Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

#1605
Astăzi am terminat suportul de urcat betonul la înălțime cu electropalanul. Apoi Nea Costică mi-a altoit și un par.
La sfarsitul clipului se vede si presa de ceara facuta dupa discutiile hang cu nea Bebe Balas.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Duminica pe 7 martie lucram la camioneta am pus alta baie de ulei si alternatorul nu s-a potrivit si m-a sunat un vecin de pe o locatie de la munte ca au venit albinele la apa de la gaini si mi le otraveste daca nu ii mut in 24 ore. Oricum era chitit sa ma execute ca era baut si cu capsa pusa. S-a ofticat cel mai mult ca nu a apucat sa-mi faca rau. De la ora 15 pana am ajuns la oras si am gasit un prieten care sa ma ajute cu masina lui au trecut doar 2 ore si jumatate. A fost pus rau pe scandal si noroc ca i-am tinut piept si nu a degenerat situatia. Oricum a fost frig 6 grade si noaptea -6 grade. Sa vad ce o mai ramane din ei, Oricum mai multe albine decat de la datul  cu flit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Bine ca nu le-a otravit intai si dupa aia sa te fi sunat !
"Corect" omu'
 :yahoo_cry:

Alexandru Ristea

Citat din: dan sebastian din Martie 08, 2021, 07:39:29 PMDuminica pe 7 martie lucram la camioneta am pus alta baie de ulei si alternatorul nu s-a potrivit si m-a sunat un vecin de pe o locatie de la munte ca au venit albinele la apa de la gaini si mi le otraveste daca nu ii mut in 24 ore. Oricum era chitit sa ma execute ca era baut si cu capsa pusa. S-a ofticat cel mai mult ca nu a apucat sa-mi faca rau. De la ora 15 pana am ajuns la oras si am gasit un prieten care sa ma ajute cu masina lui au trecut doar 2 ore si jumatate. A fost pus rau pe scandal si noroc ca i-am tinut piept si nu a degenerat situatia. Oricum a fost frig 6 grade si noaptea -6 grade. Sa vad ce o mai ramane din ei, Oricum mai multe albine decat de la datul  cu flit.

Ce fel de "vecin" este un om care vine cu asa tupeu? Nu vorbisei cu el, nu stia ca ai albine langa el? E un betivan notoriu? Ia albinele de acolo si f____i o bataie, otravestei familia si manancai gainile!!! Mama ei de treaba! Ori tu nu ai vb cu el ori trebuia de mult sa fie tarana vecinu'!

dan sebastian

#1609
E doar un padurar care stie pe toata lumea si se crede zmeu pe tarlaua lui. Casa lui era in spatele casei in care aveam stupii. Poti sa te uiti la poze ca sa realizezi pozitia. La prima poza in spate la 8 metrii e casa lui. In fata stupilor 2 case nu locuia nimeni.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NYK74

La mulți le convine ceea ce produc si fac  albinele în naturã,pentru bunăstarea tuturor,chiar și în mod indirect,fie că unii știu sau nu valoarea albinei și ce face ea pentru ecosistem,și deci nu numai pentru folosul celui ce le îngrijește,le place să facã scandal și sã punã bețe în roate,de cele mai multe ori doar așa pur și simplu din răutate.La asemenea persoane tot din răutate le ar trebui dat un par într e dinți pe nevăzute și fărã sã aibă timp sã audâ.

dan sebastian

Frig, ploaie si zapada amestecate. Ieri pe 17, in oras au inflorit corcodusii. Din pacate albina nu poate zbura.
Ma bucur ca stupii respectivi ii am in viata si nu stau sa ma judec cu un idiot care mai e si padurar pe deasupra, si ar trebui sa stie ce inseamna albina. Bine ca nu ne-am pocnit desi am fost foarte aproape.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Ieri a venit dl Fratilescu din Cluj si a trecut pe la nea Vasile Urcan in Alba Iulia. Am luat si eu modelul nou de aparat de perforat si pus capse.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1613
In weekend am terminat programul la 15.30 si am plecat intai pe la Gradistea in Valcea pe un drum greu, plin de gropi, ecact ca dupa razboi, si am luat 60 de galeti de 18 l, albe, goale,  de la gem pentru cornulete (fornetti), care tin cam 25 kg miere la 5 lei/buc. Am plecat apoi spre Slatina unde m-am intalnit cu nea Tache Vancea si i-am dat jumatate din ele.
Apoi am mers in Icoana, Jud. Olt si am luat o motocistoare de umar si una de gazon. Am probleme cu tata, ca e in varsta si ii place sa aiba inte pomi exact ca pe stadionul Wembley. Veche motocositoare trebuia impinsa, nu era cu roti cu tractiune. Aceasta este All Weel Drive - Husqvarna LC 356 AWD. Toate roltile trag.
Trebuie sa le repar un pic, sa fac schimburile de ulei, filtre de aer, sa le readuc la varianta de fabrica.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dan sebastian

Multumesc !
Anul acesta un an intarziat total. A fost frig la sfarsitul iernii si inceputul primaverii. Ploi multe si vanturi de nu zbura albina nici la 20 grade cu plus.
Am dus 44 stupi in rapita in seara de Florii. Au umplut primul cat de miere in prima saptamana. Apoi vreme dificila, a dat fermierul si cu o chimizare serioasa. Nu s-a mai vazut crestere serioasa apoi la cules.
Oricum sunt foarte multumit. Pe langa roire sper la un cantar mediu de 7-10 kg per familie. Cel putin la primii stupi extrasi media a sarit de 10 kg. Am mai lasat in Dolj la un lan de mustar 4 familii si 15 roiuri.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Asa arata pe 15 mai seara lanul de rapita.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Astazi pe 17 mi s-a intors un roi inapoi in cutie. E prima data cand observ asa ceva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Pana acum merge bine extractia la rapita. O medie care tinde spre 10 kg per familie cu toate ca au dat majoritatea in roit.
Sa vedem insa cu salcamul care ar trebui sa infloreasca din weekend. Pana acum doar frig, ploi si vant puternic. Total nefavorabil pentru cei care au fost la salcam 1. Eu am trecut de la rapita la paducel si astept inca inflorirea la salcam 2.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

In sezon toti am stat rau cu timpul. cu ramele, cu roii, cu familiile. Era bine sa fie mai mult. Nu sti ce sa faci mai intai, sa extragi mierea, sa dai foite la lucru, sa faci roiuri sau sa muti stupina la alte culesuri. Cantarul cand te ajuta cand te omoara.
Salcamul pt mine, a fost mai slabut ca in anul trecut. Am facut aproximativ aceiasi cantitate cu 128 stupi fata de 70 max acum 1 an. Dar tona este un obiectiv bun si a fost atins. Am patit rau cu stupii de la rapita, care mi-au facut bine miere la culesul anterior, in rapita si mi-au roit in masa la salcam. Am facut din 44 stupi peste 75 de roiuri, majoritatea luati din pom, de pe creaca. Pe celelate 2 vetre, la tara la Godinesti am tras un pic peste 200 kg miere iar la munte peste 600 kg la 50 familii. La stupii de au fost la rapita abia 175 kg salcam. Nu a fost rau nici cu roiream caci am vandut 63 de roiri. Mai am suplimentar cred ca in jur de alte 50 de roiuri pe 3 vetre.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.