Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Daca dai albinele lu` tata, unui nepot, matusa sau vecina, se cheama ca nu mai ai.
Faci o pauza, apoi "faci achzitii" si le inscrii ca noua exploatatie, pe un rol separat, eventual pe o alta vatra, la o alta primarie... daca vrei, poti!  :wink2:

Atentie!!!
La demonstrarea provenientei, trebuie ca vanzatorul sa fi fost cu albinele inregistrate...

flamadeezy

Le dau dara la tata...de cap =)) Uneori parintii ar tebuii sa-si vada de treaba ca si imi vine sa deschid un topic nou "F**aiul parintesc". Asa a facut si cand eram micut micut,in pastoral imi dadea 1-2 familii si toamna dupa ce ne certam le lua inapoi ca zicea ca nu am participat la stimulari si au trebuit unificate cu a lui :))

Mai deranjez cu o intrebare fiindca si mie mi-e deja rusine sa tin lumea la cheremul meu.

Declar mortalitate sau le pun pe altcineva ,dupa aplicarea pt masura de "instalare" infiintez exploatatia la alta unitatea administrativ teritoriala pe raza careia imi voi stabili vatra. Nu v-a aparea in baza de date la verificarea eligibilitatii proiectului faptul ca am fost inregistrat pe rol candva cu un nr. de familii si sa fiu declarat ne-eligibil?

romikele

Probleme sunt daca se regasesc in baza de date la APIA.
Exploatatia nou infiintata care respecta termenul din ghid, daca nu a fost inregistrata ca ferma apicola la APIA, e ok. (Instalarea tinerilor fermieri...)

Eugen B

Adrian B poti sa te superi sau sa intelegi ce vrei tu. Eu cand ma refer la formula ma refer in felul urmator : pentru a accesa integral 50 mii ai nevoie de x stupi. Sau pentru 25 mii sa ai y stupi. Idea e ca am vorbit cu vreo 2-3 persoane diferite si fiecare a zis altceva. Nu prea stiu ce sa mai cred ca nu ma prea pricep la acte si proiecte ca nu am mai facut pana acuma.
Eu asteptam raspuns pentru 50 mii ai nevoie de x stupi. Ca un stup are 52.26 SO sau cate are nu prea imi pasa, pe mine ma intereseaza numar.
Imi pare rau ca te-am deranjat si ca nu ne intelegem pe limba romana. Eu iti garantez ca majoritatea oamenilor de aici nu vor sa auda de UDE si SO, cred ca vor numar de stupi pentru x bani, daca ma insel asta este. Bafta

dan sebastian

Da. Majoritatea vor ce nr de stupi e nevoie. Oricum cei care mai au gaini, cai, vaci si altele prin batatura plus teren cu ceva pomi, pot face pe mixt ca e mai usor. Eu le-am zis ca daca am stupi si plec cu ei in pastoral, nu pot creste animale ca nu pot fi in 2 locuri in acelasi timp. Nu am inca clona care sa mai faca din sarcini.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Nu se poate stabili un numar de stupi fara a sti valoarea unuia.
Asa ca, rabdare sa apara ghidul, nu va mai contrati degeaba!  :nono:

Eugen B

Eu nu ma contrez cu nimeni, eu de asta sunt curios, numa ca unii vad ca zic anumite chestii si dupa dau inapoi.
Eu astept, ca oricum pana nu citesc exact care sunt cerintele , nu ma arunc. Am vazut pe net ca vreo 400 cu fonduri europene trebuie sa inapoieze banii si multi au probleme fondurile. Deci trebuie si gandit inainte de a acesa astfel de fonduri.

flamadeezy

Citat din: romikele din Februarie 17, 2015, 04:35:04 PM
Probleme sunt daca se regasesc in baza de date la APIA.
Exploatatia nou infiintata care respecta termenul din ghid, daca nu a fost inregistrata ca ferma apicola la APIA, e ok. (Instalarea tinerilor fermieri...)

Multumesc mult pt. ajutorul acordat si scuze de deranj. :smile:

Adrian.B.

Citat din: Eugen B din Februarie 17, 2015, 04:59:45 PM
Adrian B poti sa te superi sau sa intelegi ce vrei tu. Eu cand ma refer la formula ma refer in felul urmator : pentru a accesa integral 50 mii ai nevoie de x stupi. Sau pentru 25 mii sa ai y stupi. Idea e ca am vorbit cu vreo 2-3 persoane diferite si fiecare a zis altceva. Nu prea stiu ce sa mai cred ca nu ma prea pricep la acte si proiecte ca nu am mai facut pana acuma.
Eu asteptam raspuns pentru 50 mii ai nevoie de x stupi. Ca un stup are 52.26 SO sau cate are nu prea imi pasa, pe mine ma intereseaza numar.
Imi pare rau ca te-am deranjat si ca nu ne intelegem pe limba romana. Eu iti garantez ca majoritatea oamenilor de aici nu vor sa auda de UDE si SO, cred ca vor numar de stupi pentru x bani, daca ma insel asta este. Bafta
Nu tin suparare. Dar vorba lui nea Romikele ,acum nu e important nr de stupi, doar orientativ. Am semnale ca se va modifica valoarea pe stup si nu are rost sa vorbim de nr de stupi ci doar orientativ. Am discutat cu cineva care a fost in comisia intrunita la Bucuresti unde a fost prezent si I.Fetea. Eu cam stiu ce urmeaza ,dar nu ma pot hazarda in cifre ,pana nu vedem scris clar in ghiduri. Acum sunt alte lucruri pe care le putem aprofunda . Cine vrea sa faca proiect nu-l poate incurca un numar de 25-35 de familii in plus sau in minus. Cititi masurile cu atentie sa stiti ce va asteapta. Daca stii din timp ce hartoage iti trebuie ,e mai usor apoi. Pentru ca in momentul cand consultantul va cere x hartie,y adeverinta, z stampila de la w ,atunci va luati campii daca nu le aveti. Mai grav, cazul baiatului de mai sus, daca nu se informa aici cu rolul respectiv nu poate accesa masura 6.1.

romikele

Nu e obligatoriu consultantul, proiectul il puteti face singuri, cu respectarea termenilor din ghid.

Eugen B

Corect. Eu nu vreau sa supar pe nimeni. Cred ca a fost doar o neintelegere.
Daca voi accesa voi face singur.

Adrian.B.

Nu stiu ce sa zic nea Romikele!!! Eu asa am facut ,dar de fiecare data cand ma duceam sa depun proiectul (anual, masura 141)ma  intrebau inainte sa deschida dosarul ,cine mi-a facut proiectul. Urma o privire lunga si nu vreau sa mai discut. Cred ca d-vs intelegeti mai multe. Si nu poate sa ceara prea multi bani consultantii, pentru ei exista masura separata si iau bani in functie de dosarele lucrate(bani europeni).

romikele

Pe ei nu trebuie sa ii intereseze cine a facut proiectul, ci CUM.
Sincer, nu ai nevoie de consultant iar daca totul e corect, nu au cum sa-l respinga.

Adrian.B.


Ionut Ursachi

Domnule romikele , in domeniul apiculturii ce inseamna exploatatia ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !