Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Poate tu ai buckfast. Eu cu carpatina merg mai greu ca nu e adaptata la mediu, saraca...
Multumesc pt poze.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Astea sunt vise. Chestii irealizabile
Parerea mea.
Eu sunt mic, nu cred ca e relevant ce zic eu.
As vrea unu ca Bio sau Dragos 2006 sa ne edifice.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

newcristian

Poate nu este topicul pentru asta deci off topic .

Eu nu am facut roi din familiile de productie ci din alti roi . Eu cand imi fac un calcul pun 10 % pierderi peste iarna si 10 % roi care nu ajung sa fie iernati in acel an ( matci neconforme si altele ) .
Ai spus-o chiar tu cum fac eu miere cand sezonul are doua luni . Simplu , nu fac roi din acele familii ci chiar le ajut pe cele ce promit o recolta si le desfiintez pe cele care sunt sanatoase dar care nu promit o recolta . Eu de acum incolo o sa folosesc doar albina mea ca sa ma extind . Chiar daca,pare un nonsens sa tii niste roi si sa nu ii bagi sa faca miere odata ce au trecut iarna , ( o parte din ei ajung in productie dar nu toti ) acesti roi ii poti folosi sa ai puiet si albina la diapozitie pentru orice ai nevoie ( crescut botci , ajutat stupii de productie , nuclee de imperechere , cladire rame , facut alti roi din ei si nu in ultimul rand miere ) . Roii astia fac si ei ceva miere , eu anul trecut am facut 11 kg pe fiecare in medie , deci si-au acoperit cheltuielile .

newcristian

Stii vorba " vulpea cand junge la struguri spune ca sunt acrii " . Ce crezi ca o sa iti spuna
Dragos2006 ? ca totul este foarte usor sau ca treaba este moarta din fasa ?

Da , sa ajungi la numarul cerut si pentru 20000 E este enorm si necesita efort , investitii si cap , nu am spus ca este usor ci ca sunt modalitati care usureaza un pic .

dan sebastian

#499
daca iese dragos 2006 din silentio stampa pe subiectul asta dau o  : sampanie:.
Nu gasesti in tarisoara asta 10 stupari cre sa aiba peste 500 de stupi si sa se ocupe doar ei singuri de ei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: newcristian din Martie 09, 2015, 10:02:22 PM
Poate nu este topicul pentru asta deci off topic .

Eu nu am facut roi din familiile de productie ci din alti roi . Eu cand imi fac un calcul pun 10 % pierderi peste iarna si 10 % roi care nu ajung sa fie iernati in acel an ( matci neconforme si altele ) .
Ai spus-o chiar tu cum fac eu miere cand sezonul are doua luni . Simplu , nu fac roi din acele familii ci chiar le ajut pe cele ce promit o recolta si le desfiintez pe cele care sunt sanatoase dar care nu promit o recolta . Eu de acum incolo o sa folosesc doar albina mea ca sa ma extind . Chiar daca,pare un nonsens sa tii niste roi si sa nu ii bagi sa faca miere odata ce au trecut iarna , ( o parte din ei ajung in productie dar nu toti ) acesti roi ii poti folosi sa ai puiet si albina la diapozitie pentru orice ai nevoie ( crescut botci , ajutat stupii de productie , nuclee de imperechere , cladire rame , facut alti roi din ei si nu in ultimul rand miere ) . Roii astia fac si ei ceva miere , eu anul trecut am facut 11 kg pe fiecare in medie , deci si-au acoperit cheltuielile .

Sal Cristi.... nu te supara pe mine dar cred ca ce ne spui aici sunt doar planuri . De multe ori socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din stupina.

... sau ai foarte multa experienta in apicultura .... sau nu ai nimic .


newcristian

Vara sau cand sa te ocupi singur ? . Iarna mai mult ca sigur se descurca o persoana si la 2000 de stupi . Vara inca 2 persoane daca esti cat de cat mecanizat si extragi acasa . Primavara si toamna poat poti si singur daca nu restrangi , largesti dai sirop cu pipeta sau mai pe larg pierzi timp cu chestiile astea . Trebuie sa ai vetrele echlibrate ca atunci cand te duci sa lucrezi la ea sa faci acelasi lucru la toti stupii ca daca lucrezi unu da , unu nu nu ai cum .

newcristian

Bio : am avut sansa anul trecut sa merg sa lucrez/stau in vacanta sau nu stiu cum sa o cataloghez in SUA la o ferma de 800 de stupi de productie , 1000 de roiuri si cam 500 nuclee de imperechere pentru 1 luna in iulie p-august si acolo am vazut . Baza melifera ? porumb mai peste tot . Sa multumim lui Dumnezeu pentru ce ne-a dat , acolo era mult mai saraca ( productia pe undeva la 110 lbs ) semi-stationar dar trebuiau stupi care efectiv borseau de albina . Eperienta mare nu am ( 1 sezon ) 10 roi in trecuti iarna foarte bine de la care la 15 Aprilie trebuie sa le iau din puiet si 50 de familii de productie ok .

I-mi cer scuze , m-am lungit cu vorba si cine citeste crede ca o spune un incepator care viseaza . Nu , nu visez ci spun ce am experimentat si vazut . Fiecare merge pe blana lui . Socoteala de acasa de potrivit ? niciodata doar cu ajustari se potriveste .

dan sebastian

Pt unu ca tine, normele sunt prea simple. Daca trebuie sa tii 500 stupi timp de 5 ani dupa ce termini proiectul ai idee ce impozit tre sa dai ? Fara sa mai primesti ceva de la Coana Europa.
Daca citesc ai de la afir pe aici zic ca idioteniile facute din pix in spatele biroului sunt aplicabile in practica.
Nici planurile lui Nea Ceausescu cu cincinalul care erau depasite pe toate planurile nu seamana cu ce e pe aici.
Noroc ca azi e ziua barbatului si cei care citesc o sa ia in considerare ca dupa 44 de pahare putem gresi neintentionat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Cristi... ma bucur sa vad ca esti sigur pe tine .

