a fost ( fara rapita si fara salcam ) . Nu vreau sa intru in polemica deci eu ma intorc la topic .
cristian, pot sa spun ca din postarile tale de pe aceasta pagina,lipsa de experienta si euforia de inceput, te face putin irational. sa le luam pe rind:
1.atunci cind mergi in pastoral in alta zona, conform legii in vigoare, poti sa amplasezi stupii pe vatra aleasa, doar dupa ce ai primit aprobare de la primaria pe raza careia mergi cu stupii, si in cazul in care stupii localnicilor sunt suficienti ca numar in zona respectiva, legal nu poti sa obtii aprobare acolo.eu am intimpinat asemenea problema.
2.daca pe vatra aleasa de tine  vine de citiva ani un alt apicultor, care este primit de cel care detine sau administreaza terenul respectiv , ai toate sansele sa fi constrins sa muti stupii in seara urmatoare.asadar nu trebuie sa tragi concluzii dupa doar un sezon in care ai plimbat 10 stupi. mai trebuie sa sti ca ,odata cu cresterea numarului de stupi, iti scade productia/ familie. incerci sa contrazici oameni cu experienta de 20-30 de ani de apicultura, insa pentru a trage concluzii corecte trebuie sa parcurgi cel putin 5 sezoane. atunci cind detii sute de stupi, la conditiile din tara noastra, datele problemei se schimba fata de 10-20 de familii. nu vreau sa te simti ofensat , deoarece nu vreau acest lucru, insa realitate apicola de la noi, este diferita fata de cum o expui. cu respect!!!!!

PACO

Citat din: newcristian din Martie 10, 2015, 09:06:01 PM
Citat din: PACO din Martie 10, 2015, 08:37:43 PM
Citat din: newcristian din Martie 10, 2015, 07:53:27 PM
Vezi acolo unde scrie " perioada de monitorizare de 5 ani " . 3 ani sa implementezi planul de afaceri , 2 ani dupa ce iei a doua transa si inca 5 ani perioada de monitorizare in care trebuie sa pastrezi cel putin numarul de SO pentru care ai primit banii .

de unde ai scos tu anii acestia ? Este vorba de naxim 36 luni pt. implementare si de 5 pt. monitorizare. In cam 6 ani se termina.

Din ghidul consultativ de pe apdrp.ro

acolo scrie "maxim" nu "minim".

PACO

"eu unul stiind ca am albina nu am de ce sa imi fac griji daca mai vine cineva langa mine"

  Sa vezi ce de miere faci cand te mai trezesti peste noapte cu inca o mie de stupi langa tine !

newcristian

PACO :  Beneficiarii acestei submăsuri au obligaţia de a-şi înscrie toate suprafeţele agricole deţinute în Registrul Unic de Identificare la APIA/ Registrul Agricol, în perioada 01.03 - 15.05 (cu penalizări 15.06), o dată cu depunerea cererii unice de plată pe suprafaţă şi de a-şi înregistra toate animalele înainte de data de referinţă la ANSVSA/ DSVSA/ Medic Veterinar/ Registrul Agricol, păstrând cel puțin dimensiunea SO-urilor pentru care s-a acordat sprijinul, pe perioada de implementare (3/5 ani) şi monitorizare a proiectului (5 ani).

Asta este citatul gasit de mine in acel ghid .

Dl Istodorescu : nu contrazic pe nimeni si nici nu imi doresc asta . Si eu sunt de acord ca daca nu ai actele in regula nu ai ce cauta in pastoral ( eu am zis de afectat un alt apicultor atunci cand am autorizatiile in regula nu atunci cand sunt destui stupi si ma mai duc si eu colac peste pupaza ) . Toate locatiile unde am fost au fost vazute inainte , am vorbit ( agricultor , localnici , ocol silvic ) si obtinut actele si m-am mutat acolo . La noi apicultorii sunt in marea majoritate ultra-conservatori in ceea ce priveste noul , spre exemplu multi dintre noi facem roi de frica roitului ( daca tie frica de apa nu prinzi peste ) sau multe altele .

Cine se supara ii taiem nasul  :rotfl:





dan sebastian

#529
Citat din: newcristian din Martie 10, 2015, 07:32:02 PM
Alutus : In primul rand sunt ferme mult cu mult mai multi stupi decat 100 in Romania care sunt profitabile , altfel cei ce le au ar vinde si s-ar apuca de altceva . In Romania sunt locuri unde ramane necarul in flori ( eu anul trecut la tei vedeam stupina care se calcau una pe alta dar erau la 30 m de sosea pe cand daca mai mergeai inca 4-5 km erai singur ) . O chestie care face diferenta de multe ori este ca acolo cand plecam sa lucram plecam la 7 si ne intorceam 7-8 seara sau mai tarziu cand recoltam matci din nuclee , deci cand se muncea se muncea . Eu cu 50 de stupi de productie mai mult pierd timpul intr-o zi . cum il afectez eu pe acel apicultor local ? Ca merg in zona lui ? Eu nu stiu ca un loc din tara asta sa fie al cuiva dar stiu ca daca ai albina in stupi faci miere , eu unul stiind ca am albina nu am de ce sa imi fac griji daca mai vine cineva langa mine .
Eu nu am comparat ce este acolo cu ce este aici dar asemanari esentiale sunt . 49,5 kg sa ai media e un stup de productie pe 5 ani de zile se face in romania daca faci pastoral , eu anul trecut am facut 37 kg cu stupi asa si asa si cu un an cum a fost ( fara rapita si fara salcam ) . Nu vreau sa intru in polemica deci eu ma intorc la topic .
Sa nu nimeri vreun profesionist de valcean pe langa tine sa-si faca roiuri ca ai prea multa albina' si atunci vezi tu ... experienta ...
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Cubby

Citat din: dan sebastian din Martie 11, 2015, 05:18:21 PM
Sa nu nimeri vreun profesionist de valcean pe langa tine sa-si faca roiuri ca ai prea multa albina' si atunci vezi tu ... experienta ...

Adica? Cum fac acei valceni roiurile?

newcristian

Se refera la faptul ca vine cu roiurile si iti " fura " din albina mea . Se pune pe directia de zbor ca sa isi dezvolte roii .

Cubby

Credeam ca imprumuta direct din stupi.

istodorescu vasile

da unii dintre vilceni, merg in echipa, si au un tupeu fantastic.bineinteles ca sunt si multi oameni de treaba, insa este o gasca de 4 insi ce  fac pastoral in zona doljului, si anul trecut la rapita, au creat conflicte cu localnicii de acolo , au blocat un drum, si stateau cu furcile si topoarele sa pazeasca stupii. eu stiu povestea de la alt vilcean care fusese acolo linga ei, si cind a vazut ca se ajunsese la amenintari, a plecat, si a venit linga mine.om in virsta, de bun simt asa cum ar trebui sa fim cu totii.de asemenea mai este o gasca din calafat, care este condusa de un tip care are stupi de vreo3 ani, insa extrem de violent. am intrat in contact cu el acum 2 ani in zona mea in mehedinti, si ma ameninta ca el vine unde vor muschii lui, si pune stupii, el nu tine cont cine a fost inainte, sau cine e proprietar pe teren, si chestii de gen. la fel anul trecut a facut  prin dolj, cu altii.din pacate sunt printre noi si astfel de retardati care cred ca rezolva cu pumnul ca in epoca primitiva.chiar daca esti om de buna credinta, mergi cu stupii pe o locatie, si te trezesti peste tine cu o astfel de gasca,pun stupii asa cum le convine lor, fara a tine cont de ceilalti, si apar problemele. de asta spun domnule NEWCRISTIAN ca doar dupa un sezon nu puteti trage colncluzii, fiindca poti sa te intilnesti cu situatii dificile poate peste citiva ani.

dan sebastian

Citat din: newcristian din Martie 11, 2015, 08:51:08 PM
Se refera la faptul ca vine cu roiurile si iti " fura " din albina mea . Se pune pe directia de zbor ca sa isi dezvolte roii .
Sunt metode mai subtile care nu trebuie discutate ca dau idei si altora dar te lasa doar cu matca si puietul capacit. Asa ca dl. Cristi, nu le stiti si nu ati trecut prin toate... Va doresc mult noroc si daca aveti succes nu va legati la cap daca sunteti atat de bun. O sa realizati ca primiti ceva fonduri si dati dublu inapoi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cristi75

da e trist ca multi  stupari valceni sunt de cea mai joasa categorie umana
am intalnit si eu cativa, care nu aveau nici cea mai mica urma de bun simt.
eu am spus clar ca exista politie si imediat sun la 112 caci a=i lua unui om albine e similar   cu a=i fura oile sau orice sursa de venit
un tupeu de neimaginat= stai linistit ca deseara plec=, nu deseara acum

Miere Sorin

Lista GAL pe cine intereseaza

Lista Grupurilor de Acţiune Locală – aria acoperita la nivel de comuna

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

apivasmob

S-a publicat ghidul solicitantului pentru masurile 4..1 si 6.1
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.