Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

D006

concluzia e clara , pana nu desfiinteaza sleatca de birocrati si nu se vor mai da bani doar la firmele de partid nu mai vedem bani de la coana Europa .  Magaria mare era ca Ponta si ai lui desfiintase masura 141 , masura foarte populara si benefica in Romania.

thomas

Stupii sunt deocamdata doar pasiune pt mine, iar afacerea cu ei doar un vis. Deocamdata lucrez ca proiectant si functionar administrativ. Castig destul de putin.. Faptul pe care l-am observat este destul de grav, si cred ca va mai trece ceva timp pana se va inbunatati. Ma refer la faptul ca multi functionari din toate institutiile sunt corupti si cu mentalitati infecte. S-au creat premisele unei retele precum caracatita italiana. Chiar daca s-a schimbat presedintele, sunt multi paraziti, in multe birouri..
Lucrez cu primarii, consilii judetene, Mediu, Ape Romane, Anif-uri, Directii agricole si alte institutii de stat. Sunt atat de dificili in a obtine un aviz de la ei si atat de diferiti de la judet la altul, incat daca n-ai avea tupeu si n-ai stii legea si artificii, n-ai face nimic.
Problema mea e ca nu am prea inteles cum sta treaba la fondurile europene. E adevarat, nici nu m-am interesat pana acum, dar astept sa se avizeze programul 2014-2020 si daca situatia va fi tot asa neclara si selectiva, cred ca va trebui sa se ia o initiativa de protest.
La alegeri s-a putut, sper sa se poata si la PNDR 2014-2020.

dan sebastian

Multe din conditii le-au stabilit ai nostrii, nu Europa. Cand or vedea ca raman banii necheltuiti si toti birocratii care puneau cate o stampila pe o hartie si te trimitea la alt birou unde faceai acelasi lucru nu mai au cum sa-si justifice serviciul ca nu sunt proiecte, or modifica conditiile. S-or gandii ca cei care au terminat masura in ultimii doi ani si sunt obisnuiti cu suturile in fund pe la birouri pot accesa din nou ceva fonduri. Abeea astept anul de vine. Sa auzim de bine macar in octombrie la anul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092


dorindafi

momentan e bine
ramine de vazut care vor fi cerintzele , daca le putem indeplinii shi bine-ntzeles daca vor fi shi convenabile
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

E clar. Trebuie sa ne asociem. Cu varsta nu stiu cum s-o modificam. Eu am 40 acum si 41 in martie. Ne apucam de procesat. Poate cumparam utilajele altora.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dorindafi

eu zic ca nu.
prin asociere o parte din venitul apicultorului se duce spre altzi angajatzi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Adrian.B.

De acord, dar trebuie sa depasim faza asta si sa intelegem ca pentru a fi fermier adevarat presupune si angajati si asocieri . Altfel o sa ramane la stadiul de subzistenta.

romikele

Citat din: dorindafi din Decembrie 19, 2014, 06:17:01 PM
prin asociere o parte din venitul apicultorului se duce spre altzi angajatzi
Mentalitate paguboasa, deoarece venitul apicultorului prin intermediul asociatiei se poate mari, fie doar si numai prin decontarea unor cheltuieli prin PNA.
Ceea ce plateste apicultorul catre asociatie, cotizatia anuala, e o suma modica in comparatie cu sumele primite.

dorindafi

paguboasa ori nu , am vazut cum e
sa avem rabdare pina in martie cind vor incepe noile proecte
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dan sebastian

E tarziu in martie. In feb. trebuie deja depuse proiectele.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

Stati incet copii , cainii din-tîi  mor primii . iar urma alege.

Eugen B

Dan sebastian tu sti proiectele deja? Si ce trebe depus?

dan sebastian

Am citit linkurile de mai sus, postate de cubby.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.