Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

D006

Eu stiu apicultori care produc anual la 20 -25 de tone . Ce garantie poti sa-i oferi tu ca dupa 60 de zile isi va incasa banii promisi ?

Adrian.B.

Garantez ca aia n-au nevoie de mine. Dar daca la productia asta nu au un contract ferm(desi ma indoiesc) insemna ca imbogatesc pe altii si atunci ce poti sa zici?!! Oricum ,trimite-mi un nr de telefon (sa iau legatura cu el sau ei)

Muntoiu Radu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 12:05:12 PM
Progresele care s-au facut in Romania se datoreaza UE si SUA.
Da, ai dreptate :
- in 1989 aveam datorie zero, azi avem zeci de miliarde de euro datorie catre UE si SUA.
- in 1989 aveam agricultura, azi cumparam de la UE si SUA.
- in 1989 ne faceam singuri medicamentele, hainele, mancarea, masinile alea care erau, etc. Azi le luam de la UE si SUA.
- in 1989 resursele naturale erau folosite de romani pentru romani. Azi sunt folosite de UE si SUA pentru ei.
- in 1989 aveam una din cele mai bune armate ale Europei, azi mai avem o mana de soldati neplatiti si fara echipament, cumparat de la UE si SUA.
- in 1989 construiam diguri, cai ferate, sosele, etc, azi daca se face ceva se face de catre companii UE si SUA sau cu fondurile lor.
- ETC...

Da, ai dreptate UE si SUA au facut progrese uriase in colonizarea Romaniei. Au supt aproape tot si in 20-30 de ani nu va mai ramane nimic de furat si ne vor da afara din UE cu tot cu tigani si tiganizati. Atunci sa va vedem - cine va da Romaniei medicamente, mancare, resurse, etc si DE CE ?

Exemplu : Austria te trimite la inchisoare daca tai un copac din padure. In schimb, Austria e nr.1 la defrisare in Romania. Cand nu mai ramane nici un copac de taiat, nici un strop de petrol de extras, etc  de ce ne-ar mai tine Austria in UE ? De-a lungul istoriei au tratat Romanii ca pe niste caini. Chiar crezi ca s-au cumintit si ne vor binele ?

Sistemul monetar international e o escrocherie (vedeti videoclipul de mai sus). Toti banii care exista in economie sunt imprumutati de la BNR sau de la banci private. Asta inseamna ca trebuie patita dobanda pentru toti banii care exista in economis. Dar banii de dobanda nu exista. Asta inseamna ca trebuie imprumutati alti baji de la BNR sau banci pentru a putea face profit si a plati darotia initiala. Asta inseamna ca datoriile cresc incontinuu (asta e si cauza inflatiei). Pentru a putea plati aceste datorii si a tine sistemul (escrocheria) in viata trebuie ca firmele sa produca tot mai mult. De aceea e nevoie ca PIB-ul sa creasca continuu (daca nu, inram in "recesiune"). Problema in "UE si SUA" e ca pietele lor domestice sunt suprasaturate - nu mai pot vinde si PIB-ul lor nu mai poate creste in fiecare an, deci au nevoie de piete de export. Fara exporturi economia vestica intra in colaps si escrocheria nu mai poate continua. Problema e ca unei tari independente care isi produce singura majoritatea celor necesare nu ai ce sa ii exporti. Aici a intervenit caderea URSS si "revolutia" care a adus tradatoriii la putere, si tratatele de aderare la UE care au distrus economia.

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 12:40:44 PM
Daca aveti pe cineva in strainatate sa imi ziceti si mie numarul. E normal ca nu iti convine sa dai mierea la pret de nimic la en-gros. La cine ii convine sa fie sanatos. Cred ca s-ar putea da un pret mai decent decat este acuma. Statul e de vina si noi, daca ar cere toata lumea pretul corect pretul ar mai creste, dar exista stupari care vand miere si toate produsele apicole la pret de nimic. Stiu pe cineva care da la borcar 1kg cu 10 ron. Cat inca este mentaliatea asta la noi in tara nu vom avansa niciodata, poate doar in plan personal.

problema la export e transportul si desfacerea. Solutia e asocierea.

Eugen B

De ce asociere daca pot asigura cantiatea de miere singur?
Transportul vine firma respectiva dupa ea in tara. Nu vreau desfacere in stratinatate , doar vanzare la en-gros.

Muntoiu Radu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 12:53:32 PM
Da-mi numarul celui care vinde cu 10 lei borcanul. Cumpar eu 1 tona, fara gluma. Fac o propunere tuturor apicultorilor care doresc o asociere serioasa . Daca noi reusim sa adunam 25-35 tone de miere promit ca obtinem un bun. Ne constituim in asociatie facem analizele mierii gratis, o livram in Germania si dupa 60 de zile avem banii in cont.
Daca o vinzi direct la falsificator.., pardon - direct la producatorul german nu obtii mare branza, poate 1 euro in plus fata de ce iti da procesatorul roman. Banii se fac atunci cand vinzi direct la consumatorul final. Exista mai multe canale - internetul, magazinase mici (ex: naturiste, etc), magazinele proprii cu locatie fixa, si cele ambulante. Oricare din cele trei le-ati alege, afacerea va merge pe pierdere (mare) pentru cel putin un an si vor dura ani de zile pana sa ai clienti stabili suficient de multi incat sa poti dormi linistit noaptea. Nu stiu cine e pregatit (psihologic si financiar) de asa ceva...

Eugen B

Radu eu o dau cu 1 euro in plus. Daca ai 10 tone sunt 10 mii de euro in plus. Daca nu ma crezi calculeaza. La 1 kg sa fie 4-5 lei in plus conteaza, pentru altii poate nu.
Cine vrea sa o cumpere, cel mai usor cred ca intri in legatura cu producatorii, acuma ca sunt germani sau alta nationalitatea nu cred ca prea conteaza

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 02:24:08 PM
Radu eu o dau cu 1 euro in plus. Daca ai 10 tone sunt 10 mii de euro in plus. Daca nu ma crezi calculeaza. La 1 kg sa fie 4-5 lei in plus conteaza, pentru altii poate nu.
Cine vrea sa o cumpere, cel mai usor cred ca intri in legatura cu producatorii, acuma ca sunt germani sau alta nationalitatea nu cred ca prea conteaza
Daca ai atata miere si nu te deranjeaza sa o dai asa ieftin, merge si asa... Eu unul nu vreau sa ajung la asa cantitati facand "apicultura" care se face in vest (tortura albinelor) sau sa-mi rup spatele facand treaba manual. Eu vorbeam de cei mici cu pana la 100-150 de stupi si cum pot ei sa ajunga la consumatorul final european si cel mai bine pentru astfel de apicultori e sa se asocieze.

Mai vorbim primavara/vara asta, cand o sa stiu mai multe (chiar aveam de gand sa propun asa ceva).

Eugen B

Cum adica tortura albinelor? Cine a zis ca isi rupe spatele sau lucreaza manual?  Si de ce apicultura intre ghilimele?

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 03:49:19 PM
Cum adica tortura albinelor? Cine a zis ca isi rupe spatele sau lucreaza manual?  Si de ce apicultura intre ghilimele?
Pai apicultura industriala streseaza albinele, aia-i "tortura". Poti gasi pe internet documentare si videoclipuri care prezinta lucrul in faimoasele stupini de mii de stupi si ai sa vezi ca pur si simplu isi bat joc de albine. Cu cat mergi mai la vest cu atat e mai rau, America fiind iadul pe Pamant pentru albine (probabil de aceea au si cea mai mare incidenta de CCD).

Eugen B

Credeam ca te referi la vestul tarii. Stiu ce este acolo, nici eu nu sunt de acord cu asa ceva, dar sincer nu am ce face. Eu imi vad de treaba mea si atat. Sa iti mai zic ceva un stupar mic nu are 100-150 stupi, cand vei avea tu atatia mai vorbim sa imi zici cum sta treaba. Dar asta e alt subiect, putem vorbi personal sau altundeva ca aici suntem off topic.
Aici astept sa vad care e treaba cu proiectele astea, ori accesam ceva, ori mergem mai departe asa.

Adrian.B.

D-le Muntoiu,daca consideri ca Romania este o colonie a UE si SUA, poti emigra in RD Coreeana, Cuba, Rusia etc. Acolo nu ai stresul ca tara ta e vanduta strainilor.

Muntoiu Radu

Citat din: Adrian.B. din Februarie 02, 2015, 06:00:17 PM
D-le Muntoiu,daca consideri ca Romania este o colonie a UE si SUA, poti emigra in RD Coreeana, Cuba, Rusia etc. Acolo nu ai stresul ca tara ta e vanduta strainilor.
Nu mai am stres, eu am facut ce depindea de mine si acum pot sa imi vad de treaba mea linistit orice s-ar intampla cu Romania - stiu ca nu am nici o vina.

Nu mai postez pe subiectul asta aici. Cine vrea, sa creeze un nou topic separat.

P.S. Rusia e tot o colonie, dar mai are si rolul de sperietoare. Cand uita cine e seful e pedepsita cu crize financiare artificiale..

Adrian.B.

Oare cum ai fi gandit daca erai ucrainean?!!

dan sebastian

Analiza lui Radu nu e rea. Colonie am fost tot timpul. Doar cand sunt alegeri ridica problema neamului romanesc. Cand se termina toti uita si trec la spaga.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.