Europa care moare

Creat de Alutus, August 27, 2015, 12:25:58 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Citat din: cornelioandanciu din Octombrie 02, 2015, 07:24:30 AM
Din cate mi-am dat seama, Putin este un bun crestin. Daca este asa, atunci daca va izbandi in ceea ce a inceput, poate ca va salva crestinismul .
CitatIn spatele spadei cruciatului se afla Papa, in dosul crucii bizantine se ascunde rusul!
E Lovinescu.
Sa nu uiti Darie!

Alutus

Citat din: ciucur din Septembrie 03, 2015, 11:58:32 PM
. Si mie imi plac glumele, uneori ironia are rostul ei, dar ce e prea mult strica.
Ai avut perfecta dreptate. Tomna ce stricaram frumusete de sandrama . Coruptia ucide! Tacerea inseamna acceptarea coruptiei!
Sa nu uiti Darie!

ciucur

Ce sandrama stricaram? "Europa care moare"?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Alutus

   Cand timp de aproape 4 ani ai privit cu admiratie spre constructia mafiota a PSD,    este greu sa recunosti ca de fapt era o sandrama ce adapostea coruptia. Sau chiar o imposibilitate descalificanta pentru inteligenta admiratorilor. Si atunci faci ce poti, recomanzi mersul in varful piciorelor, si dojana pedagogica: destul e destul. Cu indivizi de felul celor cuibariti in avortonul PCR-ului, destul nu va fi nici odata destul. Este ceea ce au inteles in sfarsit multi dintre romani. Cu indivizi de felul lui Ponta si sustinatorii sai esti obligat sa stai mereu de veghe. Au fost momente cand eram singur cu convingerile  si disperarile mele, cand coloana a V-a pusese stapanire pe constiintele romanilor si haulea victorioasa, cand mi-era teama sa postez, cand ma gandeam la adevarul dezamagirii lui Petre Tutea: Am facut puscarie pentru un popor de tampiti.    Referirea perfid  nauca  la "Europa care moare", este o ironie capcana pentru cel ce zambeste la citirea ei si  care-i stabileste fara drept de apel, nivelul intellectual . Ce sa mai spun de bietul cugetator, care clatinand din capsor dupa o indelunga analiza, zice cu gravitate: "Europa care moare"? Nu bun titlu! As fi fost mandru sa-mi asum acest avertisment, insa as fi comis un plagiat si o mare nedreptate. La originea sa se afla Oswald Spengler cu a sa Der Untergang des Abendlandes-The decline of the West- L'Europe se meurt...
Bate si ti se va deschide! Sapa si vei gasi!    
Sa nu uiti Darie!

bio

Citat din: Alutus din Noiembrie 06, 2015, 08:55:18 AM
   Cand timp de aproape 4 ani ai privit cu admiratie spre constructia mafiota a PSD,    este greu sa recunosti ca de fapt era o sandrama ce adapostea coruptia. Sau chiar o imposibilitate descalificanta pentru inteligenta admiratorilor. Si atunci faci ce poti, recomanzi mersul in varful piciorelor, si dojana pedagogica: destul e destul. Cu indivizi de felul celor cuibariti in avortonul PCR-ului, destul nu va fi nici odata destul. Este ceea ce au inteles in sfarsit multi dintre romani. Cu indivizi de felul lui Ponta si sustinatorii sai esti obligat sa stai mereu de veghe......
....

Alutus, baga si ceva despre Elena  Udrea ca nu o cheama degeba pe la DNA sa dea declaratii .

Alutus dar aia dinaintea lui Ponta chiar nu au furat deloc..??..au fost cinstiti pina la Dumnezeu.>??

Alutus ...... poate or fi furat alde Ponta, --asta daca nu vorbesti aiurea--  dar au dat inapoi salariile care au fost taiate de Basescu @ Boc , au micsorat TVA-ul la o grama de produse -- cind a avut Romania TVA 9 % la alimente..??--


Aurel

  Ce ti-e si cu oportunistii astia! :) O perioada au stat chitic fara sa scoata vreun chitait.Acum cand din nefericire s-a ivit aceasta tragedie, au prins glas si devin din ce in ce mai atotstiutori . :nono:
 

oroles

Liviu Mihaiu vocea strazii?  Mie nu mi-a venit sa cred! A delapidat si a reprezentat interesele unor afaceristi cat a fost guvernator al rezervatiei Delta Dunarii. Prietenul controversatului Sorin Ovidiu Vantu...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

Deja apar si cei care vor sa profite de miscarea spontana, asa cum e si cu Mihaiu, doar a avut mentor bun!
SOV asteapta si el sa fie din nou pe cai mari...
Pe gramada de cadavre a tinerilor morti se ridica sacalii... Sper sa avem ochi si sa nu cadem in gresala de altadata!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

MOTANUL

Eu nu vad de ce nu se va repeta istoria din 89.
Adica pe o miscare spontana si corecta sa nu se  infiltreze cine trebuie   :D

Intre timp bunul simt a scazut si tupeul a crescut considerabil  :D
Cu alte cuvinte sunt toate premisele sa fie mai rau :hi:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: Cristel din Noiembrie 08, 2015, 12:52:46 PM
Sper sa avem ochi si sa nu cadem in gresala de altadata!

