Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Eu de cand urmaresc subiectul asta si aici si la tv si pe net tot se amana. Deci noi accesam fondurile 2014 in 2016, si totusi nu este nimeni tras la raspundere pentru asa ceva. Sper macar sa fie plauzibile ghidurile si sa nu fie ce se aude.

Muntoiu Radu

#301
Am mai scris eu pe aici cine fura si cine e furat in UE, cine e stapan si cine e colonie, cine trebuie sa produca si cine trebuie sa nu produca.

Sper sa ma insel cand prezic ca nu vom mai pupa fonduri UE prea curand, si cand vom avea acces din nou la ele, va fi infinit mai greu sa le luam... Doar nu vreti ca mierea naturala romaneasca sa scoata de pe piata "mierea" din zahar a francezului sau mierea "amestec UE si non-UE" a germanului.

D006

Fonduri europene vom pupa in secunda 2 dupa ce Ponta nu va mai fi la Palatul Victoria. Nu o mai dati pe teoria conspiratiei ca nu are rost.

Eugen B

Deci anu asta vor fi fonduri dupa teoria lui Dragos.

Muntoiu Radu

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2015, 10:56:25 AM
Fonduri europene vom pupa in secunda 2 dupa ce Ponta nu va mai fi la Palatul Victoria. Nu o mai dati pe teoria conspiratiei ca nu are rost.

Daca era doar o teorie azi nu mai discutam de fonduri UE (provenite tot din taxele noastre).

Cine vrea sa inteleaga escrocheria financiara sa urmareasca documentarul asta de 10 ori, pana intelege de ce Romania trebuie sa cumpere Leul (moneda proprie), in loc sa il creeze pur si simplu atunci cand are nevoie de o autostrada, de o favbrica, etc, si de ce luam fonduri de la UE si nu de la Guvernul Roman :

[jwp=425,344,image]https://www.youtube.com/watch?v=Ijj6cdRZRnw[/jwp]

thomas

#305
Intentionat cu substrat ascuns, sau doar simpla prostie a ministerului face ca fondurile 2014-2020 sa fie punct de cotitura pt multi.
Am citit cateva lucruri interesante pe madr.ro si apia.ro. Apicultorii se in adreaza doar la masura noua 6.1 parca. Bine, daca nu vor sa.si faca si un alt proiect in paralel/comun. Dar din ce scrie in ghidul preliminar al masurii iti vine grata! Ca sa iei suma minima, trebuie sa ai 12000 Ud, adica peste 200 stupi! Pai daca am 1,2, cand ajung eu la 200 mai ma inhaitez cu Europa ca sa fiu supercontrolat? Si la suma maxima trebuie mia de stupi!! Am unele banuieli si daca ghidul si normele de aplicare ale masurii raman la fel, aceste banuieli mi se vor confirma!
Tineti cont ca peste 75 stupi se plateste impozit la greu. La 100 ai deja firma, pfa si platesti la greu catre stat! Deci inclin sa cred ca daca iese treaba prost, nu Europa e de vina ci clica noastra de aici in combinatie cu domnii care fac ghiduri de masuri si lucreaza prin Guvern pe banii nostrii.
Ce sa zic, sunt multi stupi, mai trebuie redusi!
Multi imi spun ca trebuie triati apicultorii care sunt parveniti si vor doar bani. Asa o fi, dar nu cred ca un apicultor adevarat nu ar avea si el nevoie de bani. Oricum, trierea o fac bolile, lipsa cunostintelor si prostia, mai bine ca orice altceva.

