Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

nimic nu vine mai devreme s-au mai tirziu
totul apare la timpul potrivit , numai noi sa avem rabdare   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Nu e vorba de rabdare, ca nu ma grabesc deloc, dar logic si normal este ca fondurile 2014-2020 sa fie accesate din 2014 nu 2015 sau eu mai stiu cand. In fine, ne mai auzim dupa ghiduri

kissi

Citat din: Eugen B din Februarie 07, 2015, 10:24:09 PM
Nu e vorba de rabdare, ca nu ma grabesc deloc, dar logic si normal este ca fondurile 2014-2020 sa fie accesate din 2014 nu 2015 sau eu mai stiu cand. In fine, ne mai auzim dupa ghiduri

Pentru masura 141, prima sesiune 2007-2014 a fost in 2009, asa ca....

dorindafi

Citat din: kissi din Februarie 08, 2015, 09:49:33 PM
Citat din: Eugen B din Februarie 07, 2015, 10:24:09 PM
Nu e vorba de rabdare, ca nu ma grabesc deloc, dar logic si normal este ca fondurile 2014-2020 sa fie accesate din 2014 nu 2015 sau eu mai stiu cand. In fine, ne mai auzim dupa ghiduri

Pentru masura 141, prima sesiune 2007-2014 a fost in 2009, asa ca....
sa acesat din 2008 insa prea putini au stiut
in 2009 in feb. aveam dosarul depus
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

este 2007-2013 prima transa, nu 2014. Vad ca la unii li se pare normal ca sa se intrazie vreo 2 ani. Mie nu. De aia suntem unde suntem cu tara, ca suntem cu ani sau zeci de ani mai traziu...

sorinma

 :nudie: de ce nu vezi partea plina a paharului? iti dai seama ca la noi o sa vina sfarsitu lumii cu 10 ani mai tarziu?  =))
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

thomas

Sfarsitul vine la toti odata sau.. pe transe! Doamne-fereste!
Mi se pare mie sau cine face PNA nu mai poate aplica pt M6.1?

Adrian.B.

Citat din: sorinma din Februarie 09, 2015, 12:28:27 PM
:nudie: de ce nu vezi partea plina a paharului? iti dai seama ca la noi o sa vina sfarsitu lumii cu 10 ani mai tarziu?  =))
Nu e normal Eugen, dar guvernantii au avut alte prioritati (legea amnistiei, ponta presedinte, acciza la carburanti etc,etc) Cand sa se mai ocupe si de fondurile europene?!! Si ca sa-ti alin durerea iti spun ca intarzierea asta inseamna frana pusa economiei.

Eugen B

Asta e clar. Sunt multe dezavantaje. Sper ca atunci cand vor veni sa fie ceva plauzibil. Dar din cate aud nu sunt prea optimist

dan sebastian

Apropo de birocratie:
De ce la Apia iti cere sa depui o cerere pt a-ti elibera adeverinta cu un an inainte? De ce modifica datele ? Anul trecut puteai depune din martie acum in aprilie. Ei de ce au voie sa midifice regulile jocului ?
In cazul in care nici macar nu ai suficient pamant sa te califici pt a beneficia de subventii de ce iti pun piedica ?
Chiar daca tu nu beneficiezi de plati de agromediu nu iti elibereaza respectiva adev. pt ca nu ai depus o cerere cu luni in urma. Ineptii birocratice mai mari inca nu am vazut.
Aviz amatorilor care trebuie sa-si ia de la Apia cele 2 adev. cu agromediul si printscreenul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

flamadeezy

Acea data a "primei instalari" de unde se ia? Cum o demonstrezi ?
[/quote]
E vb de data inregistrarii fermei (exploatatie Agricola) LA APIA
[/quote]

Si daca au fost declarate acum 5 ani 27 fam. pe numele meu la primarie in Registrul Agricol de un membru apropiat al familiei (tatal meu) mai poate fi vorba de acum de "prima instalare"?
Mentionez ca nu am aplicat pt. nici un proiect atunci insa acum doresc sa accesez prin noul PNDR masura 6.1

Eugen B


flamadeezy

Da, pt forma actuala a draftului cunosc implicatiile.

Momentan eu rog informatie cu cele specificate mai sus. Multumesc.

Adrian.B.

Citat din: flamadeezy din Februarie 16, 2015, 08:09:36 AM
Acea data a "primei instalari" de unde se ia? Cum o demonstrezi ?
E vb de data inregistrarii fermei (exploatatie Agricola) LA APIA
[/quote]


[/quote] Da e vorba de data inregistrarii fermei. Data maxima admisa(adica inregistrarea) sa nu fie mai mare de 24 de luni de la data depunerii proiectului. Daca faci exclusiv pe stupi, pentru 6.1 ca sa accesezi suma minima 15.000 de euro, ai nevoie de 140 de stupi(daca nu se modifica SO pe stup de 53 euro)