Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Eu astept sa vad fondurile europene. Cine le acceseaza sigur are un mare avantaj.
Acuma ca unele chestii ni le facem cu mana noastra e partea a-2a.
Trebuie sa facem apicultura in Romania anului 2015 cu ce avem, nu sa ne gandim la ce putea fi.
Accesarea fondurilor nu este obligatorie , nici pndr-ul

D006

  Apicultura e o cantitate neglijabila in toata ecuatia . Eu ma uit in zona mea la fermierii din cultura mare care in ultimii 6 ani s-au dotat cu tractoare , combine si alte utilaje agricole in valoare de milioane de euro pe fiecare ferma . Pe timpul lui Iliescu in astfel de tractor vedeam doar la televizor .

andrei_georgian

Eu tind sa cred ca piata romaneasca nu este prea mica pentru cat producem noi ci este plina de miere din import la pret mult mai mic si noi nu mai avem piata de desfacere in tara noastra, si aici nu ma refer doar la consumul de miere ci si la toate domeniile in care se foloseste...dar cum la noi nu se mai produce nimic cine sa mai aiba nevoie si de mierea noastra...asa ca ne ramane doar sa ne descurcam fiecare cum putem si sa speram ca o sa fie mai bine..SPERANTA MOARE ULTIMA...  :sad:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 06, 2015, 07:26:35 PM
Pe timpul lui Iliescu in astfel de tractor vedeam doar la televizor .
Poate pe timpul lui Ceasca  :)
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

crinapop

Citat din: Cubby din Ianuarie 06, 2015, 01:42:02 PM
http://www.madr.ro/ro/programare-2014-2020-pndr/fisele-masurilor-pndr-2014-2020.html


Multumesc frumos. Nu am regasit in doc care va fi suma minima care se va primi daca ai SO 8000 pt submasura dezv fermelor mici si care ar fi suma pt 12000 SO in cadrul submasuri instalarea tinerilor fermieri. De fapt in doc. eu am vazut ca pt submasura dezv fermelor mici ar fi 15000 euro si pt instalrea tinerilor fermieri ar fi 50000. Valoarea sprijinului va fi conditionata de valoarea SO? Multumesc frumos

Muntoiu Radu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 06, 2015, 06:54:45 PMRadule ce ai postat tu este total gresit ! 
Am lucrat in cel mai mare centru financiar al lumii pe pozitii unde competitia e de mii de genii (nu oameni simpli) pe loc si stiu exact cum functioneaza sistemul. Crede-ma cand iti spun ca toata avutia din europa de vest e rezultata din furt. Sunt multe de zis, dar ma opresc aici ca oricum majoritatea nu ar intelege nimic...

Trageti cate fonduri "UE" puteti, ca tot din taxele voastre sunt...

oroles

Sunt foarte greu de inteles acele masuri, mai ales ca sunt redactate in 2 limbi. Nu mai scrie nimic de UDE, ci se scrie vag despre "valoarea de productie" a fermei. Cati stupi trebuie sa ai ca sa fii eligibil? Cum se stabileste aceasta valoare? Eu cu 57 de stupi ma incadrez?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Adrian.B.

Asa e U.E ne fura si inteligenta si forta de munca si resursele si mierea. Noi romanii ii tinem in spate pe nemti,englezi,olandezi,suedezi etc. Pe langa asta nu lasa oamenii cinstiti si corecti sa lucreze  sa dea de munca la oameni. (voiculescu,nastase,fenechiu,mazare,vantu,ghita,hrebenciuc etc,etc.)
Huoooo u.e, huoooo s.u.a!!!!

Adrian.B.

Oroles,dupa cum au socotit romanii(nu europenii) valoarea unui stup e 5 euro si un pic(nu mai retin exact). Daca nu au schimbat valoarea vor trebui cam 150 de stupi.

daniel.arad

Poate totusi se mai schimba ceva pentru ca si Comisia Europeana a zis ca la felul cum sunt punctajele acum ajuta doar pe aceia care au o baza deja foarte buna.
La ce am discutat eu cu cine stie pina acum este asa:

1 Ude = 1200 Eu (Valoarea productiei standard)
Tabelul cu Val.prod stand o gasiti pe net. La o familie de albine este 52,26 Eu
Pentru masura 6.1. Instalarea tinerilor fermieri asa cum sa mai scris aici trebuie deci pentru suma minima, minim 12000 Eu = 230 familii albine iar pentru suma maxima 957 Familii....

