rame de tei sau brad ..ce recomandati?...

Creat de dragos2006, Octombrie 22, 2007, 04:46:37 AM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Cunoscand si eu bine lemnul, si comportamentul lui, consider ca (parere personala!) bradul are ceva avantaje, in fata teiului si a molidului.Teiul se lucreaza usor si frumos, datorita structurii fara fibre tari, dar favorizeaza fungiile (ciupercile, acea negreala ). Molidul are avantajul rezistentei , datorita fibrei de iarna care este foarte tare, si a continutului ridicat de terbentine (rasini ), care sunt un balsam ce asigura viata lunga lemnului, si rezistenta mai ridicata la umezeala. Bradul seamana mult cu molidul, dar este mult mai moale la prelucrare, deci nu va crapa in lungul fibrei cand se face gaura, asa ca molidul, si difera si continutul de rasina, dar nu mult. De retinut e ca, fibra de iarna opune rezistenta la tensionarea sarmei, intro masura oarecare, ceea ce teiul nu prea poate. Sunt amanunte, de fapt, ca la fel lucreaza albinele pe toate tipurile .

CRISTIAN71


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64


Adrian Roman

Foarte corect, domnule Orban, dar in stationar nu conteaza. In pastoral ajunge omul halterofil, nu ? :hi:

ioanardelean55

   Nu am avut ocazia ca sa-mi crape laterala ramei din cauza sirmei in schimb la lateralele din brad datorita faptului ca este mai rar la fibra si mai moale cind tensionezi sirma teie in laterala astfel ca intre doua sirme distanta se micsoreaza iar intre altele distanta se mareste .motiv pentru care prefer molidul .

antiopa din ardeal

   Lemnul de tei are densitate mai mare deci ramele de tei sunt mai grele decat cele de molid. Rame de brad nu cred ca am avut, in comert in zona noastra se aduce molid.
  Se mai spune ca lemnul de tei este higroscopic dar eu nu cred ca este esenta de lemn care sa nu absoarba apa. Chiar si pinul cred ca absoarbe dar in cantitate mai mica.
  Ramele mele preferate sunt cu laterale din tei si lemnul de sus si de jos din molid (insarmarea o am pe orizontala). Lemnul de tei este uleios si intinderea sarmei se face f usor si rapid fara sa folosesc bucse.

CRISTIAN71

Citat din: antiopa din ardeal din Decembrie 22, 2010, 10:46:34 PM
   Lemnul de tei are densitate mai mare deci ramele de tei sunt mai grele decat cele de molid. Rame de brad nu cred ca am avut, in comert in zona noastra se aduce molid.
  Se mai spune ca lemnul de tei este higroscopic dar eu nu cred ca este esenta de lemn care sa nu absoarba apa. Chiar si pinul cred ca absoarbe dar in cantitate mai mica.
  Ramele mele preferate sunt cu laterale din tei si lemnul de sus si de jos din molid (insarmarea o am pe orizontala). Lemnul de tei este uleios si intinderea sarmei se face f usor si rapid fara sa folosesc bucse.
Cum adica lemnul de tei are densitate mai mare decit ramele din tei ?
Iar va repet ; Molidul este mai moale si mai slab calitativ dechit bradul . Am acum in lucru mobila din brad de tulpina . Vreau sa spun ca este greu de prelucrat si este o placere va privesti la textura lemnului , pe cind molidul este un moft . Mai voi sigur nu le confundati . Si la urma urmei mai conteaza daca un stup este mai greu cu ramele goale cu 1/2 kg fata de altul in care ramele sunt facute din molid ?

pharaonu75

Mai citeste o data!

A spus
Citat din: antiopa din ardeal din Decembrie 22, 2010, 10:46:34 PM
   Lemnul de tei are densitate mai mare deci ramele de tei sunt mai grele decat cele de molid.

:hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Nu cred ca are prea multa importanta lemnul din care sunt facute ramele. Fiecare esenta de lemn are "avantajele" sale. Mai important cred ca este ca ramele sa respecte dimensiunile necesare pentru circulatia albinei si sa nu necesite completari cu ceara si propolis (albina reduce spatiile dintre rame si peretii cuibului la dimensiunile necesare circulatiei lor si sunt deranjate atunci cand nu au spatiu de trecere).
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Adrian Roman

Citat din: romikele din Decembrie 22, 2010, 10:36:02 PM
Ar fi varianta folosirii de capse sau bucsi, dar cu cheltuiala si manopera suplimentara.
Oricum de folos poate fi gaurirea cu burghiu mai mare decat diametrul sarmei. Eu folosesc diametrul gaurii de 1,5...2mm si nu mai crapa asa usor. Dar daca fibra e pe lungime, se poate intampla la retensionare, asa ca ioanardelean are dreptate.  :hi:
Obligatoriu capsez ramele, nici nu crapa si se poate retensiona fara probleme.
Molidul este mai greu decat bradul alb si mai tare, are fibrele de var-cele moi- mai inguste decat la brad, asta de regula. Sunt exceptii, evident. :nod:

cristi ciuc

Contează enorm durata uscării lemnului. Mai ales la tei - dacă nu este uscat - se pot observa deformări ulterioare (după prelucrare) ale lemnului de natură să influienţeze ordinea distanţelor creată de albine în stupi.Teiul prezintă avantajul că nu este la fel de sensibil ca specia răşinoaselor la asamblare, dar "răşinoasele", odată ce operaţiunea de îmbinare reuşeşte, au durabilitate (bineînţeles dacă lemnul este uscat corespunzător).
Acum cca. 4 ani am cumpărat de la un magazin apicol nişte rame de tei care păreau suspect de grele. Am asamblat  o parte dintre acestea şi am mai păstrat restul într-un spaţiu relativ uscat şi ventilat. După un timp am avut surpriza să constat că ramele asamblate din stupi erau deformate şi celelalte păstrate în pachete erau mucegăite.
Actualmente folosesc rame din lemn de tei dar şi de "răşinoase" şi consider că au utilitate în egală măsură, în condiţiile în care sunt respectate regulile de uscare şi de asamblare.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: cristi ciuc din Decembrie 23, 2010, 09:51:21 PM
Contează enorm durata uscării lemnului. Mai ales la tei - dacă nu este uscat - se pot observa deformări ulterioare (după prelucrare) ale lemnului de natură să influienţeze ordinea distanţelor creată de albine în stupi.Teiul prezintă avantajul că nu este la fel de sensibil ca specia răşinoaselor la asamblare, dar "răşinoasele", odată ce operaţiunea de îmbinare reuşeşte, au durabilitate (bineînţeles dacă lemnul este uscat corespunzător).
Acum cca. 4 ani am cumpărat de la un magazin apicol nişte rame de tei care păreau suspect de grele. Am asamblat  o parte dintre acestea şi am mai păstrat restul într-un spaţiu relativ uscat şi ventilat. După un timp am avut surpriza să constat că ramele asamblate din stupi erau deformate şi celelalte păstrate în pachete erau mucegăite.
Actualmente folosesc rame din lemn de tei dar şi de "răşinoase" şi consider că au utilitate în egală măsură, în condiţiile în care sunt respectate regulile de uscare şi de asamblare.

si eu am patit la fel
nu stiu ce s afac sa dreg busuiocu`
am cumparat rame de tei de la nehoiu
grele
nu mi-am dat seama ca sunt umede
unele le-am asamblat si le-am introdus direct in stupi
nu am remarcat vreo deformare majora, dar la cele ramase in pachet... mucegai la greu
le-am desfacut si le-am spalat cu peria si cu apa
toata vara, cum ajungeam la stupina, ramele la soare
acum, sper sa fi rezolvat partial problema mucegaiului
am sa mai verific
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

ioanardelean55


  In fond si la urma urmei importanta este calitatea lemnului  si a lucrului ,indiferent ca e din tei ,brad s-au molid .vina o poarta producatorul ,care trebuie sa stie ca la rame conteza cit de bine este uscat lemnul ., daca la lazi se lucreaza cu umuditate de 10-15 % la rame se poate merge si chiar e bine sub 10 % , o alta cerinta este ca ramele din brad s-au molid e sa nu aiba noduri ( de acolo se pot deforma ) .Iar apicultorul cind achizitioneaza rame trebuie sa verifice STASSUL ,fiind-ca nu toti producatorii stiu cit de important este , la rame cel mai mult conteaza lungimea latului superior care este obligatoriu sa fie de 47 cm +..-  1mm .

sandupop

Aici aveti perfecta dreptate, fara noduri si respectate dimensiunile strict. :)
Nu trageti!! ...Sunt incepator.