Fonduri europene şi nu numai...

Creat de romikele, Iulie 02, 2010, 07:54:12 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

Eu sunt curios cu calculul.
pt domnu Dan. Nu mi se pare viabil. Si citeste mai atent. Aia cu 20% e altceva am citit si eu mai clar. Trebuie anual sa vinzi miere. Iar in primii 3 ani trebuie sa vinzi 20% miere din banii de prima transa.
Din cate stiu nu zice nimic de marirea efectivului.
nu cred ca conteaza cati stupi am sau nu . Conteaza ca pe 10 ani nu ma angajej cu asa ceva si daca as avea.
Numai in 10 ani dai minim 5mii de euro pe impozit pe stupi. Fara cat o sa iti ia ca vinzi miere.

newcristian

De ce trebuie sa cresti cu 20 % anual ? 20 % parca este cantitatea minima care trebuie comercializata din productia proprie , de crestere cu 20 % anul nu am vazut dar nu am vazut nuci daca productia de 20 % din prima transa este cea care trebuie comercializata anual sau in
cei trei ani .

Dintr-un roi faci inca trei intr-un an daca este si care sa ierneze cum trebuie si sa produca anul urmator daca ar fi impusa acea creste anuala de 20 % .

dan sebastian

La 421 stupi mai au vreo importanta fondurile pt tine ?
Felicitari pt stupina !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Eugen B

Chestia cu 20% cititi cu atentie la pag 9 in fisierul de la Miere Sorin. Cine intelege limba romana o sa inteleaga.
nu stiu daca e cineva care va accesa 6.1 in apicultura. Cine acceseaza bafta

newcristian


Eugen B

Pe pagina 32 aici. Dai o pagina inapoi

dan sebastian

Vezi ca e ca la banca. 230 + 45 = 275
In anul doi trebuie iar 20 % peste 275. Deci ???
Pe mine m-ai uimit.
Pune si o poza cu stupina, asa de amoru artei. Ms.!
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

newcristian


Eugen B

Arata unde scrie de marirea stupinei cu 20% anual.
de la ce stupina vrei poze?

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pe fondurile vechi 20 % la m 141 de la 25 fam. An 0 la 95 fam. An 5. Cum crezi ?
In plus de la 500 kg miere anual la ceva in jur de 2 tone. De unde calculele astea.
Tine cont ca vorbesc din experienta proprie.
Si nu uita ca au schimbat anual regulile jocului ca difereau actele in functie de ce sesiune erai la finantare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

newcristian

In anul doi trebuie iar 20 % peste 275. Deci ???
Pe mine m-ai uimit.
Pune si o poza cu stupina, asa de amoru artei. Ms.!
[/quote]

Sa faci din 230 de stupi inca 45 intr-un an este greu ? . Acum daca ne place noua apicultorilor sa spunem ca e greu , e aia , e aialalta nu cred ca o sa ne creada nici cand spunem adevarul .

Dintr-un roi 4R + 4R 3/4 trecut de o iarna ( asa este la mine ) faci inca 3 roi din el adica sa iei 6R de puiet + albina , 3 rame cladite ai inca 3 cu miere si polen . Ramele astea sigur le iei si daca nu hranesti deloc . Daca mai si hranesti poti lua si de 3 ori mai multe rame cu puiet capacit si albina .
Anul trecut am facut asa cu 10 roi , anul asta ma bag la vreo 70 .

Eugen B

Sa fie sanatos cine se baga.
de la teorie la ptactica e altceva. Si e sltceva sa ai 70 sau 225

newcristian

Astea sunt din toamna .

dan sebastian

Cati stupi crapa intr-o iarna conform oricarui manual de apicultura ?
Eu am pierdut din 75 exact 25 pana acum si fac apicultura de 30 de ani.
Cum faci tu 3 roi dintr-o familie si mai faci si miere si sezonul apicolvare 2 luni ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.