Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Citat din: dan sebastian din Februarie 02, 2015, 06:58:11 PM
E ok. Nu trebuie insa sa ai serviciu in afara localitatii sau a celor limitrofe. Se vorbea de o raza de 20 km. Nu mai e limita de varsta. Bine ca nu cer sa ai si facultate de profil ca sa le poti accesa.
Si concret cum se demonstreaza ca te-ai "stabilit la tara" ?

Muntoiu Radu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 07:00:35 PM
Daca vrei sa aplici fosta 112,insemna ca ai sub 35 de ani. Ce cunosti tu despre dictatura comunista?!! Asa sa arunci niste date aiurea cu agricultura, poduri, viaducte facute de comunisti e usor. Prima data documenteaza-te ce a fost in 1989 si inainte si apoi sa vorbesti despre marile realizari ale tovarasului. Exista surse reale de informare si nu antena3 sau cine stie ce documentare tampite. Am inchis subiectul.
Pai atunci hai sa nu mai vorbim despre Cezar, Napoleon, Stalin, etc ca doar nu am trait odata cu ei... Hai sa inchidem facultatile de istorie cu totul.

Si credeam ca se vede din poza ca am sub 35 de ani...

P.S. La TV nu ma mai uit de vreo 15 ani. E sanatos, o recomand !

Muntoiu Radu

Citat din: mosunick din Februarie 02, 2015, 07:17:49 PM
Daca au trecut 12 luni de la data primei instalari ca tanar fermier, adio masura echivalenta 112.

Acea data a "primei instalari" de unde se ia? Cum o demonstrezi ?

Eugen B

Eu din cate am vazut pe net , agro-tv (net plus tv) si stiri agricole pe net ca s-ar putea rezolva ceva pe sfarsitul lunii februari. Si cica suntem si pe lista de prioritate. (vezi link mai jos). Oricum eu pana nu vad ceva concrect nu stiu ce sa mai cred. Mai ales ca traim in romania.
Sper sa nu fie vorba de 1000 de stupi, sper totusi sa se inceapa de la un numar cat de cat decent.

http://www.agro-tv.ro/2015-anul-cu-cei-mai-multi-bani-alocati-prin-pndr-50-000-de-euro-pentru-fiecare-tanar-fermier/

Stie cineva ceva daca va mai fi si ceva proiect pentru dezvoltare? Adica continuarea tinerilor fermieri din perioada 2007-2013. Eu din cate stiu cine a accesat deja tineri fermieri din 2007-2013 poate pe 2014-2020 sa ia doar de dezvoltare. Daca stie cineva ceva mai sigur astept raspuns. Multumesc anticipat pentru cine stie ceva.

Adrian.B.

O veste foarte buna, sesiunile vor fi continue. In vechiul pndr faceai proiectul si era declarat eligibil dar nu puteai sa nu primesti finantare.Eugen ti-ai raspuns singur. Sunt 2 masuri pentru cei ca tine. Cea cu 15 000 de euro si cea fosta 121 cu o parte contributie proprie.

Adrian.B.

Erata. Dar puteai sa nu primesti finantare.

Eugen B

O sa vedem ce va fi. Eu nu am accesat cea de tineri fermieri. Cine cunoscut a accesat. Eu vreau sa accesez cea de tanar fermier sau in functie de conditii voi accesa alta sau deloc. Voi accesa aceste fonduri daca se va merita.

dan sebastian

Cei care au accesat 141 in anul 2012 (doar 2012) pot accesa pe varianta veche 112 si 121 in urmatorarele 2 sapt. in ce priveste 6.1 6.3 abia din vara. am fost ieri la sedinta aca din tg jiu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mosunick

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 06, 2015, 12:02:49 PM
Citat din: mosunick din Februarie 02, 2015, 07:17:49 PM
Daca au trecut 12 luni de la data primei instalari ca tanar fermier, adio masura echivalenta 112.

Acea data a "primei instalari" de unde se ia? Cum o demonstrezi ?
E vb de data inregistrarii fermei (exploatatie Agricola) LA APIA
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Muntoiu Radu

Citat din: mosunick din Februarie 07, 2015, 08:06:37 AM
Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 06, 2015, 12:02:49 PM
Citat din: mosunick din Februarie 02, 2015, 07:17:49 PM
Daca au trecut 12 luni de la data primei instalari ca tanar fermier, adio masura echivalenta 112.

Acea data a "primei instalari" de unde se ia? Cum o demonstrezi ?
E vb de data inregistrarii fermei (exploatatie Agricola) LA APIA

Numai la DSVA am inregistrat-o.  =D>

dan sebastian

Eu stiu ca iti trebuie 2 ani vechime ca exploatatie agricola, adica sa o ai inregistrata la primarie cu 2 ani inainte de a face proiectul. Un an e prea putin. E modificata masura fata de cea veche.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Adrian.B.

Domnu Dan, asta de care vorbiti, nu este masura instalarii tinerilor fermieri. Cea cu 2 ani vechime este  6.3 ,un fel de 141 cu 15 000 de euro. Pentru nelamuriri uitati-va pe site-ul madr.

dorindafi

Citat din: dan sebastian din Februarie 07, 2015, 04:58:55 PM
Eu stiu ca iti trebuie 2 ani vechime ca exploatatie agricola, adica sa o ai inregistrata la primarie cu 2 ani inainte de a face proiectul. Un an e prea putin. E modificata masura fata de cea veche.
danut , nu te grabi atunci cind citesti . adrian are dreptate
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Daca asteptam inca 4 luni dupa ghiduri cred ca din 2016 putem sa trecem la fapte.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Cred ca daca vedem ghidurile va fi mai usor. Si numarul de stupi pentru 6.3 sau 141, o sa vedem atunci.