Eu pe asta as paria - ca o sa cadem  =))
Din ce am auzit putini leaga o propozitie cap coada in piata (sunt elevi care la scoala iau 2 sau 3 si mai bine se duc acolo la socializare, galerii de fotbal, studenti; putini oameni cu capul pe umeri); Si când sunt putini oameni cu capul pe umeri e foarte usor sa folosesti masele ca masa de manevra.  Sa speculezi o multime cu minte necoapta... Clasa I-a la SRI
Victime sigure...

Nici nu o sa stie ce i-a lovit.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

  Asa e, ramai uimit ce idei emit unii din demonstranti, cat de diverse sunt parerile lor si fiecare este foarte convins ca parerea lui trebuie adusa la indeplinire si e foarte vehement in sustinere. Sunt curios cum va decurge dialogul dintre Iohannis si demonstranti, sa nu mai spun ca deja demonstrantii sunt infiltrati cu multi diversionisti care slujesc fel si fel de interese. Sa nu mai spun ca si presa romaneasca, din prostie sau poate din interes, incurajeaza unele cereri cu totul nerealiste ale strazii. Dar si oameni politici si chiar parlamentari sustin lucruri aberante. Vorbea unul sa se faca rapid un spital cu 2000 de locuri, sa stea in rezerva, ca daca se mai intampla catastrofe? Reprosa de ce nu s-au trimis imediat dupa nenorocire toti ranitii in strainatate, ignorand rigorile medicale dar si financiare, ca suntem totusi o tara saraca. Vad ca se incurajeaza acum fara rezerve strada, unora convenindu-le unele din cererile ei. Dar pe trmen lung, o tara in care strada dicteaza politica, este o tara neguvernabila.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

   Daca i-ai lua la purificat pe parlamentari sa vezi ce studii au ce experienta iti pui miinile in cap cum au ajuns in parlament,putini sint cei care au studiile ce se cer pentru a face legi bune si corecte care sa reziste si la noi zeci de ani.Este un haus in legislatia noastra,de nu mai stie nimeni dupa care sa te ei.Unele nu au metodologie de aplicare,altele se suprapun cu altele care au fost aprobate mai nou si nu s-au abrogat cele vechi etc.Un parlament cu oameni cu studii pe fiecare domeniu care sa stie ce voteaza si care sa simplifice legile cit ca nu mai fie interpretrate in mai multe feluri iar cele vechi abrogate in totalitate.Din ceasta cauza merg lucrurile greu si in justitie si peste tot.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kiwi Bee

Bismark, atunci sa vezi cind RO va ajunge ca si NZ.
Niste ratati de politicieni care nu au reusit in viata in UK au venit aici si prin pile, neamuri, etc aici sint parlamentari super tari si ei stiu ce este mai bine. Si totusi sintem la ani lumina de UK, USA, AUS etc.

Chiar in sfirsitul trecut de saptamina am aflat intimplator ca cele mai mari banici din NZ(patru banci mari) sint in mina AUS 100%. Printre cele patru banici se numara si Banca Nationala a Noii Zeelande. Banca Postei NZ este 100% in mina NZ si are cca. 7% din piata.
Cele patru banci mari pe anul trecut au facut la un loc un profit curat de cca. €3.1 miliarde.
Din ce in ce mai putini lucram pt NZ caci firmele mari sint in mina straina. Astfel patronii, directorii nu pot sa dea salarii prea grozave caci profitul se imparte in multe directii si pe deasupra pleaca in strainatate.

MOTANUL

Eu nu stiu ce au romanii - cu idolatria SUA. Am pe cineva care lucreaza in SUA in spital si acolo daca te duci cu o fractura deschisa si nu ai asigurare te pune la o coada de ajungi sa te consulte un medic peste 4-5 ore (daca mai traiesti evident pana atunci). Vorbesc de New York nu vreun sat din SUA.
In Bucuresti in aceeasi situatie ajungi sa fi consultat in 30-40 de minute. Multi au asteptari nerealiste (asta cu spitalul de 2000 de paturi care sa stea gol si sa astepte un dezastru).

Adica ai mai multe sanse sa traiesti in Bucuresti. Daca mai statea Boc la guvernare sa mai inchida din spitale poate ca ajungeam si noi sa stam 4-5 ore pana sa fim consultati.

Problema reala ar fi ca la acest moment, pe cap de locuitor am ajuns sa avem mult prea putine paturi si doctori in spitale. E clar ca in cazul unui cumtremur sau dezastru sistemul nu va functiona. Daca au facut fata greu la 150 de pacienti va dati seama ca la un dezastru mai mare nu mai fac fata.

Cu ISU e o spagaraie ceva de speriat (vin sa inspecteze un sistem si zic ca nu e bun si nu primesti autorizatia - si apoi angajezi tot un pompier expert sa zica ca toate sistemele sunt conforme cu legislatia). Fratele meu nu a dat spaga si a ajuns sa faca pentru o casa un bazin cu apa cam de dimensiunile casei (probabil cam jumatate din volum). Cred ca e singurul din bucuresti cu un rezervor cu apa de incendiu de dimensiunile respective.

Si alte stadioane sau scoli nu au un hidrant macar desi sunt locuri publice cu multi oameni adunati.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

vulpea

cum Piedone si-a "permis" sa-si apere functionarele in cauza,asa si Arafat ar trebui sa fie la "zdup" pentru ca a afirmat ca ISU nu cunostea de COLECTIV (parchetarii ancheteaza cumva inspectori ISU,in legatura cu COLECTIV ?).ce parere aveti ?