stimulare - perioada de acuma

Creat de badguy_goodguy, Octombrie 31, 2011, 11:01:51 AM

« precedentul - următorul »

jonny_it

Citat din: badguy_goodguy din Noiembrie 25, 2011, 09:51:37 PM
Totusi sunt multi care in decembrie/ianuarie pun cate o punga deasupra ramelor , sa nu moara de foame, e ok?
cica ar duce aceea miere direct in ghem.

Daca au miere orice supliment si interventie nu duce decat la uzarea albinelor. In padure nu primeau pungi cu zahar/miere.  :wink:
E foarte simplu: se lasa miere suficienta toamna(se completeaza atunci daca e cazul) .. si iarna stam dupa soba.

Citat din: badguy_goodguy din Noiembrie 25, 2011, 09:51:37 PM
Apropo: ghemul se autohraneste , in sensul ca daca in mijlocul ghemului raman celule goale, albinele sunt hranite de cele care sunt deja pe celule cu miere?

De obicei merg si isi iau singure pentru ca ghemul este intr-o continua miscare(bate pasul pe loc) dar se intampla si ce zici tu(asa sustin unii), ideea este ca nu mor de foame daca au miere deasupra lor.

bucovineanu

Citat din: badguy_goodguy din Noiembrie 25, 2011, 09:51:37 PM
Totusi sunt multi care in decembrie/ianuarie pun cate o punga deasupra ramelor , sa nu moara de foame, e ok?
cica ar duce aceea miere direct in ghem.


Apropo: ghemul se autohraneste , in sensul ca daca in mijlocul ghemului raman celule goale, albinele sunt hranite de cele care sunt deja pe celule cu miere?
Punga cu miere care se pune deasupra ghemului se pune preventiv pentru a evita situatia in care albinele termina hrana pe ramele unde e instalat ghemul si din cauza temperaturilor scazute nu se pot deplasa pe ramele de alaturi unde mai exista mancare.

badguy_goodguy

Ok . Miere au destula in stup, mie doar sa nu imi moara un interval/jumate de interval de albine din cauza ca au ramas fara mancare...

Mai ales ca iernandu-le , aproape in "fundul gol" stau deasupra pe sita unde este mai cald.


Am sita deasupra lor, si mai trag cu ochiul, am vazut ca sunt ok pana acuma... si-au incetat activitatea (sau nu vad eu activitatea in mijlocul ghemului), nu mai fac la fel de mult zgomot ca si cand erau in ghem la +5 / +10 grade.

Apropo pana la urma in decembrie/ianuarie matca oua in interiorul ghemului?

PS: Cunosc pe cineva, care iarna procedeaza asa: duce albinele intr-un loc cald, le hraneste (pentru asi duce mancarea direct in cuib) apoi le pune din nou afara...


insa eu .. nu stiu cum sa ma exprim dar chiar am emotii pentru 2 luni cand albinele vor sta ghem (decembrie + ianuarie) -> s-ar putea sa nu prind nici o fereastra sa ma uit la ele, sa le pot completa rame cu miere de la rezerva,etc.




CRISTI M

 Tu zici 2 luni... , bine ar fi . In iarna 2010-2011 au stat 4 luni in ghem .
Daca sti ca ai strans bine cuibul si pe fiecare rama ramasa-n cuib ai 1/2 miere , eu zic sa stai linistit  . De obicei catre sfarsitul lunii Ianuarie este fereastra de zbor , vezi atunci cum stau cu rezerva de miere .

bucovineanu

Cu cat le vei deranja mai putin, mai bine zis deloc, cu atat vor consuma mai putin si vor ajunge cu bine in primavara.

dorindafi

 :zzz:  eu zic in felul urmatoe:
-daca ghemul are hrana suficienta nici nu va lua in calcul hrana de stimulare pe care o punem pe rame.
-intotdeauna in luna lui decembrie am introdus turtele dupa cum ma lasat timpul
   este adevarat ca turtele de zahar nu le consuma in totalitate,adica mai cade zahar pe fundul stupului dar mai shi ramane pt ele :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092