Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Eu mi-am spus o parere. Consultantii au bani europeni alocati pentru proiecte. Daca au luat bani pe vechiul pnadr ,acum probabil vor cere mai multi.Cine a mai facut  proiect (chiar si cu ,consultant)  cred ca acum poate sa-l faca si singur. Sa apara ghidurile si atunci mai vedem.

Dan Pașca

Citat din: edward_w92 din Ianuarie 09, 2015, 10:53:04 PM
220 de stupi sa iei 15000 de euro....la impozitul care se plateste pe stupii aia, eu cred ca banii aia nu-ti ajung sa platesti impozitul pe anii cat tine proiectul si sa-i intretii....nu mai spun ca la 1000 de stupi 50000 de bistari plafonul maxim de subventie....astai o intreaga afacere politica, cum ziceati si voi anterior, e doar pentru a putea controla bine numarul celor cu stupi peste limita de la care se impoziteaza acestia, si de acolo taxe si impozite la bugetul de stat....iti da cu o mana si iti ia cu 8 precum caracatitele. :))
L.E.
impozitarea stupilor e cu 40ron/stup.....la 220 de stupi, avem asa....11 stupi=100 euro....110 stupi=1000 euro, 220 stupi=2000 euro.....deci in 5 ani de zile avem 10000 euro de dat la stat ( asta in cazul in care.....nu m-am documentat eu corect.....se impoziteaza toti stupii daca depasesc pragul de 75 de familii sau doar cele care-s peste 75, in al doilea caz ecuatia schimbandu-se).
Nu msi punem pierderile la preturi daca vindem mierea la asociatie cand sunt alti procesatori/exportatori ce o achizitioneaza la pret superior. Nu mai punem umblaturile pe la veterinari, dupa hartii, dupa prostii si toate masurile posibile si imposibile ce trebuiesc respectate. Nu mai bine merge fiecare cu stupii sub 75 ca numar, declarati la primarie, ii pui in masina, te-ai dus cu ei,  te pui pe un teren privat si te doare la basca?
Buna Edw.Calculul tau pt impozitare e total gresit,eu am 230 familii si pe 2014 am platit 840 lei,asta insemnand 3,65 lei /familie .Intradevar anul trecut a fost alta metoda de calcul si a fost cam mult,dar anul asta din ce am inteles difera de la un jud.

filip

Masura 141 din fonduri UE se aplica agricultorilor ,pentru a beneficia de ea trebuie sa-ti faci firma.
Deci 1500 EURO x 5 ani in total 7500 EURO.
Cum ii ia statul inapoi?
3% + 1.530*) lei trimestrial, pentru microîntreprinderile care nu au salariaţi;
Taranul ramane cu birocratia ,cine dracu mai accesaza bani UE la o asa magarie?!?
http://www.zf.ro/zf-24/fiscul-se-da-batut-nu-poate-colecta-taxele-actuale-si-admite-ca-trebuie-reduse-insa-ataca-microintreprinderile-si-pfa-urile-13848465
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

barbu radu

]
Buna Edw.Calculul tau pt impozitare e total gresit,eu am 230 familii si pe 2014 am platit 840 lei,asta insemnand 3,65 lei /familie .Intradevar anul trecut a fost alta metoda de calcul si a fost cam mult,dar anul asta din ce am inteles difera de la un jud.
[/quote                                                                                                                                                         calculul tau e gresit.la primi 75 nu se platesc impozit,daca scazi din 230-75=155.daca impartim 840 la 155=5,41ron(impozitul difera de la o regiune la alta)


dorindafi

diferenta intre zone poate sa fie benefica , depinde ce reguli vor sa aplice.
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Da, dar aia e in italia. La noi cine stie cand va fi asa. Oricum se vede ce interesata e conducerea tarii :))

mitiy_bot

Nu văd logica in "diferența între zone poate fi benefică", pai atunci pun întrebarea ,se mai poate face pastoral in alt Judet ?????????.

dorindafi

eu ma refeream in felul urmator =
cerintele sa fie diferentiate intre cei care solicita fonduri in raport de zonele geografice
cit despre pastoralul in alte judete sa mai pus problema asta si daca se va lua in considerare suprafata   
culturi cu numarul de stupi e posibil sa se mai discute
CODUL  e   LEGEA
         0763650092


flamadeezy


flamadeezy


Eugen B

Deci cu tineri fermieri este cam clara treaba. Iti trebuie stupi nu gluma. Asta daca 1 familie de albine are valoarea 52.26 SO. Poate daca ar fi 200-250 SO o familie ar sta altcumva treaba. Asteptam ghidul oficial, dar cred ca asta este....

elvis

poate nu am citit eu bine dar la 6.1 zice ca trebuie sa ajungi la 12000 so in 3 ani...deci ar fi o speranta
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Eugen B

trebuie sa ajungi sau trebuie sa pleci de la 12000So. Asta ar fi bine daca ai luai 40mi daca incepi cu 230 stupi, dar nu stiu sigur la cat trebuie sa ajungi. Oare la 276 sa cresti si exploatatia cu 20%. Poate cine stie mai bine o sa explice mai clar. Eu o sa ma mai interesez.