Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Da, suntem sclavii oligarhilor romani.

Muntoiu Radu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 06:46:00 PM
Da, suntem sclavii oligarhilor romani.
Pai fara astia cum ar fi putut UE sa ne aduca la stadiul in care cersim "fonduri" ? Acum vezi de ce a fost necesara "revolutia".

Sa revenim la subiect : mi-am facut mutatia pe buletin in Iunie anul trecut, la localitatea unde am stupii. Stie cineva daca asta ma poate opri sa aplic pentru masura 112 (la momentul aplicarii vor fi sigur mai mult de 12 luni de atunci). Cum se demonstreaza ca s-a facut instalarea la tara ? Are adresa din buletin vreun rol ?

dan sebastian

E ok. Nu trebuie insa sa ai serviciu in afara localitatii sau a celor limitrofe. Se vorbea de o raza de 20 km. Nu mai e limita de varsta. Bine ca nu cer sa ai si facultate de profil ca sa le poti accesa.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Adrian.B.

Daca vrei sa aplici fosta 112,insemna ca ai sub 35 de ani. Ce cunosti tu despre dictatura comunista?!! Asa sa arunci niste date aiurea cu agricultura, poduri, viaducte facute de comunisti e usor. Prima data documenteaza-te ce a fost in 1989 si inainte si apoi sa vorbesti despre marile realizari ale tovarasului. Exista surse reale de informare si nu antena3 sau cine stie ce documentare tampite. Am inchis subiectul.

dan sebastian

Domnu Adrian, nu va suparati, 6.1 si 6.3 nu mai au legatura cu 112 si 141. Oricum, exista marea posibilitate sa fie imposibil de luat. La aceste masuri trebuie tinut cont ca sunt rambursabile, adica se dau banii inapoi daca nu realizezi proiectul. Sunt 2 curente, 1 - sa se dea inapoi toti banii luati daca nu atingi targetul din proiect si 2 sa dai proportional cu ce ai realizat. Ps am 41 ani.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mosunick

Citat din: Muntoiu Radu din Februarie 02, 2015, 06:53:03 PM
Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 06:46:00 PM
Da, suntem sclavii oligarhilor romani.
Pai fara astia cum ar fi putut UE sa ne aduca la stadiul in care cersim "fonduri" ? Acum vezi de ce a fost necesara "revolutia".

Sa revenim la subiect : mi-am facut mutatia pe buletin in Iunie anul trecut, la localitatea unde am stupii. Stie cineva daca asta ma poate opri sa aplic pentru masura 112 (la momentul aplicarii vor fi sigur mai mult de 12 luni de atunci). Cum se demonstreaza ca s-a facut instalarea la tara ? Are adresa din buletin vreun rol ?
Nu au nicio legatura una cu alta. Important unde este situata exploatatia. Daca au trecut 12 luni de la data primei instalari ca tanar fermier, adio masura echivalenta 112.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Adrian.B.

Domnu Dan Sebastian, din cate stiu ati accesat 141. Si eu la fel. Noi nu putem accesa 6.1, deoarece este instalarea tinerilor fermieri si noi nu suntem noi fermieri, din pacate.

dan sebastian

Se ia in considerare varsta firmei, adica 5  ani si nu varsta biologica. Asta e noutatea.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Adrian.B.

De unde aveti informatile?! Si cum ramane cu instalarea? Pentru ca se adresa celor care preluau o ferma.

D006

pana una alta luati-va gandurile de la fondurile europene.se pare ca vor fi doar o himera pentru un simplu fermier.

D006

Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 01:49:55 PM
Garantez ca aia n-au nevoie de mine. Dar daca la productia asta nu au un contract ferm(desi ma indoiesc) insemna ca imbogatesc pe altii si atunci ce poti sa zici?!! Oricum ,trimite-mi un nr de telefon (sa iau legatura cu el sau ei)
Cine este in bransa are baza de date cu toti producatorii de miere .  la mine contractul este o strangere de mana . Lucrez de prea multi ani cu aceiasi oameni incat sa mai semnam hartii . Acelas lucru se intampla si cu ceilalti producatori de miere.

Eugen B

Cred ca foarte multi asteapta aceste fonduri, si cei care au 10-20 stupi din cate vad. O sa vedem in cateva luni care este treaba exacta, daca este cum se preconizeaza, cred ca mai nimeni nu va accesa. Dar eu cred ca se va mai schimba ceva pana atunci, daca nu sa fie sanatosi.

Adrian.B.

Dragos eu ma refeream la un contract. Nu samsari care iti iau mierea de salcam cu 17 lei ,polflora cu 12 si floarea soarelui cu 8.

D006

esti pe langa subiect. hai sa discutam de alte alea.

Adrian.B.