Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Acelasi lucru spun si eu. Una este apicultura, alta este zootehnia. Acolo marile ferme au crescut valoarea si nu tanti Marita care vinde in piata . Apicultura nu are mari ferme si multe de 2000-3000 de stupi. Trebuie timp si ajutor pentru a ajunge la 3-4 sute de stupi. Masura141  a fost buna pentru cei care au accesat-o. Cunosc persoana care a avut 16 stupi,o vaca,2 porci si 1 ha de pamant. A accesat 141 si acum are 75 de stupi. Ce faci cu omul asta , nu-l incurajezi sa mearga mai departe?

edward_w92

Pai NU, ca poate ala cu 75 de stupi daca acceseaza niste fonduri, e mai destept, investeste fondurile alea tot in stupi si apoi isi scoate investitia intr-un an, nu ca altii, acceseaza fonduri si-si iau rulota si caucioace de iarna, si se trezesc ca raman in urma. Cota asta mica e doar pentru a mai reduce numarul de stupari, sunt multi cu stupi in numar mic, 30-40....care au apelat la 141, si au ajuns de la 25 de stupi la 40 sau cat era norma....acu' daca le tai fondurile, ei cum s-au apucat de stupi doar pentru a atrage fonduri, acum ca nu mai pot, se lasa de stupi. Automat, la o productie mai mica de miere, pretul achizitiei e nitel mai mare....cine profita de asta.....cei cu multi stupi care au apucat sa ia fonduri cand masurile erau mai umane.  Asa, ca sa accesezi masura asta aberanta, iti trebuie 200 de stupi sua un pic peste sa iei 12-15000 euro (care o fi pragul minim)....automat, la 130-150 de stupi dai impozit, 15 lei/an, deci un sfert din bani or sa se duca pe impozite la stat, ca e clar, in 5 ani de zile se mai schimba multe, mai ales in romania, accize, taxe si impozite....la 200 de stupi sa le faci tratamente ca la carte, sa-i intretii corespunzator si alte cele, is cheltuieli, nu ma apuc sa fac acum calcule, ca n-are rost. Apoi iti trebuie si 2-3 angajati la 200 de stupi, un apicultor, un paznic, un manevrant....asta pe langa tine ca proprietar si apicultor. Transportul, daca o dat dumnezo si nu ai transportul tau, te-ai prajit, s-apoi nu zic ca si daca-l ai, ai taxe serioase pe drumuri ( in cazul pastoralului in sistem paletizat). In 5 ani de zile tu tre' sa dai cota de miere la pretul ACA ghici cine, la ACA, iti dau banii cand au ei chef, si preturi mediocre, nici macar jumate din cat au ei preturile la comercializare en-detail. Pierzi in toate partile posibile. Si uite asa, pentru 200 de stupi, abia iti scoti parleala cu fondurile date de statul asta roman....si fiti atenti, 200 de stupi ar fi o microintreprindere....adica o stupina mini acolo, ca daca zici micro, te gandesti la ceva mic mic mic minuscul :)). Ma intreb, cate stupine macro avem noi in RO? cu cate 1500-2000 de stupi minim.

N-ar fi mai lejer ca statul sa gireze pentru apicultori la creditare? Mai degraba asa.....ar fi ca atunci cand n-as lua fonduri, ca oricum dau banii inapoi intr-un termen stabilit, dar sa fie permis si apicultorilor independenti, nu doar celor aflati intr-o forma asociativa. Ar fi simplu ca stuparul sa poata gira cu stupina care o detine in proprietate si e avizata DSV si sa i se acorde creditul cu ajutorul statului , un credit de 3-4-5x mai mare decat valoarea stupinei....de ce zic asa, ca in cazul in care eu achit 3 sferturi de credit si un an de zile nu mai achit, statul sa poata sa-si recupereze pierderea, diferenta neplatita, prin stupina. Oricum cine face stuparit si stie sa lucre cu albina, si un credit de 30000 euro pe 10 ani, si-l poate achita si in jumatate de termen...si nu vorbesc de sute de stupi.

dan sebastian

Agricultura normala fara chimizare masiva e neproductiva. Daca subventie ca la oi nu, nici fonduri nu ai voie desi tu ca tara nu esti in stare sa le iei, de ce te miri ca nu merge treaba ? Ii respect pe cei care au facut din 25 stupi initiali, 65 in anul 3 si 90 in anul 5. Normal mi s-ar parea sa te puna in masura 6.3 sa evoluezi de la 75 care erau neimpozitabili la 150. Nu e usor la cheltuielile care le ai cu ei. Eventual sa ceara familii si nu cutii cu 2 - 3 rame razlete, care iti vor produce boala in stupina. Familia de productie care se autosustine e una si roiul alta. Sa se ia in calcul si mortalitatea din iarna si eventual noile boli care vor intra gen gandacul de stup. S-ar putea in cativa ani sa ajungem si noi datorita chimizarii si daunatorilor sa ne bucuram cand vedem familii sanatoase. Daca nici protectia polenizarii nu o sustinem, atunci ce ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

milu56

Bani pt apicultori .....cred ca e o amagire din partea guvernului dar nici apicultorii nu sunt uniti ...........nici o asociatie nu e de partea apicultorilor si nici nu e de asteptat in Romania . Posibil ca si rascoala din 1907 sa nu fi fost chiar cum scrie ... ceva totusi o fost ....pt apicultori nu este nici un fel de oeganizatie care sa ii bucure asa ca apicultorii ar trebui sa nu piarda vremea ci sa faca apicultura in favoarea lor .....cu propriul ajutor ...

APIS PARASCHIV

se merita sa incerc sa-mi accesez fonduri europene ca sa-mi achizitionez un pavilion apicol? :hi: :bzz:

dan sebastian

Nu poti, pt ca trebuie sa-l cumperi nou, cu factura. Banii sunt prea putini pt asta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Daca vei face proiect mare poti, dar nu se merita sa iei nou.

dan sebastian

Pe fonduri, poti cumpara doar nou. Nu ai voie sa iei sh.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

milu56

Poti cu propriile tale fonduri ....

PACO

Cu banii pe carE-i dai pe un pavilion nou poti sa-ti dezvolti stupina foarte mult.

mosunick

Citat din: albina romaneasca din Ianuarie 26, 2015, 01:14:04 AM
se merita sa incerc sa-mi accesez fonduri europene ca sa-mi achizitionez un pavilion apicol? :hi: :bzz:
Ai innebunit, albinutza carpatina???!!! Doamne fereste!
Fa tu bine si ia-ti un second hand sau mai bine scum s-a mai zis pe aci fa-l cu manutele tale si cu ale unui pretin!!!
Schite si idei o sa gasesti p'aci ca lumea e de treaba....
Spor la munca!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

thomas

Ati mai aflat ceva despre programul de finantare 2014-2020? Ma intereseaza conditiile nr de stupi si ghidul programului. Daca aveti un link cu ceva postat pe site.ul APIA sau MADR ar fi perfect. Eu am cautat si am ajuns la concluzia ca astia din minister ori sunt niste lenesi penibili, ori au facut un site unde sa nu gasesti nimic. Doar informatii neconcludente.
Daca aveti ceva documentatie, va sunt recunoscator! Multumesc

romikele

Sunt promisiuni ca la jumatatea lui martie se vor publica ghidurile de aplicare.
Inca nu s-au primit de la Bruxelles raspunsurile la solutiile propuse amendamentelor documentului initial.

Florin94

Am auzit ca la sfarsitul lui februarie inceputul lui mertie e gata

dan sebastian

Peste 100 din cei care au accesat 141 si 112 au facut cursul obligatoriu de specializare 111, intre 17 ian si 23 ian. in Tg Jiu pt zona Gorj. Cursul a tinut 5 zile. Am inteles ca se fac in toata tara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.