Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Citat din: dan sebastian din Februarie 11, 2015, 09:13:32 AM
Apropo de birocratie:
De ce la Apia iti cere sa depui o cerere pt a-ti elibera adeverinta cu un an inainte? De ce modifica datele ? Anul trecut puteai depune din martie acum in aprilie. Ei de ce au voie sa midifice regulile jocului ?
In cazul in care nici macar nu ai suficient pamant sa te califici pt a beneficia de subventii de ce iti pun piedica ?
Chiar daca tu nu beneficiezi de plati de agromediu nu iti elibereaza respectiva adev. pt ca nu ai depus o cerere cu luni in urma. Ineptii birocratice mai mari inca nu am vazut.
Aviz amatorilor care trebuie sa-si ia de la Apia cele 2 adev. cu agromediul si printscreenul.
Dane ,scuze ,dar nu pre am inteles ce ai patit. Mai explica odata ,si poate te pot ajuta cu vreo informatie.

bucovineanu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 16, 2015, 10:37:02 AMDa e vorba de data inregistrarii fermei. Data maxima admisa(adica inregistrarea) sa nu fie mai mare de 24 de luni de la data depunerii proiectului. Daca faci exclusiv pe stupi, pentru 6.1 ca sa accesezi suma minima 15.000 de euro, ai nevoie de 140 de stupi(daca nu se modifica SO pe stup de 53 euro)
Instalarea tanarului fermier nu  trebuie sa fie mai veche de 18 luni. Chiar ieri la Viata satului au prezentat 2 cazuri in care respectivii fermieri ale caror dosare fusesera aprobate si urmau sa semneze contractul de finantare nu au mai primit fondurile deoarece depasisera aceasta perioada. Depasirea  se datora celor de la APIA si totusi apelentii au ramas cu alergatura si cheltuielile fara saprimeasca un ban.

flamadeezy

Eu am fost declarat in Registrul Agricol acum 5 ani de tatal meu cu un nr de 27 fam. donatie si apoi nu s-a mai declarat nimic,se poate pune problema instalarii unei ferme in cazul acesta. Eu personal nu am fost niciunde sa ma inregistrez ca si apicultor sau sa declar vre-o familie de albine.
Am inteles ca la APIA e alta inregistrare decat cea din Registrul Agricol si la APIA nu am fost inregistrat,nici la  DSV.

Adrian.B.

Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2015, 11:04:13 AM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 16, 2015, 10:37:02 AMDa e vorba de data inregistrarii fermei. Data maxima admisa(adica inregistrarea) sa nu fie mai mare de 24 de luni de la data depunerii proiectului. Daca faci exclusiv pe stupi, pentru 6.1 ca sa accesezi suma minima 15.000 de euro, ai nevoie de 140 de stupi(daca nu se modifica SO pe stup de 53 euro)
Instalarea tanarului fermier nu  trebuie sa fie mai veche de 18 luni. Chiar ieri la Viata satului au prezentat 2 cazuri in care respectivii fermieri ale caror dosare fusesera aprobate si urmau sa semneze contractul de finantare nu au mai primit fondurile deoarece depasisera aceasta perioada. Depasirea  se datora celor de la APIA si totusi apelentii au ramas cu alergatura si cheltuielile fara saprimeasca un ban.
Pe noul pnadr este vorba de 24 de luni. In viitor nu vor mai avea loc asemenea probleme ,deoarece sesiunea va fi continua. La viata satului s-a vorbit de vechiul pnadr.



Muntoiu Radu

Citat din: flamadeezy din Februarie 16, 2015, 10:08:01 AM
Da, pt forma actuala a draftului cunosc implicatiile.

Momentan eu rog informatie cu cele specificate mai sus. Multumesc.
La 6.3  ce spune de nr. minim de stupi?
Unde gasesc "draftul" ? Mersi...

flamadeezy


Adrian.B.



[/quote]
La 6.3  ce spune de nr. minim de stupi?
.
[/quote ] Intrebare:Daca avem SO de 53 euro pe stup , ca sa ajungi la 8000 de euro ,cati stupi trebuie sa aiba Raducu?

flamadeezy

Citat din: flamadeezy din Februarie 16, 2015, 11:34:01 AM
Eu am fost declarat in Registrul Agricol acum 5 ani de tatal meu cu un nr de 27 fam. donatie si apoi nu s-a mai declarat nimic,se poate pune problema instalarii unei ferme in cazul acesta. Eu personal nu am fost niciunde sa ma inregistrez ca si apicultor sau sa declar vre-o familie de albine.
Am inteles ca la APIA e alta inregistrare decat cea din Registrul Agricol si la APIA nu am fost inregistrat,nici la  DSV.