Ma uit la mesajele din urma si acum citeva luni in urma :
Citat din: newcristian din Ianuarie 09, 2014, 10:08:09 PM
Salut , sunt nou pe forum dar si in ale apiculturii .Eu doresc ca in primavara aceasta sa achiziționez câteva familii de albine ( sistem ME rama 3/4 ) , dar nu am rame clădite de nici o culoare , doar cele cu care vine familia la max 15 rame . Așadar cum ma sfatuiti sa fac având in vedere faptul ca nu prea am pomi fructiferi in zona mea , dar am in schimb rapița si salcam , la care as putea baga la clădit FA . Care ar fi tehnica de lucru privind introducerea FA la clădit ( cand , cum si de ce ) ? .
Ideii ... ? .
...

..acum citeva luni erai mai domol.... in seara aceasta te vad hotarit.

Am vazut ca ai pagina personala... baga si pentru noi  acolo cit mai multe foto de la stupina ta si cu realizarile tale ca poate ne insuflii si noua din elanul tau ....

newcristian

Dan , stai putin . Uite vezi cum atunci cand intrebi pe cineva daca merge cu albinele iti va spune ca este vai si amar . Pai din prima spui ca daca ai 500 sigur nu merge ca este impozitul ca este aia , aialalta . Da miere , roi , polen sau ce mai este stupii aia nu produc sau ii tinem ca sa avem numarul . In cazut din urma atunci ne permitem ca doar am luat banii si ne-am pus palma in ... de albine , banii au venit in alt scop . Ca trebuie munca , munca si iar munca plus un pic mai mult de capital asta nimeni cu cred ca ar contesta .
Care chestii sunt idiotenii ? .


Bio : anul trecut mai ales la inceput eram putin paralel . Dupa un sezon de pastoral si o productie multumitoare ( cheltuieli plus ceva profit ) . Anul asta bag pagina in functiune  . Nu am un elan asa mare ci sunt realist , pesimist - optimist , ce mai toate la un loc . Am vazut cum este la noi , am vazut la altii unde conditiile nu difera ( ei nu folosesc nave spatiale la stupi ) si cred ca merge si aici incet , incet dar nu in 10 ani sa faci 200 de stupi de productie .

bucovineanu

Cristiane, sa sti ca in apicultura planurile facute in timpul iernii nu se pupa deloc cu situatia reala din sezonul activ. De inmultit familiile nu e foarte greu. Mai greu e sa ingrijesti si sa dirijezi albinele in asa fel incat sa produca si miere si sa ai profit.
Daca vrei sa afli mai multe despre fonduri ia legatura cu Mihai Bals de pe stuparitul sau cu Dragos. Amandoi au accesat fonduri pe masura 112 acum cativa ani.
Bio a incercat sa te lamureasca fara ate descuraja.
Odata cu fondurile multi au crezut ca din apicultura te poti imbogati peste noapte. Daca accesezi fonduri, pe langa banii pe care ii primesti trebuie sa mai investesti inca pe atatia pentru a respecta planul de afaceri la care te angajezi. Cunosc persoane care au luat bani din banca i-au investit in albine, au dat faliment si au ramas cu creditul.
In conditiile care se vor da fondurile prin noile masuri nu stiu daca mai merita sa le accesezi.
Dupa cativa ani de lucru cu albinele o sa te lamuresti singur.

dan sebastian

Domnu Bucovineanu, bine spus.
Stai sa se distreze si cu birocratia un pic.
Eu ii doresc multa bafta. Mi-as dori ca multi sa poata accesa, dar nu doar visatorii. Si nu as vrea ca in anul 3 sa fie obligat sa dea banii inapoi.
E vorba de 10 ani nu doar de 1. La cum se schima regulile la noi trebuie sa ai noroc sa poti supravietui.
Eu consider ca sunt prea multe conditii pt banii oferiti.
Poate ma insel.
Noroc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

newcristian

Am dat de inteles ca vreau sa accesez masura asta 6.1 . La ce conditii sunt puse si mai ales la ce numar este necesar , no chance . De bagat inca pe atatia bani pe cat primesti nu cred , decat daca ai sa cumperi butoaie pentru miere la 1200 lei bucata ( stiu cazul ) si multe alte chestii facute doar pentru a putea justifica banii primiti .
Nici nu m-am gandit sa sa iau banii doar discutam conditiile impuse .
Planurile sunt necesare ca sa avem dupa ce ne ghida chiar daca le ajustam pe parcurs . Cine crede ca se poate imbogati peste noapte si-a luat-o in freza si chiar o merita dar sa iei un salariu mediu dupa 5 ani nu cred ca este exagerat .

dorindafi

vad ca se etaleaza fostul 112 pe spatele altora
o parte dintre noi stim ce inseamna fondurile europene altii, vorbim doar din auzite
dece ne dam cu presupusul fara sa stim ce va urma
cit despre cei care au perindat pe maritul 112 sunt lucruri pe care numai ei sunt sunt in masura sa le etaleze

este doar parerea mea

006 / bals-  :hi: din Transalpina
CODUL  e   LEGEA
         0763650092