Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Mihai Sergiu

Daca detin 100 de familii de albine momentan si sunt declarate doar la primarie, in registrul agricol, la ce masura m-as putea inscrie?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

dan sebastian

Citat din: Adrian.B. din Februarie 17, 2015, 07:23:25 PM
Nu stiu ce sa zic nea Romikele!!! Eu asa am facut ,dar de fiecare data cand ma duceam sa depun proiectul (anual, masura 141)ma  intrebau inainte sa deschida dosarul ,cine mi-a facut proiectul. Urma o privire lunga si nu vreau sa mai discut. Cred ca d-vs intelegeti mai multe. Si nu poate sa ceara prea multi bani consultantii, pentru ei exista masura separata si iau bani in functie de dosarele lucrate(bani europeni).
Gresit dl. Adrian. Eu am platit proiectul de 2 x 500 ron, facandu-l de 2 ori ca expirase prima sesiune. Mi-au spus ca imi fac cererile de finantare gratuite. Ulterior mi-au cerut 200, 300 si 400 ron an de an. Am mai spus ca din 1500 euro luati chelui 250 - 300 anual doar pe taxe. Daca reusiti sa faceti singur sunteti tare !!! Bravo !!!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ionut Ursachi

Domnule Dan ..ce inseamna exploatatie ?:)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

dan sebastian

Firma care ti-o faci, Pfa, II, etc. Un sinonim mai simandicos la gospodarie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Ionut Ursachi

Am inteles .. si domnul romikele spunea sa inregistram doar familiile de albine ..si nu si exploatatia .. gresesc ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele

Familiile de albine reprezinta o exploatatie, dar ca ferma se inregistreaza la APIA.

Ionut Ursachi

Sunt in ceata domnule romikele !:(  .. pana la urma ce nu trebuie inregistrat ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Adrian.B.

Citat din: dan sebastian din Februarie 18, 2015, 09:36:40 AM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 17, 2015, 07:23:25 PM
Nu stiu ce sa zic nea Romikele!!! Eu asa am facut ,dar de fiecare data cand ma duceam sa depun proiectul (anual, masura 141)ma  intrebau inainte sa deschida dosarul ,cine mi-a facut proiectul. Urma o privire lunga si nu vreau sa mai discut. Cred ca d-vs intelegeti mai multe. Si nu poate sa ceara prea multi bani consultantii, pentru ei exista masura separata si iau bani in functie de dosarele lucrate(bani europeni).
Gresit dl. Adrian. Eu am platit proiectul de 2 x 500 ron, facandu-l de 2 ori ca expirase prima sesiune. Mi-au spus ca imi fac cererile de finantare gratuite. Ulterior mi-au cerut 200, 300 si 400 ron an de an. Am mai spus ca din 1500 euro luati chelui 250 - 300 anual doar pe taxe. Daca reusiti sa faceti singur sunteti tare !!! Bravo !!
Ce  anume este gresit?!!!

flamadeezy

Citat din: Ioan Ursachi din Februarie 18, 2015, 10:09:49 AM
Sunt in ceata domnule romikele !:(  .. pana la urma ce nu trebuie inregistrat ?

Urmareste intrebariile mele din zilele trecute si raspunsurile date de Adrian B si Romikele, au dat explicatii si la ce intrebi tu!

romikele

Nu trebuie sa fii in evidentele APIA... nici macar cu teren.

Ionut Ursachi

Si daca detin sa spunem o gradina ... pe numele meu .. este in evidenta la APIA?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele

Daca n-ai fost la APIA sa ceri vre-o subventie, atunci nu... dar mai bine mergi acolo sa ceri o adeverinta din care sa reiasa ca esti sau nu in evidentele lor.

Ionut Ursachi

Am inteles ! Multumesc pentru rabdarea acordata ,  ce tine de terenuri .. proiecte .. nu sunt familiarizat inca cu acesti termeni :)
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

thomas

Se aude ceva de luna mai? Atunci s.ar initia depunerea proiectelor.. Dar ghidurile oficiale pe cand?..

dan sebastian

Citat din: Adrian.B. din Februarie 18, 2015, 10:43:38 AM
Citat din: dan sebastian din Februarie 18, 2015, 09:36:40 AM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 17, 2015, 07:23:25 PM
Nu stiu ce sa zic nea Romikele!!! Eu asa am facut ,dar de fiecare data cand ma duceam sa depun proiectul (anual, masura 141)ma  intrebau inainte sa deschida dosarul ,cine mi-a facut proiectul. Urma o privire lunga si nu vreau sa mai discut. Cred ca d-vs intelegeti mai multe. Si nu poate sa ceara prea multi bani consultantii, pentru ei exista masura separata si iau bani in functie de dosarele lucrate(bani europeni).
Gresit dl. Adrian. Eu am platit proiectul de 2 x 500 ron, facandu-l de 2 ori ca expirase prima sesiune. Mi-au spus ca imi fac cererile de finantare gratuite. Ulterior mi-au cerut 200, 300 si 400 ron an de an. Am mai spus ca din 1500 euro luati chelui 250 - 300 anual doar pe taxe. Daca reusiti sa faceti singur sunteti tare !!! Bravo !!
Ce  anume este gresit?!!!
Ai spus ca nu pot sa ceara prea multi bani consultantii. Asta e gresit. Faptul ca ti-l faci singur e un lucru fantastic.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.