  Asa ca in starea actuala a programului aici slabe sanse pentru stupari...
Si la alte culturi e prost...
De exemplu in vechiul program cu solarii pe 3000 mp aproximativ luai suma maxima....
Acum valoarea unei culturi protejate de legume, pepeni, capsuni....este 37.209,23 la Ha....
Deci imaginati-va, nu ajunge un Ha de solarii sa iei 50.000Eu cand investitia pentru un Ha de cultura in solarii este pe putin 140.000 Eu...

  Am scris niste cuvinte nu frumoase ca si concluzie, dar.....le-am sters.....zic doar atat...unde o fi dreptatea???
Zic.....la Dumnezeu...

D006

Citat din: Adrian.B. din Ianuarie 07, 2015, 10:30:14 AM
Asa e U.E ne fura si inteligenta si forta de munca si resursele si mierea. Noi romanii ii tinem in spate pe nemti,englezi,olandezi,suedezi etc. Pe langa asta nu lasa oamenii cinstiti si corecti sa lucreze  sa dea de munca la oameni. (voiculescu,nastase,fenechiu,mazare,vantu,ghita,hrebenciuc etc,etc.)
Huoooo u.e, huoooo s.u.a!!!!

  Hai sa mai lasam placa asta cu UE care fura de la Romania. Am cunoscut niste cazuri in care romanii au furat sume incredibile de bani din occident . In urma nu cu mult timp chiar in judetul Braila a fost o descindere romano- franceza pentru recuperarea unei cantitati impresionante de aur bancar furat dintr-o banca frantuzeasca . Sa mai vorbim de clanurile din Anglia sau Germani , etc ???

Adrian.B.


CRISTIAN71

Citat din: Muntoiu Radu din Ianuarie 07, 2015, 09:44:07 AM
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 06, 2015, 06:54:45 PMRadule ce ai postat tu este total gresit ! 
Am lucrat in cel mai mare centru financiar al lumii pe pozitii unde competitia e de mii de genii (nu oameni simpli) pe loc si stiu exact cum functioneaza sistemul. Crede-ma cand iti spun ca toata avutia din europa de vest e rezultata din furt. Sunt multe de zis, dar ma opresc aici ca oricum majoritatea nu ar intelege nimic...

Trageti cate fonduri "UE" puteti, ca tot din taxele voastre sunt...

ASA                                                                                                                                                            https://www.facebook.com/video.php?v=1528432180735730&set=vb.1525037291075219&type=2&theater




Cubby

Citat din: crinapop din Ianuarie 06, 2015, 11:48:31 PM
Citat din: Cubby din Ianuarie 06, 2015, 01:42:02 PM
http://www.madr.ro/ro/programare-2014-2020-pndr/fisele-masurilor-pndr-2014-2020.html


Multumesc frumos. Nu am regasit in doc care va fi suma minima care se va primi daca ai SO 8000 pt submasura dezv fermelor mici si care ar fi suma pt 12000 SO in cadrul submasuri instalarea tinerilor fermieri. De fapt in doc. eu am vazut ca pt submasura dezv fermelor mici ar fi 15000 euro si pt instalrea tinerilor fermieri ar fi 50000. Valoarea sprijinului va fi conditionata de valoarea SO? Multumesc frumos

Daca ai intre 8000 si 12000 SO primesti fix 15000 euro in 2 transe.
Daca valoarea proiectului este intre 12000 si 50000 SO primesti de la 15000 euro pana la 50000 de euro (pentru masura instalarea tinerilor fermieri) in functie de cati SO ai.

edward_w92

Astia ne-o terminat cu fondurile europene, pai 220 de stupi....acolo iti trebuie o tona de timp si sa lucri zi si noapte....nici americanii n-au stupine de 220 de stupi minim, sunt stuparii care au paleti si ii incarca pe un singur trailer si abia de numeri 80 de stupi....si ei vor sa ne dea 12000 de euro la 220 de familii, adica 60 de euro de familie? Ca sa le vindem mierea prin asociatie la preturi uneori si cu 20% mai mici la salcam. Asta-i politica doar sa ne impiedice dezvoltarea in apicultura. Totusi niste masuri ceva mai marunte, nu sunt? adica cum era aia cu 28 de stupi cu 1500 euro pe an 5 ani de zile....ca nu-s multi, dar aia erau mai bine veniti banii pentru stuparii mici ce vor doar sa isi mentina stupina la un nivel decent si pot sa mai duca un 30% in plus din efectiv. Vreau sa zic ca 220 de stupi is dificil de tinut in frau de un singur stupar si 2 oameni angajati care sa te ajute cu extrasul si facutul maruntisurilor, rame si alte d-astea.
No, acum vedeti si voi ca vorba romanului e adevarata cum ca: "Suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine."