mă prezint

Creat de virgiliu, Noiembrie 11, 2014, 01:25:35 PM

« precedentul - următorul »

STRUMFILA76

asa a patit si bunicul meu cand avea stupina. desi a stiut cine a umblat la stupi politia nu a miscat niciun deget, desi dumnealor erau unflati de la intepaturi, cica nu au avut nicio dovada.
asemenea indivizi ar trebui prinsi, dezbracati si bagati cu dosul intr-un stup sa se invete minte

tinumaftei

Hotul nu e departe. Oricum pe acolo a trecut un bostinar!!

Multa compasiune!!

MirceaCalin

Mare păcat !!!
Totuşi, suspectai pe cineva ? (Eu personal n-am mai văzut lacăt pus pe stup !)
Ar trebui să continui demersurile, poate se pun roţile în mişcare şi printr-un miracol poate făptaşul va fi prins şi pedepsit !!!

virgiliu

ms. de compasiune și sprijin moral.
ca o paralelă, sigur ați auzit de cazul acela la TV când unul a fost legat cu o sârmă de un gard, apoi i s-a tăiat o mână și un picior și lăsat să sângereze până moare. Eu nu sacrific animale, nici măcar un pui, dar cu un "OM DE ACESTA" mă tem că sunt  capabil de așa ceva. Problema este că sunt deplin conștient și de repercursiunile  care le-aș avea după o astfel de faptă, și hotărât, altă pedeapsă tot nu am. Am afirmat aceasta și în prezența polițiștilor care au analizat cele întâmplate.
În seara aceasta 15-16. feb.2016 am fost mai mult ca sigur din nou vizitat, au deschis poarta pentru a intra cu o mașină în curte, dar s-au retras fără să-i văd. Mă rog să nu-i surprind pe proprietate.
Mai multe detalii nu pot scrie aici, este un spațiu public și poate fi citit și de HOȚI.

MARIUS_bc

Sincer imi pare rau....am trecut si eu prin asa ceva...spre norocul meu a fost la salcam si am reusit sa ma redresez din mers...Pe vremea asta e paguba totala...Nu mai am cuvinte....sa fie sanatate  si Doamne ajuta!

virgiliu

31.03.2016 a înflorit zarzărul
31.03-01,02.04.2016 cules frumos

ionel07196555

Citat din: bmdna din Februarie 15, 2016, 07:46:07 PM
I. Ce nu pricep eu este de ce le-au mai decupat, de ce nu le-au luat cu totul... Cred ca erau unii care nu aveau mijloc de transport, or fi avut saci de polietilena si au aruncat tot ce au decupat in ei. Sau poate au vrut sa se asigure ca nu vor fi prinsi. Niste animale
Acum am citit si eu.
Asa a fost comanda  ))/

virgiliu

a înflorit vișinul, cireșul - vineri 08.04.2016;
prunul 09.04.2016;
a fost deschisă și puțină floare de păpădie, dar nu este vizitată de albine.

virgiliu

17-18.04.2016 s-a deschis floarea la mar . 20.04.2016 e frig.

virgiliu

măr înflorit

virgiliu

#115
să mai povestesc ceva și despre incidentul neplăcut din februarie- adică "furtul" dacă se poate numi așa.
de aflat cine este autorul faptei, spun sincer că nu știu cine este, dar știu sigur că el are un singur păcat- acela de a sparge trei colonii de albine, faptă care nu are nici o noimă. În schimb eu am ajuns la concluzia că trebuie să fiu mai vigilent, și pe lângă asta am mai acumulat cel puțin încă o sută de păcate bănuindu-l pe fiecare cunoscut sau necunoscut că poate fi autorul.
Nu asta este important, ci faptul că cele trei colonii s-au refăcut destul de bine. La aceea dată am recuperat albina de pe jos cu o pană și le-am pus în roinițe. Albina care nu am putut să o strâng cu pana am strâns-o cu aspiratorul, după care roinițele le-am
pus în casă la cald o noapte ca albina să-și revină și am pus în roinițe câte trei rame cu miere de la magazie. A doua zi fiind ceva mai cald afară, am plasat roinițele pe amplasamentul stupilor devastați. La o săptămână jumătate am făcut un control, fiind o zi mai călduroasă, ocazie de a elimina albina moartă din fundul roinițelor. surpriză!, într-o roiniță am găsit matca cu un petic de puiet, iar în altă roiniță alte două mătci pe rame separate cu puțin puiet. Am scos o ramă cu o matcă și am refăcut și a treia colonie. În data de 30,04,2016 fiecare colonie are cuibul pe trei rame pline cu puiet. Am minimalizat pierderile la 24 de rame distruse și o întârziere de cca. 3 săptămâni pentru cele trei colonii.  albina este o ființă plăpândă, dar cu mare putere de adaptare.

virgiliu

27 mai 2016 a inflorit si la mine salcamul. nu este vizitat de albine, cel putin azi, dar spre seara adierea vantului imprastia mireasma placuta a florilor de salcam.

dan sebastian

Faneata da in zona ta ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

virgiliu

02.04.2017- a inflorit zarzarul

dan sebastian

Esti intarziat o saptamana fata de mine !
La mine erau deja scuturati pe 2 aprilie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.