Filmulete Stupina Godinesti Gorj

Creat de dan sebastian, Februarie 10, 2013, 04:23:28 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Momentan am 4 centrifugi. Ultimele 2 le-am luat la preturi extrem de bune, 1000 lei bucata. O sa le ravand pe ale mele si ma aleg cu plusul de tehnologie. De asta s-a inventat OLX ul. Una e pe 6 rame tangentiale semiautomata, cea de-a doua merge pe 4 rame tangential si pe 28 radial.
Am gasit in loc de una doua si le-am luat pe ambele.
Ieri mi-am luat si o remorca de 500 kg de aluminiu erde rx-281 sa o pot tracta cu sandero.
Joi am rarul.
Miere am facut si o sa mai fac, nu e problema. Eu le consider investitii nu bani aruncati aiurea.
Daca mergeam la 5 nunti ieseam mai bine ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Eu am o Lyson tangențială pe 4 rame de inox care merge manual struna, are și motor și automatizare, dar electric n-am folosit-o încă. Am dat pe ea vreo 2500 lei și a meritat din plin.

dan sebastian

Este reversibila?
Semiautomata, trebuie intoarse ramele sau nu?
Nu realizezi ce salt iti creeaza automatizarea. E timp pe care il poti folosi sa descapacesti.
O centrifuga buna inlocuieste 1-2 oameni.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

A mea este simpla ,, țărănească". Nu îmi imaginez utilitatea unei centrifuge ultra performante decât însoțită și de mașină de descapacit full automată, suflantă, caturi numai de 1/2. Nu exclud sa fac aceste investiții, dar la ce an varză am avut până acum, este exclus momentan.

dan sebastian

Am fost azi cu remorca la RAR, si nu reusira sa-mi gaseasca seria. Astept acum raspunsul de la fabrica.
Trebuia sa fie pansonata sub forma de puncte undeva pe sasiu.
Daca nu reusesc, o s-o inregistrez pe comuna.
Mai e o sansa, ma inarmez cu diluant si iau tot sasiul la frecat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Sambata dimineata am avut probleme in familie. Tata a facut infarct. Eram la tara, la Godinesti. S-a intamplat la o ora jumate dupa miezul noptii. Mama a realizat ca se simte rau si m-a chemat. Avusese proble acum 7 ani cu un accident vascular cerebral. Am vazut ca e diferit pt ca nu stat inconstient decat sub jumatate de minut. Zicea ca avea dureri mari la stomac si il doare mana stanga extrem de rau. Am sunat dupa salvare. Apoi i-am zis ca are colica renala de aia are dureri mari sa se linisteasca.
Isi revenise bine cand au ajuns cei cu salvarea si iar facea nazuri ca nu vrea sa mearga la spital.
L-am consvins sa mearga. L-au tinut cam 2 ore la urgenta pe Tudor si cand am zis ca sunt dispus sa il duc cu masina personala, pe semnatura, mi-au acceptat transferul la spitalul 700 din Tg Jiu. Aici a fost controlat de 2 medici, un neurolog, care a exclus AVC si de un tanar cardiolog. Acesta si-a dat seama imediat ca are de-a face cu infarctul. M-a intrbat daca accept sa fie deplasat cu salvarea 350 km pana la Bucuresti ca aici nu au ce sa-i faca. Mi se pare jignitor ca un spital judetean sa nu aiba sectie de cateterism la cardiologie. O gramada de pacienti mor cu zile. Exact cum era sa o pteasca Busu. Pana s-a eliberat salvarea s-a facut deja 7 dimineata. A avut zile tata, a rezistat si la drumul cu ambulanta. Cand am ajuns la Bucuresti la aprox 40 min diferenta de salvare el fusese deja operat la CC Iliescu.
E bine si ma bucur din suflet.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

Ne-am intors eu si sotia in Tg.Jiu seara. Am facut peste 700 km in ziua de sambata.
Duminica dimineata am plecat la tara, am luat 8 caturi si am plecat spre Dolj la stupi. Am gasit si cei 8 roi dusi cu o saptamana in urma cu ramele blocte. Am incercat sa inversez caturile dar erau ambele pline.
A trebuit sa ma reintorc la Godinesti sa iau centrifuga si 12 caturi goale sa am de mutat ramele.
Am luat-o pe cea de 6 rame semiautomata. Am sarit iar de 550 km. Seara la 20 am ajuns la stupi. Am reusit sa iau 12 caturi inainte sa se intunece si am apucat sa filmez cateva minute.
Am continuat cu extrasul pana ieri seara, luni la 19 am dus 17 caturi sa le pun pe ei. Apoi curatenie, urcata mierea in remorca inchiriata si revenit la tara.
Astazi lucrai de la 8 dar sunt ca dupa razboi, epuizat. Abia astept sa termin la 16 sa merg sa dorm. Am de recuperat iar multe ore. Am extras intre 550 kg si 600 kg in 24 ore. Niciodata nu am reusit sa extrag atat de mult intr-o zi. Cu remorca am mutat caturile intre 2 sate cam 10 km distanta intre ele si am facut multe trasee. Acum sper sa aiba loc unde sa puna spatamana de vine. La o parte din ei nu am reusit sa umblu din pacate.
https://www.youtube.com/watch?v=Ue1mz0Ldr50
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Closcutz

Sănătate tatălui și baga mare!

stefan1


  Sanatate tatalui tau!

  Ce cules ai asa de bun? E teiul?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Doar floarea soarelui . Nu am fost la tei. M-am dezamăgit de prea multe ori.
Tata e bine. De 4 ore aștept să-i facă externarea de la CC Iliescu, Fundeni, însă mă bucur că e bine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

#1510
Am trecut la 7 dimineață prin Bascov, lângă Pitești. Am băut cafeaua cu Tasevasi, și am continuat spre București de unde l-am luat pe tata. I-au facut externarea de la CC Iliescu, Fundeni. Se simte super acum.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dan sebastian

La 5 am luat de la Catalin Antonescu din Rm. Valcea 22 de galeti, 12 mari de 20 l si 10 mici si apoi din Bucuresti 3 butoaie de tabla, unul de 200 l si 2 de 50 l.
Astazi, sambata mi-au ajuns si cele din Deta Timisoara, foarte bune, 4 lei buc dar scump fancourierul, cam 2 lei pe galeata transportul. Nororc cu Gabi de la Deta care le-a luat de la patiserie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

Fain !
Să ai spor şi clienţi mulţi la vândut miere !!!


PS: Îl salut şi eu pe Tasevasi cu ocazia asta; n-am reuşit să ne vedem anii trecuţi...

romikele

Citat din: dan sebastian din Iulie 05, 2019, 12:48:54 PMAm trecut la 7 dimineață prin Bascov, lângă Pitești. Am băut cafeaua cu Tasevasi, și am continuat spre București de unde l-am luat pe tata. I-au facut externarea de la CC Iliescu, Fundeni. Se simte super acum.
Felicitări!

Salutări lui tassevasi și multă sănătate tatălui !!!

tassevasi

Multumesc domnul Romikele , si eu transmit  salutari si va  doersc sanatate dvs cit  si tatalui lui Dan.