Angajez Stupar cu carnet de munca !

Creat de Bătrânul, Octombrie 28, 2011, 03:50:35 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Nea batrine daca la anul ajungi cu sutele alea de stupi pe la Giurgiu te ajut eu o zi la extras sau daca ai de umblat in ei(gratis),asta daca nu gasesti angajati.Cit despre furat ,eram in armata eu o fire mai libertina nu prea ascultam ordinele,un sergent mai timpit a pus ochi pe mine si nu ma lasa in pace deloc,intr-o zi l-am prins dormind si acum am amintire de la el ,o pereche de gantere din inox ,sapca catarama si bocanci ,dar atunci eram un pustan de 18 ani,anul trecut intrun supermarket cautam sa-mi cumpar un portofel in gramada de portofele noi i-mi sare in ochi un portofel uzat il iau il deschid actele unei doamne in portofel si 12oo ron ,am cautato si am gasito la iesirea din supermarket tocmai i-si daduse seama ca a pierdut portofelul ,saraca femeie nea pupat si nea multumit .Un lucru e clar nimanui nu ii place sa fie furat daca te gindesti la lucrul acesta e deajuns.

stefan1

Citat din: marian sima din Noiembrie 06, 2011, 07:40:56 PM
  ...
Un lucru e clar nimanui nu ii place sa fie furat daca te gindesti la lucrul acesta e deajuns.

   CRISTIAN71 zice ca a 'furat' sotia din Moldova si eu socot ca i-a placut sa fie furata...    :wink2:  :rotfl:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Noiembrie 07, 2011, 02:00:41 AM
   CRISTIAN71 zice ca a 'furat' sotia din Moldova si eu socot ca i-a placut sa fie furata...    :wink2:  :rotfl:

Iar pentru furtul asta nu il pedepseste legea, ci... nevasta, de-a lungul casniciei! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

victor s

Citat din: marian sima din Noiembrie 05, 2011, 02:20:24 PM
Pai aici e toata susta ,nu mai plati omul cu ziua ,platestel dupa productivitate,
***************************************************************************
,ifronistul dormia in ifron pina cind a venit unul si la platit sa-i amenajeze un loc pentru depozit de lemne,daca il vedeai in lucru jurai ca nu e ala care dormia.
***************************************************************************
va salut si i-mi cer scuze Btranului pentru ''poluarea '' paginii sale...dar ceea ce s-a scris aici este purul adevar.
asa este, niciunde nu esti platit DECAT in functie de productivitate, dar la noi inca se mai poate si altfel...
credeti ca autostrazile incepute nu erau gata pana acum? cu siguranta erau gata daca plata se facea la km finalizat...dar...cine are interesul sa se termine asa repede, atata timp cat statul roman este partas la smecheriile firmelor constructoare...(este chiar mentor, as putea spune)...
sa ne aibe Dumnezeu in paza sa, iar dumneata Batrane, sa gasesti oameni priceputi pentru angajare !
ACEEASI APA CARE MISCA MOARA, O SI DISTRUGE !

andrei_calinescu

Citat din: Batrinul din Noiembrie 06, 2011, 08:15:29 AM
Citat din: marian sima din Noiembrie 05, 2011, 02:20:24 PM
Pai aici e toata susta ,nu mai plati omul cu ziua ,platestel dupa productivitate,Ce fac eu daca il iau pe unul cu ziua si scoate un sac de morcovi ,nici cheltuiala nu o scot ,daca platesc la saci scosi sa vezi cum zbirniie ca o albinuta,asa si dl Batrinul poate sa faca oferte dupa productivitate,atita timp cit faci oferta cu salariu minim fii sigur ca nu sare la angajare cei mai harnici.Si pe aici au trecut cu reparatia drumurilor,ifronistul dormia in ifron pina cind a venit unul si la platit sa-i amenajeze un loc pentru depozit de lemne,daca il vedeai in lucru jurai ca nu e ala care dormia.
Fabrica de Stupi Tg. Secuiesc angajeaza doi stupari cu carte de munca si doua persoane de ajutor la stupari. (poate sa fie sot sotie). Salariul minim garantat si CISTIGUL DUPA REZULTATE ! Stupina in pastoral in sezon , iarna pe vatra !  :bzz: :bzz: :bzz: Daca ai fi citit cu atentie vedeai ca oferta este exact  dupa productivitate. Salariul minim este in plus pentru siguranta angajatului  ^:)^ ^:)^

