Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Da Dragos, la asta m-am referit. Cand faci proiectul, trebuie sa ai si tu un cuvant de spus in ce priveste ce vrei sa faci, cat esti dispus sa evoluezi, cata miere per familie. Nu e bine sa accepti orice doar de dragul de a fi eligibil proiectul, iar apoi realizezi ca nu ai cum sa-l respecti. Multi din cei care faceau proiecte nu vazusera albine in viata lor. Nu sunt nici vaci, nici oi, sunt insecte si trebuie tinut cont de asta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Adrian.B.

Dragos, din pacate asta e singura datorie civica pe care romanii o respecta cu sfintenie.

Adrian.B.

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 09, 2015, 08:14:37 PM
Da Dragos, la asta m-am referit. Cand faci proiectul, trebuie sa ai si tu un cuvant de spus in ce priveste ce vrei sa faci, cat esti dispus sa evoluezi, cata miere per familie. Nu e bine sa accepti orice doar de dragul de a fi eligibil proiectul, iar apoi realizezi ca nu ai cum sa-l respecti. Multi din cei care faceau proiecte nu vazusera albine in viata lor. Nu sunt nici vaci, nici oi, sunt insecte si trebuie tinut cont de asta.
Cel care ti-a facut proiectul a tinut cont de certificatul de producator . Daca ai declarat ca faci 16 kg per stup nornal ca in anul 5 ajungeai la 24 kg. Pentru ca trebuia sa ai crestere in fiecare an.

dan sebastian

nici o adiere de regret deoarece atunci cand prinzi un prost e o datorie civica sa-l faci de bani.
[/quote]
Nu e o caracteristica care merita laudata. Consider ca e josnic sa faci asa ceva. Nu stiu cum de se suporta, sa doarma noaptea linistit. Macar noi apicultorii ar trebui sa dam un exemplu. Fara hotii, jmecherii etc. Cine e corect va fi respectat. Asta ar trebui sa primeze, caracterul si dorinta de a face bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Adrian.B.

De aceea am spus, atentie ce puneti in planul de afaceri, ca se dau banii inapoi daca nu se respecta planul. Si sa nu credeti ca se pot face case cum spunea cineva pe aici. Se urmareste cresterea valorii economice a fermei, care duce si la vanzarea productiei. Urmeaza fiscalizarea(ca asta urmareste statul) si proiectul trebuie mentinut 5 ani. Lucrurile astea sunt deja batute in cuie, cititi cu atentie.

Adrian.B.

Oricum,cine vrea sa faca treaba si doreste sa se dezvolte merita sa acceseze fonduri europene. Cine o sa mearga pe ....lasa ca ii fentez eu, o sa aiba o mare deziluzie.

edward_w92

#246
220 de stupi sa iei 15000 de euro....la impozitul care se plateste pe stupii aia, eu cred ca banii aia nu-ti ajung sa platesti impozitul pe anii cat tine proiectul si sa-i intretii....nu mai spun ca la 1000 de stupi 50000 de bistari plafonul maxim de subventie....astai o intreaga afacere politica, cum ziceati si voi anterior, e doar pentru a putea controla bine numarul celor cu stupi peste limita de la care se impoziteaza acestia, si de acolo taxe si impozite la bugetul de stat....iti da cu o mana si iti ia cu 8 precum caracatitele. :))
L.E.
impozitarea stupilor e cu 40ron/stup.....la 220 de stupi, avem asa....11 stupi=100 euro....110 stupi=1000 euro, 220 stupi=2000 euro.....deci in 5 ani de zile avem 10000 euro de dat la stat ( asta in cazul in care.....nu m-am documentat eu corect.....se impoziteaza toti stupii daca depasesc pragul de 75 de familii sau doar cele care-s peste 75, in al doilea caz ecuatia schimbandu-se).
Nu msi punem pierderile la preturi daca vindem mierea la asociatie cand sunt alti procesatori/exportatori ce o achizitioneaza la pret superior. Nu mai punem umblaturile pe la veterinari, dupa hartii, dupa prostii si toate masurile posibile si imposibile ce trebuiesc respectate. Nu mai bine merge fiecare cu stupii sub 75 ca numar, declarati la primarie, ii pui in masina, te-ai dus cu ei,  te pui pe un teren privat si te doare la basca?

