Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Se pare ca exista o masura care se adreseaza celor care au terminat 141 si partial celor cu 112 . 15 000 de euro in doua transe, 80% prima  transa.

dorindafi

ashai , numai ca shi cerintzele sunt tot ca la foastul 112 adica sub. M 6.1
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

In PLM , observ ca voi nici macar nu aveti stupi dar visati la bani mocangeala de la coana Europa . Ai albine , esti in carti , nu ai , stai si te vaită pe forum . Care este problema ??? 500 de stupi ??? la vara ii facem , mare branza un kil de caș.

dan sebastian

Dorin, are 80 stupi acum. Nu se vaita. Cauta o solutie mai buna. A gandi inainte de a face ceva e un lucru pe care il respect enorm. A accesat 141 si a finalizat-o fara probleme. Ar trebui ca toti sa citim de 2 ori hartiile si sa decidem in cunostiinta de cauza . Cand iei o decizie e bine sa fie fundamentata. A actiona din impuls nu mi se pare ok.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

a avut 141 , e clar . Va putea merge doar pe masuri de dezvoltare , care este problema ???

Eugen B

Am citit pe net ca in februarie va da drumu la proiecte europene. Dar daca nu se stiu masurile cum stiu ce pot accesa?

D006

  vezi ca este o nuanta in text !  SE PARE ca se va da drumul . Cat timp inca se negociaza la Bruxeles inca nu este nimic batut in cuie.

Cubby

Inca se mai lucreaza la masuri. Am vazut ca in varianta din decembrie 2014 a disparut conditia cu cei 2 ani in care nu trebuia sa fi avut alt loc de munca in afara de agricultura.

D006

  Mafia de la guvernare bagase o groaza de conditii chiar anticonstitutionale astfel incat banii sa fie directionati doar spre clientela lor. Numai ca cei de la Bruxeles nu sunt veniti cu pluta pe Dambovita. Omul de rand nu mai trebuia sa aiba acces la bani .

Cubby

Era chiar absurda acea conditie. Cine are pana in 40 de ani si nu a lucrat nimic timp de 2 ani, e putin probabil sa se descurce in a manageria o afacere. Bineinteles ca pot exista si exceptii, dar ar fi putini, iar aceste masuri trebuie sa se adreseze unui numar cat mai mare de posibili beneficiari.

crinapop

Am tot cautat pe net dar nu gasesc varianta din decembrie a noului pndr. Mi.ati putea spune unde mai exact o pot gasi sau daca o aveti careva descarcata si sunteti amabili sa o puneti si aici sau pe email. Multumesc frumos. An nou fericit tuturor si sa aveti miere cat mai multa.

Cubby


Muntoiu Radu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2015, 11:19:41 AM
  Mafia de la guvernare bagase o groaza de conditii chiar anticonstitutionale astfel incat banii sa fie directionati doar spre clientela lor. Numai ca cei de la Bruxeles nu sunt veniti cu pluta pe Dambovita. Omul de rand nu mai trebuia sa aiba acces la bani .
Nu inteleg, tu ai impresia ca "Europa" ne vrea binele ? Europa de Vest e cea mai saraca zona de pe Planeta in resurse naturale. De la inceputul omenirii si pana la jefuirea Constantinopolelui a fost constant cea mai inapoiata zona de pe Planeta. Astazi guvernele si corporatiile vest-europene se folosesc de sistemele monetar si legal internationale (aici intra si "UE") pentru a fura resurse naturale in schimbul monezii Fiat.

Ca sa iti dai seama cum funcitoneaza sistemul :
- Germanul cumpara miere de la tine ca sa o amestece cu sirop chinezesc si sa o vanda mai departe. Pentru mierea aia, germanul merge la banca, functionarul de la ghiseu tipareste "100€" la tastatura si iti "transfera niste bani in cont". DCeci tu dai mierea ca sa iti apara "100€" in cont. Intrebarea mea pentru tine e : de ce nu poti TU sa bati la tastatura "100€" si sa nu ii mai dai germanului mierea ? Te alegi si cu cei "100€" din cont si cu mierea si germanul cu nimic. Gandeste-te... Si inca una :
- Toti banii accesibili prin "fonduri europene" de catre Romani sunt platiti TOT DE ROMANI prin guvern. Dar nu asta e problema. Problema e ca tu trebuie sa te umilesti, sa te zbati, sa te certi, etc pentru a obtine niste euro, cu care ce faci ? Cumperi lei, ca altceva nu  poti face cu € in Romania. Deci tu dai cateva miliarde la "Europa" si in schimb Europa iti da voie sa "accesezi fonduri" daca faci tot felul de chestii pe care le cer ei, si cand/daca primesti banii aia pe care tot tu i-ai dat, ce faci cu ei? Iti cumperi propria moneda. Gandeste-te...

Si ca sa elucidam problema cu disparitia subita a masurii 141 - ea ajuta prea mult Romanii. Vrei ca "Europa" sa nu mai traga sfori pentru ca Romanii sa ramana fara fonduri ? Nu mai produce miere asa multa, asa de buna si naturala. Nu mai indrazni sa faci concurenta vest-europenilor si te lasa in pace "Europa". In 1990 Romania avea agricultura, industrie, armata, datorii externe zero, etc. In 2007, dupa "negocierile cu Europa" Romania era un stat bananier. Iti dai si tu seama de ce a durat 17 ani pana sa ne primeaca "Europa".

Scuze de ton, dar nu prea suport sa vad ca Romanii le fac statuie celor care ii fura.

P.S. Submăsura "Sprijin pentru ferme mici " se doreste a fi inlocuitorul Masurii 141, dar cu fonduri disponibile mult reduse.

D006

  Radule ce ai postat tu este total gresit !  Nu stiu daca are rost sa ma bag in detalii dar acum sa fim sinceri si sa recunoastem ca orice stupar ar vrea sa-si vanda mierea in Romania cu borcanul  dar piata romaneasca e prea mica pentru cat producem noi .
   Fara fondurile europene si miliardele de dolari pompati de SUA in Romania eram acum tot la nivel de bordei si ne stergeam la cur cu coceanul de porumb.

gmisu62

noi am vrut democratie ,si libertate .acum le avem pe toate .ne meritam soarta
sa ne ajute bunul dumnezeu in tot cea ce facem