Cursuri Apicultor 2013!

Creat de davcosti, Iulie 15, 2013, 05:14:23 PM

« precedentul - următorul »

davcosti

Dacă fac cursurile de Apicultor 2013 și am 46 de ani, îmi mai folosesc la ceva? Nu ca însușire de cunoștințe,să-mi trebuiască la accesare fonduri PNA,APIA dacă mă dezvolt și mă trezesc la 50 de ani cu 74 de stupi, dar n-am cursurile de Apicultor? Întreb, ca să nu mai fac cursul degeaba dacă nu-mi mai folosește după 45 de ani-să pot accesa ceva sau să mi-l ceară undeva? (Și nu costă decât 600 de lei la-
http://www.cfpdr.eu/inscriere.html )
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

romikele

Fara calificare in meseria de apicultor nu poti accesa PNA.
Asadar cursul e util!... mai bine-zis DIPLOMA !!!  :razz:

davcosti

Pentru accesare PNA nu este impusă limită de vârstă? Mulțumesc "romikele", m-am înscris acum online și-am primit și confirmarea!!!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Bătrânul

Atunci cind am facut eu cursurile era iarna , si stuparii la 80-90 ani veneau constincios la cursuri .(si nu era PNA) In pauzele prelungite ciocneam cite un paharel la barul de alatur si VISAM LA PRIMAVARA  =D> =D> =D>

filip

Am si diploma si stupina autorizata sanitar veterinar dar nu am accesat nici fonduri UE nici PNA.Si totusi supravietuiesc.Banii moka fac rau apiculturii romanesti.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Kov iulian

#5
Citat din: davcosti din Iulie 15, 2013, 06:07:07 PM
m-am înscris acum online și-am primit și confirmarea!!!
Aveti grija cu online-ul asta, daca cursurile se fac si online e mai mult ca sigur sa nu fie recunoscute, sau chiar daca se fac clasic tot la fel e posibil sa nu fie recunoscute.
Eu am patit anul trecut o chestie asa, m-am inscris la niste cursuri it pentru calificare, am fost asigurat ca voi urma cursuri de calificare, am inceput cursurile dar am avut noroc ca am fost mai iute la minte si m-am prins ca eram pe cale sa imi iau teapa ( pana la urma acel Domn a si recunoscut) , plateam 400 de lei pentru niste cursuri de initiere pe care le-as fi putut urma si alaturi de oricine mi-ar fi scos o hartie fara valoare la imprimanta.
Mi-am recuperat bani, si din fericire providenta nu ma lasat asa, la scurt timp am gasit o alta varianta mai putin costisitoare financiar si cu diploma recunoscuta.

Citat din: filip din Iulie 15, 2013, 06:39:10 PM
.Si totusi supravietuiesc.Banii moka fac rau apiculturii romanesti.

Se pare ca bani aia moca nu au fost chiar moca si acum incepe sa se vada asta, faceti un mic calcul si veti vedea ca toate hartiile, drumurile, timpul pierdut, impozitul apicol, mierea data la pret de nimic toate astea cam dau cu virgula.

romikele

Citat din: davcosti din Iulie 15, 2013, 06:07:07 PM
Pentru accesare PNA nu este impusă limită de vârstă?

Există o singură condiție: SĂ FII VIU!  =))

davcosti

Doar înscrierea o poți face online-cursurile la cfpdr. O să văd dacă sunt valabile și recunoscute când mă duc să duc banii, de cursuri sau când mi-a arăta CE și CUM? Și atunci văd dacă le fac la ei sau în altă parte! Dacă trebuie hârtii în Românica...nu trebuie să mânce și alții? :bzz:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

tomy81

te inscri
si dupa ce faci cu hartia.
daca pentru PNA mai bine las-o balta ca nu merita, intreba pe oricine.
Daca vrei sa cunosti alti apicultori atunci da Merita

nicomico

Cursuri online se fac in toata lumea,de ce sa nu fie recunoscuta diploma?Daca scoala este autorizata sa faca astfel de cursuri,nu vad motivul pt care sa nu fie recunoscuta diploma.Cred ca o sa dai un examen scris cu o comisie.Mai bine ar fii sa intrebi .

Kov iulian

Asa este in romania ca sa fie recunoscute niste cursuri trebuiesc facuta fata in fata.

Iulia

Eu cursurile nu le-am facut online. Nu mi se par de incredere.

State

M-am inscris si eu la aceste cursuri. Acum va intreb pe voi, cei care le-ati facut : Ce se intampla daca nu pot ajunge de fiecare data ? Am inteles ca mare lucru nu se invata dar totusi as vrea sa merg, in limita timpului disponibil.
Va multumesc! :beer:

albinasebes

discuti cu indrumatorul si va intelege. la examen sa nu lipsesti.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

State

Am ajuns astazi sa depun actele si la fel mi-au spus si domnisoarele de acolo. Multumesc!