Matrita pentru botci din ceara.

Creat de marian sima, Aprilie 20, 2014, 05:22:58 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Salutari.
Am prezentat in poze pe alt topic o matrita pentru realizarea botcilor din ceara,insa pentru a intelege modalitatea  de lucru cu aceasta matrita atasez un filmulet.

Botca rezultata are dimensiunea botci Jenter insa merge pe sistemul port-botca Nicot sau pe alte sisteme realizate individual.

Matrita a fost in probe si va ajunge la un apicultor de pe acest forum.

https://www.youtube.com/watch?v=F_vjxuTg-YI

http://youtu.be/F_vjxuTg-YI

PARINTELE

HRISTOS A INVIAT!

Multumim pt filmulet Mariane,
Asa cum ai spus ,,Matrita a fost in probe si va ajunge la un apicultor de pe acest forum,,
Va ajunge doar la un singur coleg de pe acest forum, nu o comercializezi ?
M-ar fii interesat.
cu respect

marian sima

ADEVARAT A INVIAT.
Doi colegi forumisti au cerut matrita,aceasta este a lui Eduard Rotaru ,poimaine va fi gata a lui feerary.
Dupa aceste comenzi am sa fac cateva matrite ca sa am pe stoc sau pentru cine mai doreste.

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marian sima


oroles

Nu am sa inteleg niciodata de ce cei care produc cutiile Jenter/Nicot construiesc botcile cu fundul drept, in timp ce botcile naturale au fundul rotund.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: oroles din Aprilie 20, 2014, 11:03:14 PM
Nu am sa inteleg niciodata de ce cei care produc cutiile Jenter/Nicot construiesc botcile cu fundul drept, in timp ce botcile naturale au fundul rotund.

Te referi la interiorul fundului botcilor./.??..sau la exteriorul lor..??

bio

Citat din: marian sima din Aprilie 20, 2014, 05:22:58 PM
Salutari.
Am prezentat in poze pe alt topic o matrita pentru realizarea botcilor din ceara,insa pentru a intelege modalitatea  de lucru cu aceasta matrita atasez un filmulet.

Botca rezultata are dimensiunea botci Jenter insa merge pe sistemul port-botca Nicot sau pe alte sisteme realizate individual.



Marian.... :bravo:  ...la lucrul cu "silicoanele" esti profesor.

marian sima

Citat din: oroles din Aprilie 20, 2014, 11:03:14 PM
Nu am sa inteleg niciodata de ce cei care produc cutiile Jenter/Nicot construiesc botcile cu fundul drept, in timp ce botcile naturale au fundul rotund.

Fundul botci la interior este concav (adica rotund ,cum zici tu),la exterior l-am facut drept din consinderente practice.

Una este sa lipesti botca cu ceara si sa tii botca pana se intareste ceara putin ca botca sa nu cada  intr-o parte si alta este sa asezi botcile pe ceara topita fara grija.

Asa ca daca te-ai referit la interiorul fundului botci ,botca Jenter copiaza modelul natural,daca te-ai referit la exterior botca naturala nu are fund exterior deoarece ea este integrata in fagure.

Bio ,incerc si eu sa fac acest material util apiculturi.
Acestei matrite ii va urma o rama care va avea foita de plastic ,pe o parte se va creste fagure iar pe cealalta partea va avea covorase de silicon pe sectiuni ,covorasele vor servi ca fud de celula si va fi detasabile astfel incat larvele de trei zile sa poata sa fie recoltate cu usurinta .

Siliconul va fi de culoare neagra,prin cresterea randamentului se va scurta perioada in care larva sta in afara stupului.

oroles

Citat din: bio din Aprilie 20, 2014, 11:39:15 PM
Te referi la interiorul fundului botcilor./.??..sau la exteriorul lor..??
Ma refer la interior. Am cutie Nicot si interiorul botcilor sunt drepte. La cele naturale sunt rotunde.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

Botcile Nicot sant facute  pentru a incapea in nr mare in cusca Nicot.

Botcile Jenter au fundul asemanator botci naturale.

Din aceasta poza poti sa te convingi ca fundul botci nu are cum sa iasa drept o data ce siliconul care scoate fundul botci e rotund.

oroles

Probabil. M-am mai uitat o data azi si am vazut ca botcile Nicot sunt drepte. Cred ca daca nu ar fi drepte ar sta mai greu fixate in cutia Nicot.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

marian sima

#12
E putin concav si la Nicot,insa fundul botci Nicot este foarte mic daca il mai facea si  semirotund botca avea sa fie si mai mica.

In acest filmulet de la minutul 1,42 se vede metamorfoza unei larve in botca Nicot,ceva interesant insa rezultatul final seamana mai mult cu o albina.

https://www.youtube.com/watch?v=cPsUtUVd3iU

http://youtu.be/cPsUtUVd3iU

TDI

Buna ziua! Ce dimensiune au potirasele dumneavoastra la diametrul maxim, pe interior? Dupa cum va aduceti aminte, am discutat si la telefon - inca asteptam raspunsul dumneavoastra. Multumesc!

marian sima

Salutari.
Botca Jenter este putin mai mare decat botca Nicot.
Diametru interior este de 9,1 mm.

Dv parca doriti  faguri cu celula de trantore?Nu v-am lasat atunci un mesaj pe privat?
Va rog sa specificati in mesaj privat ce doriti.