De ce roiesc coloniile de albine ?

Creat de dragos2006, Martie 10, 2011, 09:35:20 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 27, 2012, 02:26:34 PM
Eu am stupi ME, iar in primavara 2012 au roit, cu toate ca aveau spatiu suficient.De ce?De foamete.
Un rol important in declansarea roirii il are factorul genetic. Daca regina provine din roi natural si e dintr-o susa cu instinct acentuat de roire, familia va intra in friguri foarte usor, chiar daca are spatiu suficient. Sigur ca mai sunt si alti factori care influenteaza declansarea roirii.

balasbebe

Si pe stupar, lipsa culesului, pe lista ar trebui sa fie primele cauze.

tassevasi

 Cititi aici informatii   suplimentare .

scfpfa

Citat din: bucovineanu din Decembrie 27, 2012, 06:07:00 PM
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 27, 2012, 02:26:34 PM
Eu am stupi ME, iar in primavara 2012 au roit, cu toate ca aveau spatiu suficient.De ce?De foamete.
Un rol important in declansarea roirii il are factorul genetic. Daca regina provine din roi natural si e dintr-o susa cu instinct acentuat de roire, familia va intra in friguri foarte usor, chiar daca are spatiu suficient. Sigur ca mai sunt si alti factori care influenteaza declansarea roirii.
Care sunt acei factori? ^:)^
albine

gabicosta

va salut,am cumparat recent o familie de albine si am observat o botca pe o rama...cam tarziu.matca e din 2011,pare cam mica,inca nu au plecat,sa fii schimbat matca doar?precizez ca stupul era neingrijit,cu ceva cam multi trantori dar nu prea exagerat.erau pe 10 rame fara cat,acum eu le-am pus un cat cu rame neconstruite...ceva pareri si sfaturi?va multumesc :D
Gabi

stefan1

  Ai controlat toti fagurii si esti sigur ca este doar o botca? Chiar cand schimba regina, albinele fac de regula 2-3-4 botce, iar cand roiesc fac mult mai multe. Ai puiet de toate varstele in stup? Se mai vad cumva botce din care au iesit matci? Daca spui ca este asa mica, sa nu fie o matca tanara cea vazuta de tine. Sper ca este totusi o schimbare linistita a matcii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gabicosta

numai vineri ajung la ele...o sa le verific din nou.era puiet de toate varstele,dar aglomeratie mare de tot,facusera faguri prin toate golurile disponibile... :D
Gabi