Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: agalofteanu din Martie 13, 2016, 06:30:48 AM
...
- o neconcordanta intre documentele emise de primarie si cele emise de Apia,   ))/
- o declaratie de la ANAF pe care am solicitat-o si pentru care am negatie cum ca nu s-a cerut la data respectiva  :qp:

Puteti sa ne detaliati cele doua puncte?
^:)^

romikele

Citat din: agalofteanu din Martie 13, 2016, 06:30:48 AM
- o neconcordanta intre documentele emise de primarie si cele emise de Apia
Toate suprafetele de teren din printscreenul APIA trebuie sa se regaseasca in Registrul Agricol al fermei.

ATENTIE: ferma este constituita din tot ce se regaseste la CNP plus CUI !
Chiar daca la CNP sunt bunuri ale familiei, cat timp ele se regasesc la rolul aferent adresei de domiciliu a solicitantului, se vor lua in calcul !
Nu se mai face rol separat pentru PFA sau II, cum gresit s-a procedat pana acum !
Citat- o declaratie de la ANAF pe care am solicitat-o si pentru care am negatie cum ca nu s-a cerut la data respectiva  :qp:
Situatie neclara, reveniti cu precizari!
Citat- in investitiile propuse am trecut si stupi, aici am gresit prin neinformare, acestia nefiind admisi pe motivul ca se pot finanta si prin PNA(o mare prostie! dupa parerea mea).
Pentru evitarea dublei finantari, orice produs care poate fi achizitionat prin PNA, nu se va solicita prin PNDR.
Citatacel consultant pe care il platiti trebuie sa fie unul foarte competent. Al meu este si cu toate astea.....
Daca era competent, ar fi stiut cele de mai sus, care nu sunt secrete...
Nu aveti nevoie de consultant, daca cititi cu atentie si respectati pasii din ghid, va puteti intocmi singuri documentatia, fara cheltuiala in plus !!!

dorindafi

din 2012 tot ceace a fost la CNP sa trecut la CUI
CE A FOST LA REG. AGRICOL SA FIE SI LA APIA
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

agalofteanu

Acesta este raspunsul - copy-paste:

"- 2.7 -Declaratia F  ,pct 2. –Solicitantul a bifat punctul 2 din Declaratia F unde mentioneaza : Declar pe proprie raspundere ca toate informatiile din Cererea de Finantare si din documentele anexate acesteia sunt corecte – punct care nu este indeplinit deoarece suprafetele si structura culturilor din CF –calculul SO nu sunt corelate cu suprafetele si structura din Registrul Agricol (copie) emis de Primaria comunei Traian si  Primaria comunei Secuieni , judetul Bacau si cu documentul emis de APIA BACAU.
2.8–Solicitantul nu a completat Lista documentelor din Cererea de finantare conform solicitarilor de la punctul 3.- ,,Copiile situatiilor financiare pentru anii n si n-1 unde n este anterior depunerii Cererii de finantare, inregistrate la Administratia financiara  si anume la pct.b –pentru PFA ;II si IF – Declaratia privind veniturile realizate – formularul 200  - solicitantul PFA GALOFTEANU ADRIAN - este infiintat la data de 03.06.2010 ( cui – 27009125);
2.9- S-a bifat ,,DA" datorita faptului ca : Planul de Afaceri  la pag.34;40 se mentioneaza achizitionarea lazilor pentru stupi , achizitie eligibila prin PNA. Datorita acestui fapt Cererea de finantare este neeligibila.Proiectul este neconform si neeligibil.
Expertul nu va trece la verificarea condiţiilor de eligibilitate dacă cel puțin una din concluziile situaţiilor prezentate la punctele 1-2.9 a fost "neeligibilă", acestea fiind condiţii eliminatorii"

Precizari

Eu am doua locatii pentru stupi. Una pe un teren mostenit in com Secuieni si una pe terenul parintilor in com Traian unde am si sediul social al PFA. Probabil de aici a fost problema. O sa mut toti stupii la Secuieni pentru a simplifica.

Ref la declaratia 200, sper sa-mi amintesc bine....pentru anul 2013 acesta nu a fost ceruta de ANAF deci nu a fost emisa. Mi s-a scris asta pe un document emis de la ANAF pe care l-am anexat dar....degeaba.

In rest cu stupii, mi-o asum...asta e!

Cat despre posibilitatea de a depune un dosar de unul singur..... e complicat rau....si am pretentia ca as cam sti ce este de facut pentru ca la 141 l-am facut singur. Sa ne gandim ca fermierii pe care ii tintesc cei de la Bruxeles nu sunt din astia ca noi, ei vor crescatori de vaci, oi, gaini, porci, etc. Cati tarani de-ai nostri, cu tot respectul, inteleg ceva dupa ce citesc ghidul participantului :sad:.

De ce am zis de incompetenta.......pai daca eu am luat un document de la primarie si l-am dus la Apia care in baza acestui document a emis un alt document, eu sunt vinovat ca ceea ce a produs apia este incorect?  Adica astia nu trebuiau instruiti: vedeti ba ca vin prostii aia de vor fonduri europene si faceti asa si asa??? Cu aia de la ANAF la fel, cu consultantul meu care.....e competent dar eu nu am proiect eligibil, la fel.   Si se plang unii ca nu se cheltuiesc banii europeni fara sa tina seama ca totdeauna incompetentul nu isi asuma nimic, el se acopera de hartii, baga capul in nisip.

Gata, m-am racorit!

tinumaftei

Multumim pentru raspuns si sincere pareri de rau! Dar consultantul tau trebuie sa gandeasca cu capul alora care verifica proiectele. Ferestete de consultanti destepti care iau ghidurile la misto zicand ca cei de la AFIR sunt prosti si nu stiu ce cer, ca astfel de consultanti te pun degeaba pe drumuri.
Consultantul tau, vazand actele pe care le aveai, asa cum erau ele trebuia sa iti spuna de la inceput ca nu este eligibil in acele conditii si sa iti spuna ce modificari trebuie facute inainte de depunerea dosarului, alminteri faci drumuri degeaba si sperante la fel, ca sa nu mai zic de cheltuieli.
Succes pentru viitor!!

Adrian.B.

Totusi nu inteleg cum a putut consultantul sa nu vada ca actele de la rol (sau contract) nu sunt la fel cu suprafetele de pe print-screen-ul de la APIA.
?!!!

agalofteanu

Pai nu am cum sa verific acum dar de fapt cred ca e ceva in neregula cu structura culturilor nu cu suprafetele. Daca era numai asta depuneam o contestatie dar din cauza ca am comis-o cu stupii si PNA-ul nu mai are rost.

Toate cele bune!

apivasmob

Programul National Apicol 2017-2019 a fost aprobat de MADR si urmeaza sa fie transmis Comisiei Europene!
http://www.fonduri-structurale.ro/detaliu.aspx?eID=17958&t=Stiri
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

De ce nu dam stiri direct de la sursa si folosim tot soiul de fituici?

http://madr.ro/comunicare/2913-comunicat-de-presa.html

mosunick

Romikele, PNA ul zice ca prin asociatii se pot lua aparaturile alea. Acuma sa vezi ce cresc preturile la astea toate... BTW pe la voi asociatiile cat isi pun adaos pe ce cumpara pentru asociati?
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Asociatia noastra nu cumpara nimic, pentru nimeni.
Nu s-a inteles corect cum sta treaba, solicitantul trebuie sa faca parte dintr-o astfel de forma asociativa, de cumparat isi poate cumpara singur, de unde doreste.

bucovineanu

Daca am inteles eu bine, centrifugi, maturatooare si alte utilaje se pot cumpara numai daca esti membrul unei cooperative de cel putin 3 ani.

romikele

CitatF. Achiziționarea de maturator, centrifugă, topitor de ceara cu abur din inox prin intermediul cooperativelor constituite de minimum 2 ani, conform legislației naționale, iar membrii cooperativei trebuie să deţină minimum 1500 de familii de albine.

oroles

Exista vreo diferenta intre cooperativa si asociatie?  ))/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Mare!
Cooperativa e societate comerciala, inscrisa in registrul comertului, pe cand asociatia e non-profit, inscrisa in registrul asociatiilor si fundatiilor.