Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dorindafi

ai dreptate
mai bine de ciobani shi vacari ca ei au luat banii fara sa fie obligatzi sa plateasca ori sa-shi faca un pfa

ps.  shi mai zic unii ca-s proshti !
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Corect. Jos palaria , tot timpul au actionat. Ei iau si subventii si au avantaje ca lupta. Lupta liderii alesi de ei.

filip

Ei nu accepta sa-si faca PFA pentru sume din subventii ce depasesc suma de 5000 Euro pe an.
Cata subventie primesc apicultorii pe fam de albine?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

Zero. Acuma ma uit pe agrotv la ceva reluare de anu trecut. Si a zis ca stuparii nu vor primi nimic. E unu de ls apia. Spunea ca stuparii apartin de afir si acolo pot accesa proiecte. Si cu oi sau alte animale se pot face proiecte. Subventia ar fi bine venita

dorindafi

asha cum fermierii au ieshit in strada , au blocat capitala shi au obtzinut ceace au vrut ,
TOT ASHA PUTEM FACE SI NOI
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

Daca am reusi sa accesam ceva fonduri, mai ales ca sunt europene si romania nu a cheltuit nici 45 % din ce puteam lua, nu vad nimic rau. In plus si unu ca tine Dragos, ar putea vinde niste matci sau roiuri. Altii ca Puisoru ar mai da niste cutii, altii rame, altii faguri. Ar avea mukti de castigat iar agricultorii prin polenizare ar castiga cel mai mult.
Vreau o evaluare corecta a fam de albine in jur de 150  - 170 euro, nu cei 53 euro pe care ii vad ei din birouri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

edward_w92

Dragos, nu-mi spune ca tu nu ai accesat fonduri europene prin masura 141, 121 si care au mai fost, jur ca nu te cred.

dan sebastian

Eduarde,Dragos e din alta clasa, el e mare deja are angajati sute de familii etc. Eu vorbesc de micul apicultor care doreste sa se dezvolte, vrea sa ia si el ceva bani sa poata sa evolueze, o masina sh de 3,5 tone sa/i care, 50 de cutii, etc. Am mentionat avantajele si pt cei mari. Daca fondurile vor putea fi luate mai usor si de catre mai multi ar avea de beneficiat si cei mari gen Dragos dar si statul prin taxe si impozite. Tinand cont insa ca trebuie sa rambursezi daca nu reusesti sa indeplinesti proiectulcum crezi ca te va stimula pe tine sa/l faci daca sti ca e imposibil de atins?
Noi ne chinuim sa ne facem auzita vocea, inainte de a fi prea tarziu.
Cand le vor publica pe hartie nu vei mai avea ce face. Acum mai e inca timp.In 1 luna va fi prea tarziu.

vreau contact pt fostul Comisar Ciolos. Cine are sa/l puna aici. Ajutati/ma sa-l convingem pana nu va fi prea tarziu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

La ce am gasit eu pe google, acesta a fost mesajul adresat dansului:

Buna ziua !
Doresc sa stiu daca se poate face ceva pentru a modifica valoarea la care este cotata familia de albine pentru accesaea viitoarelor fonduri. Din ce am inteles, neoficial aceasta este 52,26 euro.
Consider ca este prea mica si nu se tine cont de efectele benefice pentru agricultura datorita polenizarii.
In noile masuri vom fi obligati sa facem niste proiecte irealizabile practic. Consider ca este calculata in birou si nu tine cont de realitate.
Conform oricarei carti de apicultura, pe o vatra in stupina numarul optim de stupi este de 50 maxim 100. Cum raza de zbor a albinei este de 3 km, inseamna ca trebuie sa ai o distanta de cel putin 7 km intre stupine pentru a avea cu ce supravietui (hrana sa provina din flori si nu din zahar sau inlocuitori). Pentru a avea 5 vetre de stupina si sa respecti distantele dintre ele este greu de realizat.
Mentionez ca sunt unul din cei care a accesat masura 141 in 2010 si am dus-o pana la capat, transa 5 luata la sf. anului trecut.Mi-as dori din suflet sa fiu lasat sa evoluez. Vreau ca noul proiect sa fie fezabil si sa-l pot onora. Nu doresc sa am esec pt ca nu se poate realiza din cauza ca e imposibil de atins. Ma bazez pe apicultura si nu inentionez sa fac un proiect mixt cu animale gaini sau altceva pt a indeplini baremul.
Cu respect !
Ecobici Sebastian
0722842211, 0721778887
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

