Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Zimbru Florin

Mam mai interesat si eu Problema este ca nu se stie cine va tine aceste cursuri adica ce firma p-t ca si aici sunt an joc banii.Dar cursurile se vor tine an primele luni ale acestui an si se amina cu 6 luni depunerea dosarelor Cred ca neam anteles este vorba de cursul de formare profesionala pentru cei ce intra an anul 4.  NU CEL DE DIPLOMA.  Din cate stiu nu se plateste nimic,se deconteaza transportu si se asigura cazarea p-t cei din alte localitati
0740750093

Aurel

Citat din: romikele din Ianuarie 05, 2014, 11:01:56 PM
In mod normal e gratuit, prin M111.
Se plateste doar in cazul in care ai fost programat dar nu te-ai prezentat la termen.
Corect.
Unii le incurca.Sant cursuri de obtinre a Certificatului de calificare in meseria de apicultor ,care se platesc si durata lor este mai lunga, si cursuri pentru obtinerea atestatului de participare la un program de formare profesionala,cu durata de cateva zile si care este gratuit (cazare ,masa si transport) Acestea se tin pe regiuni si au tematica management general si contabilitate primra a fermei.Ambele sant obligatorii numai ca atesttul ti se solicita la intrarea in anul IV.

dorindafi

Citat din: dorindafi din Ianuarie 05, 2014, 06:21:14 PM
da se platesc
la gj = 400lei
poate nu mam exprimat bine
cursurile de apicultor se platesc nu cursul 111
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

sandrei

Recitind postarea initiala a lui dorindafi am observar ca facea referire la atestatul pt anul IV si nu la cursul de calificare in meseria de apicultor.
Intr-adevar, cursul de calificare in meseria de apicultor este cel care costa 400 RON.
Scuze, confuzia vine de la mine  ^:)^
Alba Iulia, stupina in Podeni, Jud. Cluj

D006

stirea zilei



Experţii Comisiei Europene au transmis autorităţilor române că prima versiune a Acordului de Parteneriat (AP) pentru utilizarea fondurilor comunitare în perioada 2014-2020 este lipsită de viziune strategică, prea vagă şi nu dovedeşte că lecţia dată de eşecul cheltuirii banilor UE este valorificată.

Observaţiile au fost transmise de către experţii Comisiei Europene (CE) prin intermediul misiunii României la Bruxelles, la sfârşitul lunii decembrie, pe baza primei versiuni a Acordului de Parteneriat finalizată în luna octombrie.

Această primă versiune a Acordului, care reprezintă, practic, o formă mult mai avansată decât un simplu draft şi indică modul în care autorităţile române şi-au propus să atragă fonduri europene în perioada 2014-2020, a fost prezentată, în octombrie, membrilor Camerei Deputaţilor de premierul Victor Ponta şi ministrul Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici.

albinasebes

dupa cum avanseaza situatia s-ar putea ca in 2014 sa nici nu se deruleze proiecte. orice e posibil, daca nu suntem vizionari, ci vizuinari.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

petru.atudorei


dorindafi

,, program la care Uniunea Europeană participă la finanţarea acţiunilor cu 50% din cheltuieli.

ce vor sa zica ? pun UE jumate shi noi restul ori finantzeaza UE cu jumatate shi jumatatea cealalta guvernul   :roll:

,, fiecărui stup să îi fie atribuit un "cod unic de identificare al stupului - cod alcătuit din maximum 13 caractere, inclusiv spaţiile". ''

pai shi pina acuma cum a fost, nu tot asha ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

milu56

Citat din: romikele din Decembrie 03, 2013, 10:01:18 PM
Cand se va sti, veti fi primii care vor afla.
Salutari.......apreciez munca si preocuparea in aceasta directie si cred ca in acest an vom avea
noutati....multumim MR Romikele.

cristian87

ce mai faci nea milu ¨
mai ai albine
:hi:=
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

milu56

Citat din: cristian87 din Martie 21, 2014, 08:37:45 AM
ce mai faci nea milu ¨
mai ai albine
:hi:=
Da draga....dar sincer, poti da ceva detali corect si de ultima ora despre masura 112?

romikele

Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit a publicat în versiunea consultativă Ghidurile Solicitantului pentru Măsura 121 - Modernizare exploatațiilor și Măsura 121 - Fermele familiale.

Ghidul Solicitantului pentru Măsura 121 - Modernizare exploatațiilor - link: http://www.apdrp.ro/uploads/GHIDUL%20Solicitantului/GS_M121_ME_mai2014_11.04.2014_V.Cons.pdf).

Ghidul Solicitantului pentru Măsura 121 - Fermele familiale - link: http://www.apdrp.ro/uploads/GHIDUL%20Solicitantului/GS_M121_FF_mai2014_11.04.2014_V.Cons.pdf).

albinasebes

Ramane de vazut in ce masura vor putea fi apicultorii eligibili pt a primi cofinantare, si care va fi plafonul minim de punctaj la care se vor aproba proiectele. Depinde de numarul de dosare si punctajul pe care il primesc.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

oroles

Citat din: romikele din Aprilie 15, 2014, 08:47:00 AM
Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit a publicat în versiunea consultativă Ghidurile Solicitantului pentru Măsura 121 - Modernizare exploatațiilor și Măsura 121 - Fermele familiale.

Ghidul Solicitantului pentru Măsura 121 - Modernizare exploatațiilor - link: http://www.apdrp.ro/uploads/GHIDUL%20Solicitantului/GS_M121_ME_mai2014_11.04.2014_V.Cons.pdf).

Ghidul Solicitantului pentru Măsura 121 - Fermele familiale - link: http://www.apdrp.ro/uploads/GHIDUL%20Solicitantului/GS_M121_FF_mai2014_11.04.2014_V.Cons.pdf).
Eu intrebam de versiunile aprobate! Se stie ceva concret in acest sens? Multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani