Poze cu si despre albine

Creat de pharaonu75, Noiembrie 06, 2011, 03:58:54 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Substanta atractanta pentru roiuri cred ca este peste cea spaniola (Abeha). As fi curios daca e reteta proprie sau e vanduta prin magazine.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

Ieri am prins un roi in cosnita pulverizata cu un sprai cumparat de un prieten (Charme abeilles). Nu stiu daca aceasta a avut vreun rol in atragerea albinelor. Spraiul zice in prospect ca atrage roii in lazi, daca din 10 in 10 zile interiorul se pulverizeaza cu acest sprai. Nu stiu daca a mai folosit cineva. Are miros de melisa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

hur

Albinutele mele
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

hur

O legiune de casnice
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste

stefan1

#170
Pentru ca e 'iarna', avem mai mult timp pentru clipuri.
Uite aici unul da cu totul alta apicultura ca la noi, pentru ca e in cu totul alte conditii. Eu zic ca filmele prezentate de DM erau mai 'meseriase' si au schimbat si unor romani unele mentalitati.Din pacate nu mai prea prezinta alte clipuri.

 

  Din comentarii am inteles ca filmul circula si in Rusia, subtitrat (de fapt ei, cu clima lor, ar avea mai multe de invatat de la canadieni).
  Eu am retinut 'oful' unui rus care a rabufnit:
"YouTube a lezat propaganda (rusa) și pentru aceasta (oficialitatile) vor să-i lipsească pe toți de YouTube. Intrăm în secolul al XVI-lea. Este înfricoșător să trăiești în Rusia și să nu bei in vremurile astea."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Am reusit sa-l aducem totusi pe Dl. Dan Margarit intr-o emisiune. Cam dupa o ora si 45 minute intra dansul si oricine il poate reasculta. Un clip e de cateva minute, asa a vorbit cateva ore.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

PricopArthur

Multumesc! Cine si cum a facut testarea stupilor in urma tratamentelor la albine? In afara de foaia de control, eu nu am facut altceva, ceea ce cred ca e o problema.
Miere multă şi inimă curată!

Obombo

Ce intelegi prin testare? Daca e vorba despre controlul eficientei tratamentului aplicat, acesta se poate face doar printr-un alt tratament diferit de primul si dovedit eficient. Sau prin spalarea albinelor cu alcool, ceea ce duce, evident, la eliminarea lor.

dan sebastian

Nu prea cred ca toamna tarziu ar folosi cineva check mites. Fiecare albina e pretioasa din noiembrie si pana la schimbarea generatiei in sfarsit de martie sau inceput aprilie. Dupa cum a explicat dl. dan verificarea cu zahar nu este exacta si ar trebui inmultit rezultatul obtinut, infestatia fiind mai mare. Ori verifici cu aclcool sau solutie de parbriz ori uiti de tipul asta de verificare.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Ianuarie 05, 2021, 06:11:00 AMPentru ca e 'iarna', avem mai mult timp pentru clipuri.
Uite aici unul da cu totul alta apicultura ca la noi, pentru ca e in cu totul alte conditii. Eu zic ca filmele prezentate de DM erau mai 'meseriase' si au schimbat si unor romani unele mentalitati.Din pacate nu mai prea prezinta alte clipuri.

 

  Din comentarii am inteles ca filmul circula si in Rusia, subtitrat (de fapt ei, cu clima lor, ar avea mai multe de invatat de la canadieni).
  Eu am retinut 'oful' unui rus care a rabufnit:
"YouTube a lezat propaganda (rusa) și pentru aceasta (oficialitatile) vor să-i lipsească pe toți de YouTube. Intrăm în secolul al XVI-lea. Este înfricoșător să trăiești în Rusia și să nu bei in vremurile astea."

Sunt foarte curios daca stie cineva ce material e pus acolo in gaura din care isi iau albinele sirop din galeata de nu curge peste albine?
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

cred ca este un material mai rar prin care albinele introduc trompa .Dupa ce se face vid in galeata nu mai curge .Eu am folosit borcane cu doua straturi de tifon legat cu ata si nu curgeau mult la inceput .Siropul trebuie sa fie mai gros  (2/10

pistol28

#177
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Obombo

Noi, apicultorii, suntem norocosi pentru ca avem ocazia sa asistam la astfel de spectacole.
Intr-o dimineata m-a trezit bazaitul unei albine la fereastra. Cum stiam ce inseamna, am asezat o cutie cat mai aproape posibil, pe centrala care e langa fereastra. Incet, incet, cercetasele s-au inmultit pana au ajuns sa fie in jur de 40-50, numar care ar insemna ca au ales locul unde sa vina roiul, doar ca le-au trebuit trei zile sa se hotarasca, timp in care am stat fara apa calda.