edward_w92

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 21, 2015, 05:43:28 AM
Eduarde,Dragos e din alta clasa, el e mare deja are angajati sute de familii etc. Eu vorbesc de micul apicultor care doreste sa se dezvolte, vrea sa ia si el ceva bani sa poata sa evolueze, o masina sh de 3,5 tone sa/i care, 50 de cutii, etc. Am mentionat avantajele si pt cei mari. Daca fondurile vor putea fi luate mai usor si de catre mai multi ar avea de beneficiat si cei mari gen Dragos dar si statul prin taxe si impozite. Tinand cont insa ca trebuie sa rambursezi daca nu reusesti sa indeplinesti proiectulcum crezi ca te va stimula pe tine sa/l faci daca sti ca e imposibil de atins?
Noi ne chinuim sa ne facem auzita vocea, inainte de a fi prea tarziu.
Cand le vor publica pe hartie nu vei mai avea ce face. Acum mai e inca timp.In 1 luna va fi prea tarziu.

vreau contact pt fostul Comisar Ciolos. Cine are sa/l puna aici. Ajutati/ma sa-l convingem pana nu va fi prea tarziu.
si cu ce ma rog crezi ca a ajuns dragos la sutele alea de stupi daca nu cu fonduri de la UE. Ca dupa cum se exprima in mesajul anterior: "In PLM , eu am luat contact cu albinele in 1982 cand tatal meu a cumparat doi stupi . A dezvoltat o stupina fara nici un leuț de la nimeni .Acum nu mai poti sa cresti albine daca nu iti sa coana UE ceva malai." nu vad decat ca pe o ofensa adusa lui de aia care ar vrea sa acceseze niste fonduri mai reale pentru stupina. S-a exprimat in genul: "da' ce ma, eu cand m-am apucat de stupi cu taticu' in '82, vezi doamne, nu mi-o dat nimeni fonduri, voi sunteti mai cu mot si vreti fonduri?"  La alea cateva sute de familii care le are ma mira ca se mai plange ca n-au albinele lui cules si ca le da sirop in iulie. Astia de acest tip sunt apicultorii care se intind mai mult decat le permite plapuma, no offence, dar in momentul in care esti imobilizat cu stupii stationar din cauza numarului, ori ca nu-ti permiti sa le asiguri transportul, ori culesul necesar, ori multe alte conditii prielnice, mai degraba te lasi de sport, nu te intinzi pe 5 catralioane de stupi.
Si ca o remarca....nu stiu cine ar cumpara familii cu matci eclozate din stadiu de 3zile ou+ 1 zi larva albina + restul hranite ca larvele de matca....astea se numesc matci din botci de salvare, pentru aia care cred ca-s bune, n-au decat sa cumpere, eu unul n-as face asa ceva. In momentul in care da, vreau sa comercializez material biologic ( matci de calitate) nu ma apuc sa lucru cu spor mare de reusita ci cu material de calitate chit ca am o plaja de reusita mai mica. Vedeti in momentul in care accesati fonduri de dezvoltare sa faceti si lucru calumea, nu de mantuiala. Eu cand am cumparat albinele, m-am dus la un apicultor din ardeal, si omul ala stia cat poate sa duca: nu mai mult nu mai putin de 60-65 de stupi. Primavara vinde jumatate din efectiv si peste vara ii dubleaza la loc, nici nu se deplaseaza cu ei dar nu l-am auzit, muaaaama, ce scump ii zaharu, sau oioioioioi ce culesuri proaste ori cate si mai cate. Vrei miere, fa pastoral, vrei sa vinzi material biologic, stai tata acasa si da-le mancare daca nu au de unde sa-si asigure necesarul, dar nu te plange, ca vai, ca alea-s asa, alea-s invers.....da' ce ma, voi astia micii vreti fonduri?
Da, eu as vrea fonduri sa-mi pot asigura transportul, adica sa-mi iau pavilion, ce-i rau in asta, se numeste investitie in stupina si cred ca multi ar vrea la fel, sa scape de stat cu stupii la sol, incarcat, descarcat, dormit prin cort sau prin masina.
De exemplu, daca statul ar garanta si pentru stuparii astia mici, in acordarea unor credite, rambursabile intr-un interval de X ani, eu perse m-as duce acolo, sa dau paralele inapoi atat timp cat nu mi se impune sa vand unde vrea statul, da, ii dau banii inapoi, ii dau dobanda, dar eu ca apicultor sa n-am conditia aia de minimul de perioada lucrata ca orice cetatean, adica in felul ala: da ma, eu ca stat iti garantez creditul pe o perioada de....X ani, cu dobanda Y si in valoare totala de Z=stupina*5 ori de exemplu......doar sa faci dovada ca detii stupina si ca o ai inregistrata la DSV. Daca te supui criteriilor, statul gireaza pentru tine, daca nu nu-ti da creditul, iar daca nu iti achiti datoriile la timp sa-ti ia stupina la jumatatea termenului in cazul neonorarii platilor pentru un interval, de 1 an intarziere dupa ultima plata efectuata a ratei. S-ar putea face asa ceva, ca statul sa gireze pentru stupari in acordarea unor credite pe care stuparii sa le dea inapoi? Da' oare stuparilor le-ar conveni?

Adrian.B.

Domnule dan sebastian ,acum la Bucuresti impreuna cu ministrul Teodorovici se afla Ion Fetea(cel care reprezinta interesele apicultorilor). El este cel care decide,pentru ca banii sunt aceeasi. Adica directionarea lor o face fiecare in bransa lui. Exemplul cu ciobanii e real, probabil seful lor stie sa le apere interesele. Dca ramane asa Fetea e vinovatul. Pentru ca vor accesa fonduri cei cu 2 vaci,un vitel, un magar si 50 de pasari si va lua si subventie(FARA GLUMA), si cel cu 120 de stupi autorizat la dsv si platitor de impozite  va lua................

edward_w92

Lasa Adrian, ca stuparii "destepti" se descurca:> vorba unui alt stupar. =))
O alta treaba e ca, preturile la ACA la miere sunt cele mai mici la angro, normal ca daca X, Y, Z si alti stupari dau mierea la intermediari care practica preturi superioare, se considera ca productia de miere la nivel national este mica, si automat suma produsa de un stup scade mult. Asta presupunandu-se ca se si iau dupa niste statistici iar cele care le sunt la indemana sunt cele de la ACA in primul rand. Daca mierea colectata de ei e putina rezulta ce am zis mai sus. Asa se fac lucrurile peste tot in RO, in orice sistem din RO, se iau masuri dupa niste statistici, care de multe ori nu se apropie de rezultatele reale.

Adrian.B.

Chiar daca statisticile arata un lucru asta nu inseamna ca trebuie oblgatoriu sa ne luam dupa ele. Trebuie gandit dupa ce aduce progres si dezvoltare si in cazul nostru si echitate. Repet ,daca ramane valoarea stupului la 52 euro inseamna ca sunt interese ascunse. Si astea tot de la cei care reprezinta apicultorii si nu din alta parte.

edward_w92

Iti dai seama....interesul e la aia care ne reprezinta, statistica le face lor treaba mai usoara, daca cifrele-s mici, treaba e foarte usoara.
De exemplu, daca vine statisticianu' si te intreaba pe matale, cata miere ai scos in anul X si te intreaba cat ai vandut la ACA si ce-ai facut cu restul , incepe sa zica.....aaaa, pai la cantitatile astea (care nu le-ai vandut prin ACA) mai da si tu un bir la stat, o prostie....desi el nu te ajuta cu nimic, nu te sprijina cu un fir de praf, nu interzice cultivarea de hibrizi neproductivi in privinta nectarului, nu face absolut nimic care sa sprijine apicultura. Nu zic ca de contractele de polenizare la noi in RO ca nici nu poate fi vorba de asa ceva.
Daca s-ar face statistica dupa productia de miere totala produsa in RO si nu doar cea colectata de ACA, cota familiei de albine ar urca lejer la 100eur doar productia pe an cu un minim de pastoral, fara a mai pune valoarea familiei la calcul.