Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

acuma ce sa facem , daca nu suntem toti asha iscusiti
incercam si noi sa traim pe linga ceilalti  :P
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Adrian.B.

Citat din: dorindafi din Februarie 17, 2015, 09:08:08 AM
acuma ce sa facem , daca nu suntem toti asha iscusiti
incercam si noi sa traim pe linga ceilalti  :P
Dorine, eu nu m-am referit la cei ca tine ,eu i-am explicat sa-l ajut si el zice ca nu stiu matematica. Citeste te rog postarile mele .

Cubby

Citat din: Cubby din Ianuarie 07, 2015, 08:36:11 PM
Citat din: crinapop din Ianuarie 06, 2015, 11:48:31 PM
Citat din: Cubby din Ianuarie 06, 2015, 01:42:02 PM
http://www.madr.ro/ro/programare-2014-2020-pndr/fisele-masurilor-pndr-2014-2020.html


Multumesc frumos. Nu am regasit in doc care va fi suma minima care se va primi daca ai SO 8000 pt submasura dezv fermelor mici si care ar fi suma pt 12000 SO in cadrul submasuri instalarea tinerilor fermieri. De fapt in doc. eu am vazut ca pt submasura dezv fermelor mici ar fi 15000 euro si pt instalrea tinerilor fermieri ar fi 50000. Valoarea sprijinului va fi conditionata de valoarea SO? Multumesc frumos

Daca ai intre 8000 si 12000 SO primesti fix 15000 euro in 2 transe.
Daca valoarea proiectului este intre 12000 si 50000 SO primesti de la 15000 euro pana la 50000 de euro (pentru masura instalarea tinerilor fermieri) in functie de cati SO ai.

Iata ce scriam atunci. Cred ca e destul de clar.

Adrian.B.


flamadeezy

Citat din: Adrian.B. din Februarie 17, 2015, 08:28:02 AM
Vad ca nimeni nu se indura de tine da-ti dea un raspuns. Pentru instalarea tanarului fermier ti-am explicat cum este cu data inregistrarii. In a cazul tau, ai stupii trecuti la rol la primarie si atat. Conteaza data la care esti inregistrat la APIA cu nr de exploatatie. adica RO nr ..... Cum tu nu ai acest numar si o sa- l soliciti cand o sa faci proiectul, esti eligibil. Pentru cei cu 6.3(cei 15 000 de euro) este invers, trebuie sa ai inregistrare la APIA de cel putin 2 ani.

Adrian, iti multumesc pt. claritatea raspunsului tau exact pe subiect. Apreciez mult gestul tau si poate candva prin circumstante apicole ne intalnim si dau o  :beer:

Adrian.B.

Pentru a nu intampina vreo problema ar trebui sa treci stupii  si ce mai ai la rol pe numele tatalui din nou. Si sa desfintezi fila de la primarie(adica sa nu ai rol ) Pentru ca va trebui sa aduci la proiect, copie xerox dupa rol, si acele file au rubrici si pe anii anteriori. Cand vei face proiectul vei face totul de la zero. Adica preiei o ferma intre 12 000 euro si maxim 50 000 si depui un proiect de dezvoltare a fermei. Daca preiei o ferma de 18 000 de euro vei putea face proiect cu finantare de 18 000 de euro. Daca mai ai nelamuriri,sunt aici.

romikele

Am ezitat sa raspund pana acum deoarece problema e mai complexa.
Pe de o parte exista legislatia, iar pe de alta incompetenta celor ce o pun in aplicare.
Un proiect poate fi ratat din ambele directii, asa ca e bine sa se evite orice cauza.

Este bine ca pentru instalarea tanarului fermier sa nu existe nici un rol in Registrul Agricol, deoarece atunci cand se va solicita provenienta exploatatiei si se va vedea ca aceasta exista cu mai mult de un an inainte de solicitare, proiectul va fi respins.
Nu faceti confuzie intre exploatatie si ferma!
In Registrul Agricol inregistrati exploatatia, iar la APIA ferma (in Registrul Fermierilor).

Adrian.B.

Acelasi lucru l-am spus si eu. Cu mentiunea ca trebuia sa spun exploatatie si nu ferma. Oricum o exploatatie cuprinsa intre 8-12 euro se numeste ferma mica. Una cuprinsa intre 12 si 50 000 de euro este ferma medie.

romikele


Adrian.B.

Va cred, nu-mi permit sa va contrazic.

romikele

ba sa ma contrazici ... cred ca stii de gluma!  :hi:

flamadeezy

Va multumesc ambilor indiferent care a gandit-o primul important e ca ganditi bine :P  ^:)^

Si oare fila ROL din Registrul Agricol poate fi "eliminata" la cerere catre un functionar public al primariei.

Adrian.B.

Stiu de gluma . Dar daca nu am argumente cum sa va contrazic? Mai ales pe domeniul apicol. Si am mai spus-o sunt cateva persoane aici de la care am avut ce invata(nu dau nume sa nu uit pe cineva si sa se supere) Atata timp cat exista oameni ca d-vs care vor sa ajute, inseamna ca merita sa stam aici pe forum. Va salut, nu ma pricep sa pun iconite care dau din maini. Ha,ha.

romikele

Orice inscriere in Registrul Agricol se face in baza unei declaratii pe propria raspundere.
Se declara ca la data respectiva nu se mai detin familii de albine si se solicita o adeverinta care sa ateste acest lucru.
La data inregistrarii exploatatiei, e bine ca adeverinta sa fie de forma:
"Adeverim prin prezenta ca.... este inregistrat din data de.... cu un numar de ... familii de albine..."

flamadeezy

Citat din: romikele din Februarie 17, 2015, 01:00:38 PM
Orice inscriere in Registrul Agricol se face in baza unei declaratii pe propria raspundere.
Se declara ca la data respectiva nu se mai detin familii de albine si se solicita o adeverinta care sa ateste acest lucru.
La data inregistrarii exploatatiei, e bine ca adeverinta sa fie de forma:
"Adeverim prin prezenta ca.... este inregistrat din data de.... cu un numar de ... familii de albine..."

Dar in situatia in care s-a declarat odata se poate face rectificativa sau declararea ca la data din anul 2010 nu s-au detinut familii de albine pe numele xxxxx?