istodorescu vasile

asa cum este legea acum,se impoziteaza ce trece peste 75, cei 75 fiind neimpozabil, iar suma / familia de albine, este 14 lei daca mai retin eu bine, ca aproape tot ce mi-au dat pe anul 4 si 5 la masura 141, mi-au luat inapoi sub forma de impozit, sanatate si nici nu mai stiu ce impuneri fiindca nevasta se ocupa de hirtii, eu numai de asta nu as mai avea vreme. pe mine m-au prins cu 200 de familii  in planul de afaceri , fiindca erau trecuti la registrul agricol din vremea cind nu se impozita aceasta ramura.

dan sebastian

Cum termini cu proiectul, cum ii reduci, fie prin donatie unor membrii din familie, fie vanzare sau deces. De asta au dat legea cu impozitarea, pt ca stiau ca indiferent ca ii ai sau nu fizic, ii platesti ca in scripte (acte). Daca am produce macar 20 kg per fam pe an, dupa care scazand stimularile si hranirile, am ramane cu 10 kg ai avea de unda da si impozitele. Beleaua e ca in anii calamitati, ca cel trecut tot aceeasi bani ii platesti impozit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

Cei care au facut proiecte fara sa gandeasca, acum se vaita, la fel ca cei care au cheltuit banii aiurea, pe amante, masini, vacante, etc.
Impozitul se percepe oricum, fie ca ai beneficiat de fonduri europene, fie ca nu.
Daca tii stupii doar de decor, e normal sa te vaicaresti ca dai un borcan de miere la stat, dar nu cred ca un apicultor profesionist, cum se presupune ca e cel care a solicitat masuri de sprijin, nu a obtinut macar doua borcane de miere pe an, pentru a avea un profit.
Asa ca, daca nu va convin masurile, nu le solicitati, iar daca stiti sa cititi romaneste, mai intai studiati in amanunt ghidurile, apoi faceti dosarul. Dupa aceea, totul reprezinta vorbe in vant!  :rusine:


edward_w92

Eu am gasit aici: http://www.agerpres.ro/economie/2013/06/04/apicultorii-care-detin-pana-la-75-de-familii-de-albine-nu-vor-plati-impozit-pe-venit-17-47-57

"Noile modificări îi vizează și pe crescătorii de albine. Astfel, cei care au mai puțin de 75 de familii nu vor mai fi impozitați, în timp ce, pentru cei care au mai mult de acest număr, norma de venit este stabilită la 40 de lei." De aici am calculat impozitul anual la cei 220 de stupi. Oricum, mi se pare o prostie, sa-ti dea 15000 euro si sa-ti ia poate mai mult, bine, lor li se pare poate o afacere excelenta.

romikele

Norma de venit nu mai e de 40 de lei pe familie, ci e stabilita de fiecare judet in parte, fiind in general semnificativ mai mica.

dorindafi

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 10, 2015, 12:09:01 AM
asa cum este legea acum,se impoziteaza ce trece peste 75, cei 75 fiind neimpozabil, iar suma / familia de albine, este 14 lei daca mai retin eu bine, ca aproape tot ce mi-au dat pe anul 4 si 5 la masura 141, mi-au luat inapoi sub forma de impozit, sanatate si nici nu mai stiu ce impuneri fiindca nevasta se ocupa de hirtii, eu numai de asta nu as mai avea vreme. pe mine m-au prins cu 200 de familii  in planul de afaceri , fiindca erau trecuti la registrul agricol din vremea cind nu se impozita aceasta ramura.
:hi: vasile
pe viitor ai doua posibilitatzi :
1 - aduci o contabila mai tinara, lucru care e putzin probabil   :)
2 - cind te duci la fisc declara venitul estimativ mult mai mic shi atunci impozitul va fi mai mic
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

PACO

Nu are importanta ce declari la fisc, totul se calculeaza dupa norma de venit.

Adrian.B.

Citat din: romikele din Ianuarie 10, 2015, 10:27:26 AM
Cei care au facut proiecte fara sa gandeasca, acum se vaita, la fel ca cei care au cheltuit banii aiurea, pe amante, masini, vacante, etc.
Impozitul se percepe oricum, fie ca ai beneficiat de fonduri europene, fie ca nu.
Daca tii stupii doar de decor, e normal sa te vaicaresti ca dai un borcan de miere la stat, dar nu cred ca un apicultor profesionist, cum se presupune ca e cel care a solicitat masuri de sprijin, nu a obtinut macar doua borcane de miere pe an, pentru a avea un profit.
Asa ca, daca nu va convin masurile, nu le solicitati, iar daca stiti sa cititi romaneste, mai intai studiati in amanunt ghidurile, apoi faceti dosarul. Dupa aceea, totul reprezinta vorbe in vant!  Total de acord cu d-vs.