SECTIUNEA IV Inmultirea familiilor de albine

Creat de dragos2006, Octombrie 14, 2009, 07:39:19 PM

« precedentul - următorul »

scfpfa

Citat din: zdd din Mai 08, 2012, 08:32:25 PM
Citat din: tassevasi din Martie 20, 2012, 10:24:02 PM
Citat din: daniel66 din Martie 20, 2012, 09:25:04 AM
  Daca am familii de albine pe 5 rame in acest an pot sa-i inmultesc o data? Precizez ca familiile sunt roi de anul trecut.

  Ai pe 5 rame ,dar cita albina ai pe aceste rame ?
  Daca nu ai ,mai restringe-i ,acum ca sa incalzit stimuleaza-i cu 250  sirop invertit / zi  sa stimulezi matca pt a oua .
  Cind vezi ca ai albina si puet incepi sa largesti cuibul prin introducerea de rame la ouat , ca la rapita sa ai 5-6 ram de puet .
  Pleci in pastoral la salcimuri 1,2,3  si daca vrei sa-i imparti  renunti la miere si ii dublezi ,poate cumperi citeva regine ,ori iti faci singur din botci .
  Dar nu mai multi din 1, intrucit trb sa intri in iarna .
Apoi  mergi la fl s si ii inputernicesti bine pina in toamna .
  Oblgatoriu  ca sa-ti mearga bine  le faci din august hranirile de  completare  sa ai albina cu corp gras format din timp .
  Succes.
  Numai bine .
bravo baieti. tot inainte

Da,da ,bravo merg si eu,la acest bravo,?!?!?!sa inteleg ca???adio albine,nu?Ce sa mai disec aici?Dupa ce faci si faci, defapt daca,nu? nu ai nicio seansa,nu?Asa se invata apicultura?Metoda a la profesorul,X.Raman deadreptul prost,nu ma mira de ce apicultura noastra este cum este.In fapt constat ca ne roade ce nu putem face,dar nu prea ne intereseaza ce putem face.Nu ma refer decat la conceptii.Un stup ,doi stupi,trei stupi,patru stupi,cinci stupi,daca vrei  si ai grija poti,numai sa vrei.In rest doar discutii sterile.
albine