Apropo de cursuri. Eu am facut deja, recunoscut de Minister, european. Dar tare as mai rade sa nu fie compatibil cu noul program de fonduri! :)

Eugen B

Cand vad ghidurile atunci voi fi sigur cati stupi vei avea nevoie. Nu cred ca da ai 80-90 stupi platesti impozit la greu. Nu te grabi sa te dai cu parerea. Iti zic sigur ca daca va fi nevoie de 1000 de stupi pentru suma maxima nu va accesa nimeni. Cine are cateva sute de stupi nu cred ca sunt prosti. Cu 200-300 stupi nu va accesa nimeni 10-15 mii de euro si sa fi 5 ani la mana lor.
Asa ca o sa vedem care va fi treaba.
Am auzit multe pareri si povesti, adevarul este ca majoritatea se aseamana cu a ta.
Oricum pe viitor cred ca vor fi tot mai putini stupi si stupari in tara.

Muntoiu Radu

Citat din: thomas din Februarie 02, 2015, 11:08:08 AM
nu Europa e de vina ci clica noastra de aici
UE e avantajata daca RO ia cat mai putin fonduri (contributia RO la bugetul UE e mancata de ei si producatorii lor nu mai au asa consurents din RO), in timp ce ai nostri sunt avantajati daca se trag cat mai multe voturi (coruptie/spagi/etc + popularitate intre cei care inca cred ca votul lor conteaza, si nu cine numara voturile si cine furnizeaza candidatii). Daca era dupa "ai nostri" se dadea drumul la fonduri (si implicit spagi) demult...

P.S. Viitorul apiculturii RO apartine celor care stiu sa lupte cu UE, si deocamdata singura cale de viitor e sa te axezi pe produse putine dar scumpe (vandute tot in UE) in loc de produse multe si ieftine, fara sa stai cu mana intinsa dupa "fonduri".

dorindafi

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2015, 10:56:25 AM
Fonduri europene vom pupa in secunda 2 dupa ce Ponta nu va mai fi la Palatul Victoria. Nu o mai dati pe teoria conspiratiei ca nu are rost.
laudata fieti vorba   =D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Adrian.B.

Progresele care s-au facut in Romania se datoreaza UE si SUA. Iar in legatura cu faptul ca noi cotizam mai mult decat atragem, e o minciuna ordinara.Am avut si o sa avem fonduri de cca 5 ori mai mari decat cotizam.Puroiul e la noi. Nu Europa te obliga sa vinzi ieftin. Daca tu Muntoiu Radu produci 10 tone de miere de calitate, cauti un distribuitor in Franta,Germania etc si vinzi mierea ca un apicultor francez,german. Fondurile sunt directionate de catre statul roman si nu de U.E, iar U.E verfica sa fie indeplinite conditiile care sunt aceleasi pentru toate statela membre.

Eugen B

Daca aveti pe cineva in strainatate sa imi ziceti si mie numarul. E normal ca nu iti convine sa dai mierea la pret de nimic la en-gros. La cine ii convine sa fie sanatos. Cred ca s-ar putea da un pret mai decent decat este acuma. Statul e de vina si noi, daca ar cere toata lumea pretul corect pretul ar mai creste, dar exista stupari care vand miere si toate produsele apicole la pret de nimic. Stiu pe cineva care da la borcar 1kg cu 10 ron. Cat inca este mentaliatea asta la noi in tara nu vom avansa niciodata, poate doar in plan personal.

Adrian.B.

Da-mi numarul celui care vinde cu 10 lei borcanul. Cumpar eu 1 tona, fara gluma. Fac o propunere tuturor apicultorilor care doresc o asociere serioasa . Daca noi reusim sa adunam 25-35 tone de miere promit ca obtinem un bun. Ne constituim in asociatie facem analizele mierii gratis, o livram in Germania si dupa 60 de zile avem banii in cont.

Adrian.B.


Eugen B

Sunt multi. Trebe sa ii cauti. Nu cred ca are 1t ca este un pensionar care doar strica piata in zona. dar cred ca sunt multi altii.

Adrian.B.

Peste tot exista astfel de oameni care strica piata, in orice domeniu. Dar asta este alta discutie. Eu vorbeam de incompetenta si coruptia guvernului. Si de urechismul de care da dovada(exemplul nr 1 este pm ponta)