Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

cristipep

Ce se mai aude de fonduriel pentru 2014???? Stie cineva..................

apivasmob

Atentie tineri fermieri: APDRP nu va plati ultima transa beneficiarilor Masurii 112 care nu si-au indeplinit criteriile de eligibilitate
21 februarie 2013 Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit (APDRP) atrage atentia beneficiarilor Masurii 112 – ,,Instalarea Tinerilor Fermieri" ca nu va efectua platile aferente ultimei transe de plata in cazul in care obligatiile asumate de acestia nu au fost indeplinite. Conform contractului semnat intre beneficiari si Agentia de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit, a doua transa de plata, in cuantum de 40% din valoarea sprijinului pentru instalare, se va acorda dupa indeplinirea actiunilor prevazute in Planul de afaceri.

Mai mult, exista posibilitatea reala ca beneficiarilor care nu mai indeplinesc obligatiile asumate prin Contractul de finantare si criteriile de eligibilitate, sa li se solicite returnarea integrala a banilor primiti, la care se adauga si dobanzile legale aferente.

Astfel, conform Contractului de finantare semnat de catre beneficiarii Masurii 112, unul dintre criteriile de eligibilitate asumate de beneficiari prevede ca in maximum 3 ani de la acordarea sprijinului, beneficiarul sa urmeze un curs de formare profesionala prin Masura 111 – ,,Formare profesionala, informare si difuzare de cunostinte" in cel putin unul dintre domeniile: managementul exploatatiei agricole, contabilitatea fermei, protectia mediului, agricultura ecologica etc. Asadar, in momentul solicitarii ultimei transe de plata, beneficiarii vor trebui sa faca dovada ca au absolvit cursurile respective, indeplinind astfel acest criteriu de eligibilitate.

O alta condite de eligibilitate asumata prin acceptarea finantarii nerambursabile este aceea ca mai mult de 50% din timpul de lucru al beneficiarului de fonduri europene nerambursabile va trebui sa se desfasoare in cadrul fermei proprii.

Pentru Masura 112 Instalarea tinerilor fermieri, finantarea nerambursabila consta in acordarea unei prime de instalare. Sprijinul de instalare este acordat in doua transe de plata. Prima transa este intr-un procent de 60% din valoarea sprijinului pentru instalare, iar cea de a doua transa reprezinta 40% din totalul sprijinului.

Sprijinul pentru instalarea tinerilor fermieri este de 12.000 de Euro pentru o exploatatie agricola cu dimensiunea minima de 6 UDE , iar peste aceasta dimensiune, sprijinul pentru instalare poate creste cu 4.000 Euro/1 UDE, dar nu va putea depasi 40.000 de Euro/ exploatatie.

Conditiile impuse pentru accesarea acestei masuri de investitii au ca scop atingerea obiectivelor Programului National de Dezvoltare Rurala privind imbunatatirea si cresterea competitivitatii sectorului agricol si imbunatatirea managementului exploatatiilor agricole prin reinnoirea generatiei sefilor acestora, fara cresterea populatiei active ocupate in agricultura. Concret, aceste cerinte vin in sprijinul tinerilor fermieri pentru a atinge obiectivul privind cresterea veniturilor exploatatiilor conduse de tinerii fermieri.

Sursa: APDRP


Sanatate tuturor apicultorilor

Gib Cristian

Pana in luna iulie o sa am in jur de 50 familii de albine, deci anul viitor cam 100 si am inteles ca din 2014 se dau drumul la fonduri, care ar fi cel mai avantajos fond pentru tinerii apicultori? (daca detin 100+ familii de albine) . Si cam ce pasi trebuie sa urmez pentru a fi inregula? In vara aceasta o sa merg la cursuri pentru a primi diploma de apicultor, detin (pe numele meu) 5000 m2 teren la deal si pe urma ce mai trebuie facut? Am 20 ani .
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

romikele

La circa 100 familii de albine se pot accesa simultan, in aceeasi sesiune adica, atat M112 cat si M141 (Instalarea tinerilor fermieri si Sprijinirea fermelor de semi-subzistenta)

Gib Cristian

Si unde as putea sa citesc mai multe despre aceste masuri luate impreuna..?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

romikele

Pe apdrp.ro se gasesc ghidurile acestor masuri, in oricare din ele se specifica si posibilitatea de accesare a ambelor masuri impreina.
Si o cautare cu google poate duce spre ele...

Gib Cristian

Momentan nu zice nimic de 2014-2020 :) nu stiti cam de ce as avea nevoie?
- diploma de apicultor (calificare)
- sa fiu intr-o asociatie
- sa am teren
- sa am familii de albine
  Alte cerinte?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

romikele

Familiile de albine trebuiesc inregistrate la Directia Sanitar Veterinara judeteana (inregistrare cu vanzare directa si/sau autorizare ca exploatatie apicola) si sa fie crotaliate (numere alocate de catre ANARZ prin forma asociativa).

Gib Cristian

Se acumuleaza UDE -urile daca am 100 familii de albine si cultiv 2 hectare de legume?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

romikele

Citat din: Gib Cristian din August 31, 2013, 09:44:02 AM
Se acumuleaza UDE -urile daca am 100 familii de albine si cultiv 2 hectare de legume?

Se aduna UDE-urile din intreaga ferma, vegetala si animala, cu conditia sa fi fost totul trecut in planul de afaceri.

D006

  Atentie mare la terenurile agricole , daca nu sunt identificate si inregistrate de APIA nu se iau in considerare de APDRP.

Gib Cristian

Inteleg deci sa fie la Apia, sa il am in arenda minim 3 sau 5 ani? sau proprietate.
   Dar din ce am mai citit eu, am inteles ca una din " afaceri " ori familiile de albine ori legumele sa aiba mai mult de 50% din totalul UDE cumulat de ferma adevarat?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

apivasmob

Protest al tinerilor fermieri ramasi fara finantare pe apelul de proiecte din 2012! Ei cer suplimentarea fondurilor
http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?eID=13728&t=Stiri
Sanatate tuturor apicultorilor

elvis

am inteles ca in 2014 nu o sa mai putem accesa masura 141 eu am doar 12 stupi anu viitor as face in jur de 30 de stupi ce alta masura as putea accesa ma pote sfatui cineva?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

romikele

Inca nu stim ce masuri se vor derula, dar de la minim 25 de stupi se poate accesa Programul National Apicol.
Voi reveni cu amanunte despre toate masurile, imediat ce vom avea informatii concrete, de la sursa.