Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Adriane sunt curios cum ai ajuns la concluzia ca daca ai 140 stupi iei 15000 de euro, daca 1 stup are 52.6 euro eu asta stiu, fie 53 euro cum zici tu. Nu se calculeaza 140 x 53 ? In fine vom vedea cat de curand care este treaba.
Eu stiu ca 6.3 sunt 10000 de proiecte pe toata tara, asa ca bagati mare cine vrea.

Adrian.B.

Nu am socotit exact. Bine,e vorba de vreo 153 de stupi. Conteaza atat de mult?

Eugen B

Tu sti matematica? pe bune? la tine 153 x 53 =15000?

Adrian.B.

#393
Vezi ca esti obraznic. Eu am postat aici sa ajut niste apicultori care vor sa acceseze fonduri, nu niste agramati si niste obraznici. Iti raspund pentru ultima oara . Cei 15 000 de euro se aloca celor care au o exploatatie agricola cuprinsa intre 8000 si 12000 de euro. Pacat ca din cauza celor ca tine au de suferit si cei care chiar merita.

Eugen B

Tu intelegi limba romana? Cu ce sunt obraznic?. Arata cum ai ajuns cu 153 de stupi la 15000 euro.
Si eu sunt curios de fonduri. Si sunt curios cum ai ajuns la o suma cu atatia stupi. Poate este o alta formula pe care nu o stiu.
Vezi cum vorbesti ca eu nu te-am jignit. Eu ti-am cerut formula .

Eugen B

Tu cand ai explicat ai spus ca iti trebuie 140 pt 15000 euro la 6.1 de tineri fermerieri. Si pentru 50 mii cat trebuie. E greu sa pui formula?
Eu cred ca atunci cand voi vedea ghidurile voi sti ce sa cred.
Eu nu te-am jignit, nici nu vad unde, dar scuze daca am facut-o. Nu ma cunosti si nici eu pe tine, asa ca nu cred ca iti poti permite sa zice ce ai zis despre mine.

flamadeezy

 :stop_the_war: pina una ala, astepand varianta finala cu specificarea exacta a formulei de calcul SO, mai bine va uniti puterile si daca binevoiti ma lamuriti pe mine cu ce am rugat.

Daca merita sa accesam sau nu,ramane de vazut insa pina atunci eu zic ca e bine sa fim informati cat mai mult.

Eugen B

Vedem daca sa merita sau nu mai putin. Sa apara odata decizia finala. Dupa se va discuta mai serios. Asa cred

flamadeezy

Citat din: Eugen B din Februarie 16, 2015, 08:17:29 PM
Vedem daca sa merita sau nu mai putin. Sa apara odata decizia finala. Dupa se va discuta mai serios. Asa cred

De cand era cazul sa apara ceva si s-a tot amanat, e normal sa se incinga spiritele printre cei ce doresc sa isi infiinteze o exploatatie,mai ales ca nu e o decizie usor de luat. Unii avem probabil si un loc de munca stabil la care trebuie renuntat pt 6.1 ,altii am facut investitii mari pina acum si am vrea sa mai dezvoltam insa nu prea mai sunt finante si tot asa frustrariile se aduna.....precum mie cu lipsa raspunsului la cele intrebate! :razz:

Eugen B

Eu din cate vad ai raspuns la toate intrebarile.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

Si cand eu povesteam ca nu e usor si cata umilinta mi-am luat pe la birouri ziceati ca sunt nebun. Eu am reusit insa sa il duc si 5 ani pana la capat si consider ca merita osteneala. Si daca nu vin cu obligatii imposibil de realizat o sa iau si 6.3. Totu depinde de ce aberatii apar. Sunt insa un tip determinat care duc la bun sfarsit un plan.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

flamadeezy

Citat din: Eugen B din Februarie 16, 2015, 09:51:58 PM
Eu din cate vad ai raspuns la toate intrebarile.

Daca aveam raspuns la toate intrebarile nu mai ceream ajutor.

Adrian.B.

Vad ca nimeni nu se indura de tine da-ti dea un raspuns. Pentru instalarea tanarului fermier ti-am explicat cum este cu data inregistrarii. In a cazul tau, ai stupii trecuti la rol la primarie si atat. Conteaza data la care esti inregistrat la APIA cu nr de exploatatie. adica RO nr ..... Cum tu nu ai acest numar si o sa- l soliciti cand o sa faci proiectul, esti eligibil. Pentru cei cu 6.3(cei 15 000 de euro) este invers, trebuie sa ai inregistrare la APIA de cel putin 2 ani.

Adrian.B.

Vad ca toata lumea astepta sa vina masurile si sa vada ce si cum. Pai masurile sunt afisate din decembrie. 99% din pndr se cunoaste. Ce lipseste? Ghidurile, adica de acolo vom afla cum sunt banii alocati pe fiecare masura in parte, daca TVA va fi eligibil masurilor cu cofinantare ,modul de garantare a creditelor , si poate niste modificari ale SO in anumite sectoare. ATAT. Am raspuns competent si din buna credinta dar eu nu pot explica unor oameni care nu inteleg nimic. Ce formula sa-i dau unui om care nu pricepe niste lucruri elementare . Ai intre 8 000 si 12 000 de euro valoarea exploatatiei ,te incadrezi. Chiar nu pricepe nimeni din ce scriu aici? Daca nu pricepeti lucruri foarte simple lasati-va de proiecte ca o sa dati banii inapoi, si mai grav o sa fie ca nu sa aveti de unde sa-i dati.