floarea soarelui 2008

Creat de dragos2006, Mai 29, 2008, 01:12:54 AM

« precedentul - următorul »

D006

va salut!zvonuri multe spun ca anul acesta sunt foarte putine suprafete semanate cu "floare".oare mai putine ca anul trecut?dintre cei care ati facut rapita in jud.olt si teleorman puteti compara suprafetele semanate cu floarea soarelui cu cele din anii trecuti?cu calitatea vegetatiei cum stam?cam pe 15 iunie fac o "iesire la camp" ,sper sa nu fie ca anul trecut.sa traiti cum a ais "base"

D006

chiar nu sunt raspunsuri?sa fie salcamul de vina?lasati-o mai usor cu centrifuga ca se incing angrenajele.nu intereseaza pe nimeni subiectul?

Cristian IONITA

pe la mine, dar e jud Calarasi, nu pare sa fie mai putina plantata
sa speram insa ca nu patim ca anul trecut cu seceta

D006

sper ca sunt diferente de dezvoltare a plantei fata de anul trecut!

D006

in ce perioada estimati ca va inflorii floarea soarelui in zona Bucuresti ?

Cristian IONITA

greu de spus .,.. acum deabia daca are 25-30 cm inaltime
as spune eu ca minim 4-5 saptamani mai trebuie

D006

ieri,9 iunie,recunoastere floarea soarelui.intre Corabia si Turnu Magurele culturi care mai au maxim 10 zile pina la inflorire.

D006

Cine stie sa/mi spuna si mie ceva despre sourile de floare PIONEER64-E83 si PIONEER64-E71,CAT DE MELIFERE SUNT  SI DACA SUNT AUTOPOLENIZANTE SAU NU.Eventual un nr de tel. al unei societati de distributie de seminte alta decat PIONEER ROMANIA DEOARECE NU RASPUNDE NIMENI ACOLO.VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA URERZ...CENTRIFUGE INCINSE :)

centrifuga

se pare ca sunt autofertile!
vizitati;
PDF] DuPont Express 50 SGFormat de Fişier: PDF/Adobe Acrobat - Afişare ca HTML
50 SG se va folosi exclusiv în solele însămânţate cu hibrizii Pioneer. ®. PR 64 E83 şi PR 64 E71! Se interzice utilizarea produsului Express ...
www2.dupont.com/Crop_Protection/ro_RO/.../expr
www2.dupont.com/Crop_Protection/ro_RO/.../express.pdf -

D006

poate cineva sa imi spuna si mie cum merge floarea soarelui la voi?
daca e cineva care face pastoral in Banatul de pusta...merge treaba? cred ca o sa fie mai slab anul asta avand in vedere vremea de care avem parte...

crombra

Romanu(20 km distanta de Braila). Cules abundent. Blocat cuiburile la cei foarte puternici. Mai am o saptamana de cules(minim).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

hunter

Salutare
Sampetru German, aprox 20 de km de Arad cules abundent, au blocat toti.
Mai am cel putin 2 saptamini de cules daca nu trei.
Prima extractie  s-a dus, o asteptam pe a doua :)

catel

de obicei pana cand se ramane cu albinele la FS ? adica am vazut ca in inainte sa se usuce usor petalele la fs, albinele nu mai au asa activitate. cam cate zile ramaneti la fs ?
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

eusebiu

Am 4 stupi la floarea soarelui productia dup 3 saptamani de floare este de 4 rame de stup[normale 1/1]. Au fost 4sole de floare acate 150-200 hectare.
amers bine primele 2 saptamani cat afost ploaie.Stupii sunt in com ALBOTA.
12 stupi sunt la faneata aproape de Biserica de piatra in comuna Corbi judetul Arges, ramasi de la salcam. Am extra de 2 ori cate 6 rame 1/1 miere de faneata. In aceasta zona am si 4 roi facuti la iceput de iunie pe cate 4 rame si sunt acum pe 10 rame cu miere de iernare. Pana in 15 august sper sa mai trag o data mierea din ei.

D006

la mine in 10 zile cantarul a ramas pe 0 , asa ca am plecat la faneata.