Aveti ceva raspunsuri pe subiect pt cele mentionate in situatia existenta?

flamadeezy

#385
Citat din: Adrian.B. din Februarie 16, 2015, 11:40:13 AM
Citat din: bucovineanu din Februarie 16, 2015, 11:04:13 AM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 16, 2015, 10:37:02 AMDa e vorba de data inregistrarii fermei. Data maxima admisa(adica inregistrarea) sa nu fie mai mare de 24 de luni de la data depunerii proiectului. Daca faci exclusiv pe stupi, pentru 6.1 ca sa accesezi suma minima 15.000 de euro, ai nevoie de 140 de stupi(daca nu se modifica SO pe stup de 53 euro)
Instalarea tanarului fermier nu  trebuie sa fie mai veche de 18 luni. Chiar ieri la Viata satului au prezentat 2 cazuri in care respectivii fermieri ale caror dosare fusesera aprobate si urmau sa semneze contractul de finantare nu au mai primit fondurile deoarece depasisera aceasta perioada. Depasirea  se datora celor de la APIA si totusi apelentii au ramas cu alergatura si cheltuielile fara saprimeasca un ban.
Pe noul pnadr este vorba de 24 de luni. In viitor nu vor mai avea loc asemenea probleme ,deoarece sesiunea va fi continua. La viata satului s-a vorbit de vechiul pnadr.

cum a intrebat si colegul Muntoiu Radu: Concret ce reprezinta instalarea tanarului fermier?

In PNDR se specifica si de faptul ca au prioritate pt masura 6.1 tinerii ce poseda experienta in domeniu sau curs de calificare agricola,in cazul nostru experienta apicola.

Cum poti sa ai experienta daca nu ai experimentat deja cu un nr. de fam. de albine ca doar ucenicia sau in animite cazuri implicarea activa a tanarului solicitant in traditia familiala de crescatori de albine nu o poate demonstra .......nu cred ca se pun la socoteala pozele in pastoral  la Slava Rusa,etc.  :razz:

Muntoiu Radu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 16, 2015, 03:45:40 PM



La 6.3  ce spune de nr. minim de stupi?
.
Intrebare:Daca avem SO de 53 euro pe stup , ca sa ajungi la 8000 de euro ,cati stupi trebuie sa aiba Raducu?

Ce te face sa crezi ca am habar de ce e aia "SO" sau ca stiu ce inseamna cifra aia de €8000 ? Daca stiam mai ceream link catre acel draft ? Nu stiu mai nimic de fonduri UE pentru ca nu m-au interesat niciodata - apicultura am inceput-o ca o mini-afacere si o afacere nu ti-o bazezi pe ce pica de la tanti UE. Tot ce stiu de fondurile astea e ca o sa iau tot ce pot, atata timp cat asta nu e periculos pentru afacerea mea. Acum vreau sa imi schitez un plan de inmultire, ca sa stiu in mare cati stupi comand si vreau sa stiu ce loc de manevra sa las in caz ca o sa accesez fondurile astea.

P.S. Citeste semnatura mea ca sa vezi cat de mult conteaza pentru mine vorbele goale si actioneaza in consecinta...

Muntoiu Radu

Citat din: flamadeezy din Februarie 16, 2015, 05:28:10 PM
experienta in domeniu sau curs de calificare agricola
Din ce stiu eu pana acum cursul de apicultor era de ajuns...

Muntoiu Radu

Masura 6.3 - "Exploataţia agricolă este înregistrată, conform prevederilor legale naționale, cu cel puţin 24 luni înainte de solicitarea sprijinului;" - deci din start pentru mine si alti incepatori pica. Mai sunt si altele la care nu ma incadrez si care elimina majoritatea apicultorilor RO...

Am aruncat o privire pe draftul asta si se pare ca am avut dreptate acum cateva saptamani - ne-au copt-o bine...

Adrian.B.




.

[/quote]

Pai tocmai ca stii ,ti-am raspuns ironic. Informatile astea s-au repetat de zeci de ori,poate sute . Tot topicul asta vorbeste de fonduri ,sunt trecute linkurile, ai site-ul MADR etc. Cei care vor sa acceseze, asteapta ghidurile, si nu mai reluam la infinit ce s-a discutat. De multe ori daca nu se primeste raspuns la o intrebare, inseamna ca acel raspuns a fost dat.