ADIO MASURA 141

Creat de viorel55, Ianuarie 22, 2014, 08:27:35 PM

« precedentul - următorul »

viorel55

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2014, 09:40:18 PM
Fermele de subzistență din România vor avea 150 de milioane de euro pentru investiții în noul PNDR

Pentru cei care vor sa iasa din semi-subzistenta, ca o continuare la M141, se vor aloca intr-o singura transa cate 15.000 euro pentru 10.000 de beneficiari.

Cele afirmate de mine va pot fi confirmate de d-l vicepresedinte al federatiei.....Puisoru,care a fost de fata  la MADR

dincaadrian2000

Cu tot respectul nu Dl. Puisoru conduce programele FEADR PNDR si ale Ministerului Agriculturii.
In Romania s-a demonstrat ca e posibil orice.

romikele

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 22, 2014, 08:51:29 PM
parca ministru de resort a zis cs vor fi bani pentru 10000 proiecte pe 141 . sau astia mint de ingheata apele.

Interpretarea gresita a informatiilor duce la afirmatii neinspirate, cu iz penal, ca cea de mai sus.
S-a zis destul de clar si pe romaneste ca masura 141 nu va mai exista in noul PNDR.
Cea propusa cu 15.000 euro va putea fi accesata de cei care au finalizat cei 5 ani de M141 si vor sa iasa din sfera semi-subzistentei pentru a intra pe piata.
Ceva de genul "Dezvoltarea exploatatiilor agricole"

D006

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2014, 10:21:53 PM

Ceva de genul "Dezvoltarea exploatatiilor agricole"


asta se numeste M 121 ....

romikele

121 era cu modernizarea exploatatiilor, nu dezvoltarea...

romikele

Se pare totusi ca M141 va continua, sub alta forma si denumire.
Azi am discutat la telefon cu un reprezentant al MADR care se ocupa cu promovarea noului PNDR si mi-a confirmat ca proiectele asteapta OK-ul de la Bruxelles, dupa care se vor lansa ghidurile de aplicare.

elvis

domnule romikele ne puteti da mai multe detalii despre forma acestei noi masuri 141...cel putin asa cum o sa se propuna ea ca murim de nerabdare...eu unu :D :D
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

romikele

Citat din: elvis din Ianuarie 23, 2014, 12:45:32 PM
domnule romikele ne puteti da mai multe detalii despre forma acestei noi masuri 141...cel putin asa cum o sa se propuna ea ca murim de nerabdare...eu unu :D :D
Imediat ce voi afla aceste detalii le voi face publice.
In acest moment nu s-a stabilit nimic in detaliu, se asteapta semnarea documentelor la Bruxelles.
Concret se stie doar de continuarea la M141, cu acei 15.000 de euro intr-o singura transa pentru 10.000 de solicitari, dar nici aici nu este gata ghidul de aplicare.
Amanunte vom avea undeva prin aprilie-mai.

elvis

Multumesc asteptam cu interes
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Bătrânul

Eu " Batranul" peste 63 de ani care ma ocup singur de 200 de familii de albine am dreptul la ceva "pomana europeana " ???  :uimit: :uimit: :uimit:

D006

Ai doar dreptul sa platesti impozit !

Alutus

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 23, 2014, 02:37:50 PM
Eu " Batranul" peste 63 de ani care ma ocup singur de 200 de familii de albine am dreptul la ceva "pomana europeana " ???  :uimit: :uimit: :uimit:
Utilizati metoda de numarare 8 in 1? Foarrrrte productiva.
Sa nu uiti Darie!

Bătrânul

Citat din: Alutus din Ianuarie 23, 2014, 04:02:02 PM
Citat din: Bătrânul din Ianuarie 23, 2014, 02:37:50 PM
Eu " Batranul" peste 63 de ani care ma ocup singur de 200 de familii de albine am dreptul la ceva "pomana europeana " ???  :uimit: :uimit: :uimit:
Utilizati metoda de numarare 8 in 1? Foarrrrte productiva.
fac si eu ca tine :eu la Botosani stupii la Timisoara   =D> =D>

viorel55

In continuarea celor expuse la inceputul acestui topic  precizez ca ni s-a mai spus ca:
      -se spera ca in aprilie C.E. sa aprobe Regulamentul PNDR(atunci se va sti concret ce masuri s-au finantat)
      -cca 60 de persoane vor deveni eligibile pentru Masura 112,care au depus dosarele anul trecut si au depasit termenul de rezolvare de 18 luni,din cauza autoritatilor(o parte din ei avand actiuni in justitie pe aceasta tema,cu sanse sigure de castig)
      -in perioada 24-28 feb. vom avea auditul Comisiei Europene care este posibil sa ajunga pana la formele asociative.
      - fermele mici si fermele familiale vor fi sprijinite in continuare,sunt niste proiecte tip postate pe site APDRP care  ne pot inspira in intocmirea noilor planuri de afaceri(nu am verificat inca despre ce este vorba)...
        Cam atat !

adrian.g.

Puteau sa imbunatateasca modul de atragere si simplificarea procedurilor. 1. Trebuia adoptata metoda primul venit primul servit. Astfel nu mai exista situatia proiect eligibil dar fara finantare(adica s-au terminat banii) si apoi alt proiect si alte drumuri si bani in sesiunea urmatoare. Cunosc oameni cu 3 dosare eligibile si nu au primit finantare. 2.Mai mult accent pe control si nu pe acte( la 141 trebuia sa faci dosarul anual ca la inceput, cand ei spuneau ca la 3 ani fac controlul sa vada si sa le duc eu an de an 12 hartii de la toti care se uita la tine de parca ei iti dau banii,din buzunarul lor)3. Masurile trebuiau facute pentru agricultorii mici si mijlocii nu pentru firme mari care pot aduce cofinantarea de 50% ,firmele astea pot sa se extinda si fara fonduri ,pot apela la banci, noi de unde sa aducem 20-25 000 de euro daca vrem sa facem un proiect pe masura 121.