D-le Batranu,

Detaliati un pic "fisa postului" pentru cei 2 stupari, ca subiectul a luat-o pe aratura cu discutii principiale despre cine e cea mai harnica natiune.
Si stim bine ca principiile sunt bune doar pe hartie.
Deci ce trebe sa faca stuparii acestia?
Miere, roi, matci, etc?
Cu ce baza materiala se lucreaza(camioane, camere de extras,tipuri stupi, tipuri nuclee de fecundare, furnizori material biologic, furnizori hrana ptr albine)?
Stupinele acestea sunt o fuziune intre mai multi apicultori?
Ce buget e alocat pentru achizitii pentru 2012(cheltuieli scontate)?
Ce se asteapta(care sunt veniturile scontate)?

Bătrânul

Andrei tu imi ceri o disertatie pentru doctorat in apicultura.  :rotfl: Miine dimineata plecam prin europa in vederea mariri exportului. Preturile sint duble fata de noi deci comenzile vor curge ca atare. Va propun sa lansati comenzile voastre pentru a avea numar de comanda. Ex. comad pentru data de 15 mai 2012....... :hi:

andrei_calinescu

D-le Batranu,

Nu e nicicum dizertatie , intrebarile mele privesc doua directii.
Una, provine de la faptul ca ce vine din partea d-voastra suna in general serios, bine inchegat, dupa o gandire aplecata spre...bine.
A doua vine din ceea ce am vazut si trait in exploatatii franceze similare cu cea pe care o doriti d-voastra.
Cand se discuta despre astfel de dimensiuni(mii de familii sau chiar sute), se discuta si subiectele evocate de mine.
E usor sa te numesti "sef de proiect" sau "director de exploatatie", dar trebuie sa stii si la ce.
E valabil si pentru cei 2 stupari.
Daca directorul de exploatatie spune celor doi angajati : "pentru 2012 aveti de facut 2000 de roi , 5000 de regine si x tone de miere", apoi nu e acelasi lucru cu a pastori 50 de familii. Este?

Bătrânul

Andrei ! Nu sint "sef de proiect " sint coordonator de proiect si nu in apicultura ci in dezvoltari imobiliare Nu sint "director de exploatatie apicola" sint creatorul exploatatiei. Nu stiu daca voi avea acces la net pina duminica viitoare dar sper ca drumul meu duce spre vest.....

andrei_calinescu

Va urez din suflet succes si imi doresc sa devin unul din furnizorii d-voastra din perspectiva de apicultor de Romania incepand cu 2012.

CRISTIAN71

#69
Citat din: stefan1 din Noiembrie 07, 2011, 02:00:41 AM
Citat din: marian sima din Noiembrie 06, 2011, 07:40:56 PM
  ...
Un lucru e clar nimanui nu ii place sa fie furat daca te gindesti la lucrul acesta e deajuns.

   CRISTIAN71 zice ca a 'furat' sotia din Moldova si eu socot ca i-a placut sa fie furata...    :wink2:  :rotfl:

Unde am folosit eu cuvintul furat  :uimit: Ce dracu , nu mai stiu nici ce scriu? :P
Chiar nu sa intimplat asa!

marian sima

Un baiat care vroia sa se insoare il intreaba pe taicas-o ,Tata e scumpa o casatorie la care taicas-o ii raspunde ,e scumpa fiule eu si acuma platesc,asa ca ce ai furat platesti acum cu virf si indesat. =)) =)) =))

stefan1

  E adevarat ca eu am fortat nota. Era vorba de a aduce acasa ce nu-i al tau, care uneori poate fi sinonim cu a fura. Sper sa nu se supere Cristian. Totul e bine cand se termina cu bine.    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bătrânul